Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 czerwca 2024 r.
17:09

Blues to muzyka płynąca prosto z serca

Autor: Zdjęcie autora Michał Grot
0 A A
Adam Bartoś
Adam Bartoś (fot. Daniel Drobik )

O miłości do bluesa, o kondycji tej muzyki w Polsce rozmawiamy z Adamem Bartosiem; wokalistą, gitarzystą, popularyzatorem bluesa i organizatorem festiwali: Chatka Blues Festival oraz Lublin Blues Session.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od kilkunastu lat organizujesz w Lublinie dwa festiwale muzyczne. Jednym z nich jest Chatka Blues Festival, a drugim Lublin Blues Session. Przybliż naszym czytelnikom te dwa wydarzenia.

– Chatka Blues Festival to największe bluesowe wydarzenie w Lublinie odbywające się (od 2010) co roku jesienią w Chatce Żaka. Ma charakter międzynarodowy z udziałem muzyków z USA i Europy. Występowały tu gwiazdy bluesa z obu Ameryk i Europy oraz wielu polskich wykonawców, zarówno młodych jak i tych z dużym dorobkiem scenicznym (Kasa Chorych, Easy Rider, Nocna Zmiana Bluesa i inni). Jest tu duży przekrój i zróżnicowanie: wykonawcy z kręgu bluesa elektrycznego ale i akustycznego, ponieważ są fani jednego i drugiego nurtu. Zwykle na Chatka Blues Festival są większe składy ponieważ scena jest większa i można ją wykorzystać.

Natomiast na Lublin Blues Session (od 2011) jest bardziej kameralnie – są soliści, duety, tria. Tegoroczna, majowa edycja LBS stała się jedynym w Polsce festiwalem gitary rezofonicznej, ponieważ wszyscy wykonawcy grali na tych specyficznych dla bluesa instrumentach.

LBS ma też jedną zasadniczą rzecz poza koncertami, czyli walor edukacyjny. Wartością dodaną są wydarzenia dodatkowe jak np. w tym roku: opowieść i pokaz slajdów z podróży Romka Puchowskiego do delty Mississippi. Robiliśmy też warsztaty, spotkania z muzykami, pasjonatami, wystawy zdjęć, obrazów, pamiątek kolekcjonerskich związanych z bluesem. Powstała strona internetowa (Scenabluesowalublin.pl) która poza tym, że dokumentuje organizowane przez nas od kilkunastu lat koncerty i festiwale, stała się też platformą wiedzy o muzyce bluesowej. Zaglądają tam ludzie, którzy zaczynają swoją przygodę z bluesem i chcą się czegoś na ten temat dowiedzieć. Na stronie można obejrzeć np. filmy edukacyjne pokazujące bluesowe techniki gry czy charakteryzujące konkretne, specyficzne dla bluesa instrumenty.

Dzięki Wam lublinianie pokochali bluesa?

– Jest publiczność, która chce słuchać w Lublinie takiej muzyki. Blues, podobnie jak jazz, jest muzyką niszową ale ma swoich wiernych fanów. Jak zabierałem się za organizację festiwali w Lublinie, to zamysł był taki, żeby zapraszać tych wykonawców, których sam chciałbym posłuchać. W jakimś stopniu to się udało. Publiczność była zachwycona i niektóre koncerty wspomina do dzisiaj. Przez wiele lat mieliśmy w Lublinie naprawdę wspaniałe zespoły i wykonawców bluesa z najwyższej półki jak choćby: Carlos Johnson z Chicago; A Contra Blues z Hiszpanii; czy Latvian Blues Band z Łotwy.

Jak się zaczęła twoja przygoda z bluesem?

– Dla mnie jest to muzyka płynąca prosto z serca. Zawsze mnie poruszała i była dla mnie zrozumiała. Jest to naturalny proces. Moje pierwsze poważniejsze granie to koniec lat 90-tych i kapela Remedy z Lublina w której byłem wokalistą. Graliśmy utwory The Allman Brothers Band, Lynyrd Skynyrd, Johna Mayall’a, Free, oraz własne autorskie utwory. Po fascynacji bluesem elektrycznym zacząłem zgłębiać pierwszych bluesmanów od których wszystko się zaczęło. Dzisiaj blues wciąż jest ważny. Lubię artystów, którzy podchodzą do niego osobiście i potrafią nadać mu indywidualny wymiar. Takim muzykiem jest dla mnie np. nie żyjący już niestety amerykański wokalista i gitarzysta, Sean Costello.

Ludzie chcą słuchać bluesa?

– Ilość bluesowych festiwali w Polsce świadczy o tym, że tak. Może fani bluesa nie są nadmiernie liczni, ale za to są wierni i oddani tej muzyce. Często jakość wynagradza nam ilość.

Można pokusić się o tezę, że Polacy mają wielki wkład w rozwój bluesa w USA. Czy to oznacza, że mamy tą muzykę we krwi?

– Trochę tak. Przykładem są bracia Czyż i założona przez nich za oceanem wytwórnia płytowa Chees Records, dla której nagrywali tacy artyści jak: Muddy Waters, Howlin Wolf, czy Elmore James...

A co blues ma do zaproponowania współczesnym odbiorcom muzyki i pop kultury w ogóle?

– Muzyka bluesowa dociera na innym poziomie. Przykładem niech będzie wspomniany Carlos Johnson, który ma magiczne koncerty i w zjawiskowy sposób wykorzystuje ciszę. Nie każdy muzyk to ma. Niezależnie od gatunku.

Na kogo ze współczesnych muzyków bluesowych warto zwrócić uwagę?

– Często są to bluesmani mniej znani, nie z pierwszych stron gazet. Staram się niektórych zapraszać do Lublina. Ludzie potem mówią – „Skąd Ty ich wziąłeś?.. Mega koncert, ale nigdy o nich nie słyszałem…”. Tak było np. rok temu na CHBF gdzie na jednej scenie wystąpili czołowi gitarzyści bluesowi młodego pokolenia z USA: Reggie King Sears z Florydy oraz Noah Wotherspoon pochodzący ze stanu Ohio (zwycięzca nagrody Alberta Kinga w 2015 roku). Miałem możliwość razem z nimi zaśpiewać i mogę powiedzieć, że wspólny występ na scenie z takimi muzykami to wspaniałe doświadczenie.

Lubelskie festiwale bluesowe są znane w Polsce i zagranicą?

– Imprezy mają swoich stałych bywalców. Przed pandemią frekwencja była wyższa ale i do nas przyjeżdżali na koncerty fani bluesa z innych części kraju, ponieważ zapraszaliśmy artystów których nie można było usłyszeć nigdzie indziej w Polsce, nawet na dużych festiwalach. Nasze festiwale mają też renomę w środowisku bluesowym. Artyści zgłaszają się do nas sami i to nie tylko z Polski, ale też z Europy czy USA.

Co może się zmienić w formule festiwali: Chatka Blues Festival i Lublin Blues Session?

– Moim zdaniem formuły obydwu festiwali są właściwe i wzajemnie się uzupełniają. Na CHBF jest pewien przekrój tego co dzieje się w bluesowym świecie w Polsce i za granicą. Natomiast LBS ma formułę bardziej edukacyjną i specjalistyczną. Myślę że obydwa festiwale są w Lublinie potrzebne a miłośnicy bluesa chcieliby mieć możliwość uczestniczenia w nich.

Niestety: przez ostatnich kilka lat mamy dużo niższe finansowanie, co nie pozwala nam rozwinąć skrzydeł. Musieliśmy ograniczyć CHBF do jednego dnia. Mam nadzieję, że to się zmieni i wrócimy do dwudniowej formuły festiwalu do której byli przyzwyczajeni nasi widzowie. Lublin zasługuje na taki festiwal.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Na ulicy Drzewieckiego jest już jeden przystanek, ale zdaniem mieszkańców, to za mało
biała podlaska

Jeden przystanek na ulicy to za mało. Starsi mieszkańcy chcą drugiego

Jeden przystanek to za mało. Mieszkańcom ulicy Drzewieckiego, zwłaszcza tym starszym, potrzeba kolejnego. Urzędnicy obiecują, że do prośby się przychylą.

Chełmianka chciałaby zatrzymać Bartłomieja Korbeckiego

Chełmianka chce zatrzymać najlepszego strzelca, wkrótce dwa kolejne transfery?

Priorytetem dla Chełmianki w lecie jest wzmocnienie defensywy, ale i zatrzymanie najlepszego strzelca grupy czwartej Bartłomieja Korbeckiego. Na razie drużynę biało-zielonych wzmocnił obrońca Łukasz Sarnowski. Według plotek wkrótce w rubryce ubyli będzie można dopisać kolejnych zawodników.

Impreza plenerowa i jej organizacja - najważniejsze informacje

Impreza plenerowa i jej organizacja - najważniejsze informacje

W okresie letnim szczególną popularnością cieszą się imprezy plenerowe. Ich największą zaletą jest to, że odbywają się na świeżym powietrzu. Tematyka przyjęć pod gołym niebem może być różnorodna - wszystko zależy od kreatywności realizatorów. Nie da się ukryć, iż organizacja imprezy plenerowej to nie lada wyzwanie

Przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich pojawi się w lubelskim ratuszu

Przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich pojawi się w lubelskim ratuszu

Mieszkańcy, którzy mają jakiś problem i chcą go skonsultować, powinni w czwartek wybrać się do lubelskiego ratusza. Dyżur będzie tam pełnić przedstawiciel RPO.

Piłkarze Sygnału Lublin i Avii II Świdnik w sezonie 24/25 będą rywalizować w IV lidze

W Hummel IV lidze jest już 17 drużyn, czekają jeszcze na Wisłę Puławy

Kilka dni temu było tylko 15 zespołów, ale obecnie w gronie czwartoligowców jest już 17 ekip. Szybko na ten poziom rozgrywkowy wraca Granit Bychawa, a kolejnym beniaminkiem będzie Avia II Świdnik.

Zaskakujące zastosowanie zębów: przełom w regeneracji kości
WIDEO
3 lipca 2024, 16:00
film

Zaskakujące zastosowanie zębów: przełom w regeneracji kości

W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na zabiegi estetyczne, dzięki którym czują się w swoim ciele znacznie lepiej. To samo dotyczy uśmiechu. Co na to eksperci z dziedziny implantologii? Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, gdzie dowiecie się jakie zaskakujące zastosowanie mają zęby.

Marek Sikora (z prawej) odebrał z rąk dyrektora Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Mateusza Winiarskiego nominację na stanowisko kierownika Placówki Terenowej KRUS w Chełmie.

Z Urzędu Marszałkowskiego do KRUS. Jest nowy kierownik placówki w Chełmie

Po 17 latach i 4 miesiącach pożegnał się z pracą w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego i 1 lipca został kierownikiem Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Chełmie. Mowa o Marku Sikorze, chełmskim radnym, byłym zastępcą dyrektora Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego UMWL.

Dni Chełma 2023

Od jutra w centrum utrudnienia dla kierowców. Wszystko przez Dni Chełma

Już w najbliższy weekend (6-7 lipca) odbędą się Dni Chełma. Z uwagi, że scena na której wystąpią gwiazdy m.in. Ania Dąbrowska, Smolasty i Papa D, ustawiona zostanie podobnie, jak przed rokiem przy ul. Strażackiej, już od jutra kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w centrum miasta. Wszystkich uczestników wydarzeń organizowanych podczas Dni Chełma ratusz zachęca, by do centrum miasta dotrzeć komunikacją miejską, pieszo lub rowerem.

W Lubelskiem najdłużej musimy pracować na spłatę długów. Ile zarabiamy, a ile mamy do oddania?

W Lubelskiem najdłużej musimy pracować na spłatę długów. Ile zarabiamy, a ile mamy do oddania?

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z ostatnich danych GUS. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu. Oznacza to, że przeciętnie zarabiający dłużnik na spłatę swoich zobowiązań musi pracować 3 miesiące i 20 dni, przeznaczając na ten cel całą pensję. Najwięcej czasu na pozbycie się długów potrzebują konsumenci z Lubelskiego, a najmniej osoby z Dolnego Śląska.

Ogłoszenie ws. przystąpienia do sporządzenia Planu ogólnego gminy Janów Lubelski

Ogłoszenie ws. przystąpienia do sporządzenia Planu ogólnego gminy Janów Lubelski

Starosta Mariusz Zańko (z prawej) i Andrzej Rusiński.

Kolejna osoba we władzach Powiatu Włodawskiego. Będzie pracować społecznie

Andrzej Rusiński został nowym członkiem Zarządu Powiatu we Włodawie. – To doświadczony samorządowiec, rolnik i działacz sportowy. Będzie pracował jako nieetatowy członek zarządu całkowicie społecznie, nie pobierając za to wynagrodzenia, nawet kosztów dojazdu – zapewnia Mariusz Zańko, starosta włodawski.

zdjęcie ilustracyjne

Czekał w kolejce na odprawę celną. Kierowca ciężarówki nie żyje

Kierowca ciężarówki zasłabł w Małaszewiczach Dużych. Niestety, załoga pogotowia stwierdziła zgon mężczyzny.

Toksyczne pierwiastki wykryte w kubkach. Można się poważnie zatruć

Toksyczne pierwiastki wykryte w kubkach. Można się poważnie zatruć

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed użyciem kubków termicznych jednej z marek. Na ich obrzeżach znaleziono spore ilości kadmu i ołowiu.

Kłos Gmina Chełm powrócił do IV ligi po dwóch latach

Kłos Gmina Chełm wrócił do IV ligi w wielkim stylu

Po dwóch latach gry na poziomie ligi okręgowej Kłos Gmina Chełm wygrał rozgrywki i wywalczył przepustkę do IV ligi

Ósmoklasiści poznali wyniki egzaminów. Jak poszło uczniom z Lublina i regionu?
galeria

Ósmoklasiści poznali wyniki egzaminów. Jak poszło uczniom z Lublina i regionu?

Ósmoklasiści czekali na ten dzień od 16 maja. Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki egzaminów ósmoklasisty. Każdy zdał, ale wynik przełoży się na ilość punktów, która pomoże dostać się do wymarzonej szkoły średniej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Poszukuję

podejmę pracę

lublin

0,00 zł

Praca -> Poszukuję

podejmę pracę

lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

ruras

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

390,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

290,00 zł

Komunikaty