Do licznych nagród, jakie ma na koncie kooperatywa Teatr Provisorium i Kompania "Teatr”, dojdzie jeszcze jedna. W sobotę w warszawskim Teatrze Studio lubelscy artyści odbiorą nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kooperatywa Teatr Provisorium i Kompania "Teatr” to wyjątkowe zjawisko w polskiej kulturze. Zespoły z ogromnym powodzeniem wspólnie realizują spektakle od 1996 roku. Pierwszym przedstawieniem był "Koniec wieku” na podstawie "Dżumy” Alberta Camus. Spektakl był grany przez rok na najważniejszych polskich festiwalach teatralnych.
Największy rozgłos zyskała druga realizacja – "Ferdydurke” według Witolda Gombrowicza. Premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Konfrontacje Teatralne” w 1998 roku. Zespoły dwukrotnie odbyły tournee po Stanach Zjednoczonych, prezentując "Ferdydurke” na prestiżowych scenach, m.in. La MaMa Ellen i Raw Space w Nowym Jorku, City Garage Theatre w Los Angeles i Arts Bank Theatre w Filadelfii.
Spektakl został obsypany nagrodami. Do najcenniejszych należą Fringe First na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu, Grand Prix Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska”, Grand Prix Festiwalu Małych Form Teatralnych w Rijece, Nagroda za Zbiorową Kreację Aktorską na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym MESS w Sarajewie i Nagroda za Kreowanie Nowej Formuły Teatru na Międzynarodowym Festiwalu "Kontakt” w Toruniu.
Realizacja naszego teatralnego tandemu uchodzi za jedną z najlepszych adaptacji jednej z najbardziej znanych polskich powieści na świecie. Reżyserzy przedstawienia Janusz Opryński i Witold Mazurkiewicz przenosząc na scenę tę tragifarsę skoncentrowali się głównie na dwóch wątkach. Po pierwsze na tzw. Gombrowiczowskiej gębie, którą ludzie wzajemnie sobie przyprawiają. Po drugie na opozycji pomiędzy dojrzałością i niedojrzałością.
Lubelski spektakl imponuje popisową grą. Jacek Brzeziński, Witold Mazurkiewicz, Jarosław Tomica i Michał Zgiet zaprezentowali nowy typ aktorstwa, nazwany przez krytyków biologicznym. Znane Gombrowiczowskie pojedynki na miny rozwinęli w wyzywającą walkę ciał.
Równie znaczący był trzeci spektakl kooperatywy – "Do piachu”. Wspólne przedstawienie lubelskich teatrów miało premierę w 2003 roku. Była to dopiero trzecia inscenizacja wojennego dramatu Tadeusza Różewicza pisanego w latach 1955–72. Pierwsze dwie – z 1979 i 1991 roku – wywołały ogromne kontrowersje. Specjalnie dla lublinian autor zniósł zapis autorski na swoją sztukę, jaki wprowadził po realizacji Tadeusza Łomnickiego w Teatrze na Woli.
Ostatnim spektaklem Teatru Provisorium i Kompanii "Teatr” jest "Homo Polonicus”. To adaptacja współczesnej powieści Krystiana Piwowarskiego. Scenografię przygotował jeden z najbardziej cenionych polskich artystów Robert Kuśmirowski
W tym tygodniu w Teatrze Studio w Warszawie kooperatywa prezentuje swoje najlepsze spektakle: 18.05 "Homo Polonicus”, 19.05 "Emigrantów”, 20.05 "Do piachu”, 21.05 "Trans-Atlantyk”, 22.05 "Ferdydurke”. Na zakończenie maratonu odbierze nagrodę od Bogdana Zdrojewskiego.