Nowy obraz w zbiorach Muzeum Południowego Podlasia. To „Powrót kwestarza” Alfreda Wierusza-Kowalskiego z 1873 roku.
Na zakup obrazu placówka dostała 125 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tym obrazem Wierusz-Kowalski zadebiutował na międzynarodowej scenie. Dzieło przedstawia epizod inspirowany książką „Pamiętniki kwestarza” autorstwa Ignacego Chodźko. Ten rodzimy pejzaż ze sceną rodzajową złożoną z zaprzęgów konnych przemierzających wiejską drogę, to jak mówią bialscy muzealnicy zapowiedź tematyki i stylu późniejszych prac malarza.
„Powrót kwestarza" do niedawna uchodził za zaginiony. Po prezentacji w Wiedniu w 1873 roku został zakupiony do galerii londyńskiej, następnie pojawił się na terenie Bawarii, a stamtąd trafił do zbiorów prywatnych w Polsce. W 2014 roku, po ponad 140 latach od debiutu został zaprezentowany w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. A od 14 grudnia będzie eksponowany na stałej wystawie "Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku" w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.
– To będzie najcenniejszy obraz w tej kolekcji – przyznaje dyrektor muzeum Małgorzata Nikolska.
Od 1975 roku w bialskim muzeum udało się zgromadzić ponad 330 eksponatów, których motywem przewodnim jest koń w malarstwie dawnym i współczesnym. „Powrót kwestarza” to drugie dzieło zakupione po ponad 20-letniej przerwie w zakupach muzealiów. W 2014 roku muzeum do swojej kolekcji nabyło obraz jednego z czołowych przedstawicieli szkoły monachijskiej Władysława Łosia "Sanie przed bramą" z 1873 r.
Prezentacja obrazu Alfreda Wierusza-Kowalskiego odbędzie się 14 grudnia o godz. 14:00 w Muzeum Południowego Podlasia. Prezentacji towarzyszyć będzie otwarcie wystawy "Wiktor Korecki (1897-1980). Pejzaż słowiański". Artysta był jednym z najbardziej płodnych pejzażystów polskich XX w.