1084 euro na każdego mieszkańca – tyle z Unii Europejskiej ma otrzymać przez najbliższych sześć lat województwo lubelskie w ramach RPO. Pieniądze mają pomóc w rozwoju przedsiębiorczości i nauki, ale także wesprzeć inwestycje zdrowotne.
W środę Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło podział pieniędzy unijnych na lata 2021-2027 w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych dla poszczególnych województw. Mimo niższej kwoty jaką dysponowały wszystkie regiony (spadek z 31 do 28 mld zł), do województwa lubelskiego trafi więcej pieniędzy niż w poprzedniej edycji programu – 2,273 mld zł. – To o 42 miliony więcej niż w latach 2014-2020 – cieszy się Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.
Zdaniem urzędników sukces leży w tym, że dobrze do tej pory wydawaliśmy pieniądze unijne. – W programie na lata 2014-2020 jesteśmy na pierwszym miejscu jeśli chodzi o kontraktację środków – chwali Anna Brzyska, dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w Urzędzie Marszałkowskim.
Oprócz tego, znaczenie w podziale pieniędzy miała wysoka ocena kluczowych projektów, realizujących cele krajowej strategii rozwoju regionalnego. Chodzi m.in. o Międzynarodowe Centrum Rozwoju Zielonych Technologii, które ma powstać w Pszczelej Woli. – Projekt będzie polegał na wsparciu dla nowo otwierających się przedsiębiorców – tłumaczy Brzyska.
Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dostanie pieniądze na cyfryzację, wyposażenie w sprzęt medyczny a także termomodernizację.
Powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Projekt zakłada budowę nowego obiektu przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublinie oraz pomoc dzieciom i młodzieży w poszczególnych powiatach.
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej będzie realizował bardzo duży projekt obejmujący wsparcie dla wszystkich seniorów w wieku powyżej 65 lat.
– Będziemy też modernizować Teatr Osterwy w Lublinie – dodaje Brzyska.
Jeśli chodzi o rozwój turystyki, urząd planuje budowę ponad 200-kilometrowej ścieżki pieszo-rowerowej, która pobiegnie przez powiaty województwa lubelskiego od Kraśnika do Tomaszowa Lubelskiego i połączy nasz region z Podkarpaciem.
Na co jeszcze będzie można zdobyć pieniądze w ramach RPO? Nowością ma być np. telemedycyna czy rozwój badań i innowacji oraz komercjalizacja wyników badań. Unijne pieniądze mają również trafiać na projekty łączące partnerstwo publiczne z prywatnym, ale co ważne, inwestycje sportowe nie mogą liczyć na wsparcie. Poza tym tradycyjnie samorządy mogą liczyć na fundusze na drogi czy budowę wodociągów i kanalizacji.
Poza RPO województwo liczy jeszcze na pieniądze unijne z funduszu Polska Wschodnia oraz Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji, który będzie miał związek z wygaszaniem działalności kopalni w Bogdance.