Do Kancelarii Prezydenta i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpłynął apel o utworzenie w Lublinie Muzeum Rzeczypospolitej. Jego autorzy chcą, by jego budowa ruszyła przy okazji uroczystych obchodów 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej
Apel wystosowali członkowie Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego w Lublinie. To stowarzyszenie zrzeszające kilkadziesiąt osób związanych ze środowiskiem lubelskich uczelni wyższych. W jego skład wchodzą m.in. wicemarszałek Senatu Grzegorz Czelej, kandydat PiS w ubiegłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego Waldemar Paruch, czy byli prorektorzy UMCS – Stanisław Chibowski i Ryszard Mojak.
W piśmie przesłanym m.in. do Kancelarii Prezydenta i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego apelują o zorganizowanie w skali ogólnopolskiej i międzynarodowej uroczystych obchodów przypadającej w 2019 roku 450. rocznicy zawarciaUnii Lubelskiej. Miałoby im towarzyszyć rozpoczęcie budowy Muzeum Rzeczypospolitej w Lublinie.
Według pomysłodawców mogłaby to być nowoczesna placówka kulturalna i edukacyjna, pielęgnująca i promująca tradycje wielonarodowego państwa.
– Zależy nam, żeby takie muzeum powstało w Lublinie głównie ze względu na Unię Lubelską. Ale do tej pory nasze miasto na szczeblu ogólnopolskim było pomijane. To mogłaby być nowoczesna placówka, na przykład na wzór Muzeum Powstania Warszawskiego – mówi Mirosław Szumiło, sekretarz AKO.
Zaznacza jednak, że to dopiero wstępny pomysł, a koncepcję techniczną czy szczegóły dotyczące prezentowanych ekspozycji należałoby dokładnie opracować. Do ustalenia byłaby także lokalizacja instytucji. – Można do tego celu zaadaptować jakiś poprzemysłowy budynek, chociażby dawną drożdżownię w okolicy dworca PKP. Ale to tylko jedna z propozycji – podkreśla Szumiło.
Pochodząca z Puław szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska w rozmowie z Dziennikiem przyznaje, że w razie otrzymania prośby o objęcie uroczystości rocznicowych patronatem prezydent Andrzej Duda „z pewnością nie odmówi”. – Ze względu na rangę tych obchodów – podkreśla Sadurska. – Co do muzeum, jako osoba z województwa lubelskiego mogę zapewnić, że będę wspierała każdą tego typu inicjatywę. Ale w tym przypadku głównym adresatem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W biurze prasowym resortu usłyszeliśmy wczoraj, że jest jeszcze za wcześnie na komentarz w sprawie wysłanego zaledwie wczoraj pisma. Autorzy pomysłu liczą z kolei, że w sprawę zaangażują się lubelscy posłowie oraz miejscy radni z Lublina i to bez względu na opcję polityczną. – Bo jest to kwestia ponadpartyjna – twierdzi Mirosław Szumiło.
– Chętnie zapoznalibyśmy się z tym pomysłem – komentuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prasowy prezydenta Lublina. – Upamiętnienie rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej jest dla nas ważne, bo znajduje ona odzwierciedlenie w przestrzeni miasta. Te uroczystości mogłyby też wpisać się w obchody związane z 700-leciem istnienia miasta.
Apel AKO w PDF - KLIKNIJ