Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 stycznia 2012 r.
14:15
Edytuj ten wpis

Muzeum dawnego przemysłu i okręt na gościnnych występach w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Taśma montażowa samochodów ciężarowych Lublin 51 w 1951 roku.
Taśma montażowa samochodów ciężarowych Lublin 51 w 1951 roku.

Tak, Lublin był kiedyś prężnym ośrodkiem przemysłowym. Tak, mowa o tym samym mieście, w którym teraz słowo "inwestycja” kojarzy się z nowym sklepem, a niekoniecznie z dużą fabryką. Ale z tego, co było kiedyś, już niebawem może powstać muzeum.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Stworzenie takiego muzeum to pomysł Benona Bujowskiego z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2.

Z eksponatami nie powinno być większych problemów. Choćby ze starymi samochodami ciężarowymi marki Lublin. Pierwszy taki pojazd został wyprodukowany 60 lat temu, niedługo minie 61. rocznica odkąd pierwszy model zjechał z taśmy montażowej.

– W Lublinie jest pewien pan, który ma zakład kamieniarski. Na podwórku ma pięć takich lublinów – opowiada Benon Bujnowski. – Znam jeszcze dwa inne, które są na chodzie. Dopóki takie pojazdy są jeszcze za stodołami i w stodołach nie będzie trudno je pozyskać. Ale trzeba się spieszyć, zanim nie zostaną zezłomowane.

Żukiem dookoła świata

Podobnie jest z poczciwymi żukami, najbardziej znanymi lubelskimi furgonetkami. Przy ul. Mełgiewskiej powstało w sumie 587 500 pojazdów tego typu.

– To pojazd, który zmienił rzeczywistość polskiej wsi – podkreśla Bujnowski. Ze znalezieniem takich samochodów też nie będzie problemów. – Tym bardziej że taki żuk kosztuje teraz poniżej tysiąca złotych.

Muzeum miałoby też szansę na promocję. – Znany aktor Mateusz Damięcki zadeklarował, że jest gotów pojechać żukiem w podróż dookoła świata – mówi Bujnowski.

Gorzej będzie z samolotami. Bo choć dzisiaj brzmi to niewiarygodnie, to właśnie w Lublinie, w Zakładach Mechanicznych E. Plage i T. Laśkiewicz powstał pierwszy polski samolot. Było to w listopadzie 1921 r., niewiele ponad 90 lat temu. Wcześniej Polacy jedynie kupowali zagraniczne konstrukcje.

Okręt by się przydał

Fabryka działała przy ul. Łęczyńskiej (obecnie ul. Wrońska). Po zakładzie pozostały tylko hangary i sporo fotograficznych pamiątek. Podobnie jak po fabryce wag, dużo jest też starych maszyn rolniczych produkowanych w Lublinie, w tym noszący imię naszego miasta kierat.
Bujnowski ma jeszcze bardziej szalony plan. Chce ściągnąć znad morza… okręt.
Typu Lublin, rzecz jasna.

Te jednostki pływające, poza nazwą nie mają z naszym miastem nic wspólnego. Ale mogłyby być sporą reklamą. – Były trzy statki typu Lublin i pięć okrętów, w tym jeden o nazwie Lublin. To już spora flotylla – mówi Bujnowski. – Także u nas, na Zamku powstało pierwsze ministerstwo morskie.
Wzorowe muzeum

Okręt, jako filia muzeum, mógłby stanąć w pobliżu Zespołu Szkół Transportowo Komunikacyjnych przy ul. Zemborzyckiej. Tu jest dla niego wystarczająco dużo przestrzeni. Tym bardziej, że magistrat myśli o tym adresie, jako jednym z miejsc, w którym mogłyby się znaleźć placówki związane z szeroko rozumianą kulturą. Takie było zresztą jedno z założeń aplikacji miasta do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r., żeby ożywić także lubelskie dzielnice, by ciekawe wydarzenia nie odbywały się wyłącznie w ścisłym śródmieściu.

Twórcy muzeum zastanawiają się też nad lokalizacją samego muzeum. – Wolelibyśmy jednak obiekty znajdujące się bliżej centrum. Idealnym miejscem byłby stary browar przy Bernardyńskiej, na co są szanse, bo jest on własnością Skarbu Państwa. Albo hangary dawnej fabryki samolotów, które znajdują się przy dzisiejszej ul. Wrońskiej. Tu problemem jest fakt, że w latach 90. hangary zostały sprzedane. Ale być może udałoby się je wydzierżawić – dodaje Bujnowski.

– Dla mnie wzorem jest muzeum techniki, które zostało zorganizowane w warsztatach szkolnych w Stalowej Woli. Ale nie mówię, że mamy ten wzór powtórzyć.

Lepsze niż matematyka

Z kolei lubelskie żuki mogą stanąć w pobliżu Politechniki Lubelskiej. Jednym z pomysłów jest odrestaurowanie kilku furgonetek i zamocowanie ich na ustawionych w okręgu cokołach. Tak, by każdy z mieszkańców mógł zobaczyć, jak taki pojazd jest skonstruowany. Twórcy muzeum liczą na to, że tego typu instalacja okaże się interesująca i będzie w stanie bardziej zaciekawić lubelską myślą techniczną niż niejedna książka, wystawa czy pogadanka.

– Takie prezentacje mogą bardziej zaciekawić młodzież naukami ścisłymi, niż przymusowe wprowadzanie matematyki do matury, które uważam za błąd – mówi Benon Bujnowski.

Magistrat, od którego zależy powołanie do życia nowego muzeum, na razie nie podaje konkretów, gdzie taka placówka mogłaby zostać ulokowana i kiedy mogłaby rozpocząć działalność. W tej sprawie mają się jeszcze odbyć kolejne spotkania.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty