Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 maja 2010 r.
23:45
Edytuj ten wpis

Nagroda Ministra Kultury dla Teatru Provisorium i Kompanii "Teatr”

Do licznych nagród, jakie ma na koncie kooperatywa Teatr Provisorium i Kompania "Teatr”, dojdzie jeszcze jedna. W sobotę w warszawskim Teatrze Studio lubelscy artyści odbiorą nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Bogdan Zdrojewski przyznał ją Janusza Opryńskiego, Witolda Mazurkiewicza, Jacka Brzezińskiego, Jarosława Tomicy i Michała Zgieta z okazji 15 lat pracy Teatru Provisorium i Kompanii "Teatr” oraz 500. pokazu "Ferdydurke” w uznaniu nieocenionych zasług dla polskiej kultury.

Kooperatywa Teatr Provisorium i Kompania "Teatr” to wyjątkowe zjawisko w polskiej kulturze. Zespoły z ogromnym powodzeniem wspólnie realizują spektakle od 1996 roku. Pierwszym przedstawieniem był "Koniec wieku” na podstawie "Dżumy” Alberta Camus. Spektakl był grany przez rok na najważniejszych polskich festiwalach teatralnych.

Największy rozgłos zyskała druga realizacja – "Ferdydurke” według Witolda Gombrowicza. Premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Konfrontacje Teatralne” w 1998 roku. Zespoły dwukrotnie odbyły tournee po Stanach Zjednoczonych, prezentując "Ferdydurke” na prestiżowych scenach, m.in. La MaMa Ellen i Raw Space w Nowym Jorku, City Garage Theatre w Los Angeles i Arts Bank Theatre w Filadelfii.

Spektakl został obsypany nagrodami. Do najcenniejszych należą Fringe First na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu, Grand Prix Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska”, Grand Prix Festiwalu Małych Form Teatralnych w Rijece, Nagroda za Zbiorową Kreację Aktorską na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym MESS w Sarajewie i Nagroda za Kreowanie Nowej Formuły Teatru na Międzynarodowym Festiwalu "Kontakt” w Toruniu.

Realizacja naszego teatralnego tandemu uchodzi za jedną z najlepszych adaptacji jednej z najbardziej znanych polskich powieści na świecie. Reżyserzy przedstawienia Janusz Opryński i Witold Mazurkiewicz przenosząc na scenę tę tragifarsę skoncentrowali się głównie na dwóch wątkach. Po pierwsze na tzw. Gombrowiczowskiej gębie, którą ludzie wzajemnie sobie przyprawiają. Po drugie na opozycji pomiędzy dojrzałością i niedojrzałością.

Lubelski spektakl imponuje popisową grą. Jacek Brzeziński, Witold Mazurkiewicz, Jarosław Tomica i Michał Zgiet zaprezentowali nowy typ aktorstwa, nazwany przez krytyków biologicznym. Znane Gombrowiczowskie pojedynki na miny rozwinęli w wyzywającą walkę ciał.

Równie znaczący był trzeci spektakl kooperatywy – "Do piachu”. Wspólne przedstawienie lubelskich teatrów miało premierę w 2003 roku. Była to dopiero trzecia inscenizacja wojennego dramatu Tadeusza Różewicza pisanego w latach 1955–72. Pierwsze dwie – z 1979 i 1991 roku – wywołały ogromne kontrowersje. Specjalnie dla lublinian autor zniósł zapis autorski na swoją sztukę, jaki wprowadził po realizacji Tadeusza Łomnickiego w Teatrze na Woli.

Ostatnim spektaklem Teatru Provisorium i Kompanii "Teatr” jest "Homo Polonicus”. To adaptacja współczesnej powieści Krystiana Piwowarskiego. Scenografię przygotował jeden z najbardziej cenionych polskich artystów Robert Kuśmirowski

W tym tygodniu w Teatrze Studio w Warszawie kooperatywa prezentuje swoje najlepsze spektakle: 18.05 "Homo Polonicus”, 19.05 "Emigrantów”, 20.05 "Do piachu”, 21.05 "Trans-Atlantyk”, 22.05 "Ferdydurke”. Na zakończenie maratonu odbierze nagrodę od Bogdana Zdrojewskiego.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty