Gotowy jest plan walki z hałasem dającym się we znaki mieszkańcom Lublina. Najgorzej jest przy ruchliwych ulicach. Eksperci z Krakowa podpowiedzieli jak wyciszyć drogi. Teraz sami mieszkańcy mają czas na zgłaszanie swoich uwag.
Głównym źródłem ponadnormatywnej emisji hałasu w Lublinie jest ruch drogowy – przyznaje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego Urzędu Miasta. – Najmniejsze przekroczenia zaobserwowano w zakresie hałasu przemysłowego. Są miejscowe i występują na niewielkiej powierzchni sąsiadującej z zakładami przemysłowymi.
– Hałas wywołuje nie tylko dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu człowieka, ale może być również, w przypadku oddziaływania w dłuższym czasie i z odpowiednio wysoką siłą, poważnym czynnikiem stresotwórczym, a nawet przyczyną chorób i uszkodzeń słuchu – czytamy w raporcie krakowskiej firmy Ekkom.
Gdzie jest najgłośniej?
• Z zamówionego przez Ratusz raportu wynika, że największe przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu są przy al. Kraśnickiej, al. Sikorskiego, ul. Sowińskiego, al. Spółdzielczości Pracy, ul. Kunickiego i Abramowickiej, Krochmalnej, Krańcowej oraz Turystycznej. Przy tych ulicach dozwolony poziom przekroczony jest o 15 decybeli.
• Taki wynik notowany jest miejscowo również przy ul. 3 Maja oraz Dolnej 3 Maja, Dożynkowej, Krężnickiej, Nowym Świecie i ul. Zorza. Przeważnie przy tych ulicach poziom hałasu jest przekroczony o 10 decybeli, a to też bardzo dużo.
• O 10 dB za głośno jest także przy wielu innych ulicach: al. Warszawskiej, al. Solidarności, Lubomelskiej, Wieniawskiej, Al. Racławickich, Lipowej, al. Piłsudskiego, Narutowicza, Skłodowskiej, Okopowej, Zamojskiej, Jana Pawła II, ul. Poniatowskiego, Podzamczu, Unickiej, Długiej, Wyzwolenia, Wojciechowskiej, ul. Zelwerowicza, Zemborzyckiej, Herberta, Głuskiej oraz Drodze Męczenników Majdanka.
– W sąsiedztwie pozostałych ulic przekroczenia wartości dopuszczalnych nie występują lub są znacznie mniejsze, do 5 dB – piszą autorzy raportu.
Eksperci zaproponowali konkretne działania dla poszczególnych miejsc, jednocześnie wskazując ulice, których wyciszenie jest najpilniejsze. Dlaczego te a nie inne? Podstawą był specjalny wskaźnik uwzględniający nie tylko to, o ile przekroczony jest poziom hałasu, ale również liczbę mieszkańców, którzy z tego powodu cierpią.
Najpilniejsze sprawy
• Przy Krańcowej od Długiej do Drogi Męczenników Majdanka miałoby pomóc przestrojenie sygnalizacji świetlnej i egzekwowanie ograniczeń prędkości.
• Tę samą receptę wystawiono odcinkowi Drogi Męczenników Majdanka od Lotniczej do Krańcowej, a także al. Andersa od Kalinowszczyzny do Lwowskiej, gdzie pomóc miałaby też wymiana nawierzchni.
• Nowy asfalt miałby zmniejszyć hałas na Herberta od Zemborzyckiej do Budowlanej, na Gospodarczej oraz Głębokiej.
• Ponadto na ul. Skłodowskiej (od Lipowej do Grottgera), choć w jej przypadku zalecono też dodatkowo „środki trwałego uspokojenia ruchu”, co oznacza zwykle progi zwalniające.
• Krakowska firma widziałaby takie progi również na odcinku Pawiej od Długiej do Lotniczej, a nawet na ul. Szczerbowskiego, chociaż tutaj musiałyby to być specjalne przeszkody, by nie utrudniały ruchu wozom strażackim.
• W dwóch miejscach zaproponowano posadzenie szpalerów zieleni osłaniającej budynki. Mowa o odcinku al. Tysiąclecia (od Hutniczej do Maszynowej) oraz o al. Sikorskiego (od Al. Racławickich do ul. Popiełuszki). Z kolei receptą dla Nowego Światu miałoby być ograniczenie ruchu.
To nie wszystko
Ogłoszony wczoraj raport jest bardzo obszerny, zwraca również uwagę na hałas dobiegający z linii kolejowych oraz wskazuje ulice, którymi trzeba się zająć w dalszej kolejności. Mowa tu m.in. o wymianie nawierzchni Krakowskiego Przedmieścia z jednoczesnym ograniczeniem ruchu, remoncie Lubartowskiej i Rusałki, remoncie i montażu progów zwalniających na Czechowskiej i Chmielnej. Montaż „środków trwałego uspokojenia ruchu” został zalecony nawet dla… ul. Bernardyńskiej.
Co Ty na to?
Od wczoraj każdy z mieszkańców może zgłosić swoje zastrzeżenia co do hałasu ulicznego i pomysłów na jego ograniczanie. – W ramach konsultacji społecznych mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje, jak również wnosić uwagi do rozwiązań zaproponowanych w programie – zachęca Mazurek-Podleśna. Uwagi będą przyjmowane do 12 listopada we wszystkich filiach Biura Obsługi Mieszkańców (Filaretów 44, Jagiełły 10, Kleeberga 12a, Pocztowa 1, Szaserów 13/15, Wieniawska 14, Żywnego 8 i na parterze Ratusza), w Wydziale Ochrony Środowiska przy Zana 38 oraz mailem na adres srodowisko@lublin.eu.