Wystawy, konferencja i spotkania z okrutną historią. Przed nami szereg wydarzeń, a najbliższe już w ten weekend.
Państwowe Muzeum na Majdanku powstało na przełomie października i listopada 1944 roku - dokładnie trzy miesiące po tym, gdy działalność zakończył tu obóz koncentracyjny KL Lublin. W tamtym czasie było to pierwsze muzeum upamiętniające ofiary II wojny światowej. Tę misję, nieprzerwanie kontynuuje do dziś, prowadząc m.in. działalność edukacyjną i wystawienniczą.
W ramach obchodów 80-lecia utworzenia, muzeum przygotowało szereg wydarzeń. Punktem kulminacyjnym obchodów jest konferencja naukowa, która odbędzie się w październiku. Zaproszeni są na nią przedstawiciele muzeów z całej Polski, ale udział może wziąć każdy zainteresowany.
- Z jednej strony chcemy spojrzeć na muzea historyczne, które są ciekawym zjawiskiem, wykonać pewne refleksje, jak one funkcjonują, jak budują wystawy, a z drugiej może również podjąć próbę takiej pewnej prognozy, w jakim kierunku właśnie się będą rozwijały, czego oczekuje publiczność muzealna. To jest bardzo ciekawe zjawisko i również problem dla takich muzeów jak my – mówi dr Tomasz Kranz, dyrektor instytucji.
Wiele wydarzeń zaplanowanych jest również na lipiec – to w związku z rocznicą likwidacji obozu. W programie przewidziano spotkanie z pisarką Joanną Bator, której dziadek był więźniem Majdanka. Otworzona zostanie również wystawa czasowa Majdanek 44 – poświęcona burzliwemu okresowi ewakuacji oraz powstanie okolicznościowy mural.
Praca muzealnika bez tajemnic
Niektóre z wydarzeń odbędą się już wkrótce. W nadchodzący Międzynarodowy Dzień Muzeów (18.05) muzealnicy zapraszają na spotkanie pt. „Jak pracujemy?”.
- Będziemy mówić o pracy ze zbiorami muzealnymi, o tym co robimy z przedmiotami pochodzącymi np. z wykopalisk archeologicznych, jak się tym zajmujemy, jak są konserwowane. Będzie można też zobaczyć oryginalne obiekty. Powiemy o pracy archiwisty muzealnego, o tym jak przygotowuje się publikację wspomnień byłych więźniów, konkretnie na podstawie naszej najnowszej publikacji wspomnień Bolesława Burckiego – wyjaśnia Anna Surdacka, kierowniczka Działu Muzealiów w Państwowym Muzeum na Majdanku.
Muzealnicy zachęcają również do przekazywania pamiątek, które są związane z obozem na Majdanku. Jak przekonują: czasami zdarza się w życiu, że wielkie rzeczy są małe, a małe rzeczy są wielkie. Na naszych wystawach pojawiają się mikrohistorie pojedynczych osób, które mogą być bardzo ciekawe dla zwiedzających.