Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 grudnia 2019 r.
9:57

Napisz list, stań w ich obronie. Do czwartku trwa Maraton Pisania Listów

Wolontariusze z Lublina pomagający przy Maratonie Pisania Listów
Wolontariusze z Lublina pomagający przy Maratonie Pisania Listów (fot. Dominika Tworek)

Dzięki corocznemu Maratonowi Pisania Listów ludzie na całym świecie mogą przeciwstawić się naruszeniom praw człowieka. Niedawno maraton zakończył się m.in. w Bibliotece UMCS, ale do czwartku można pisać listy w Café Teatralna w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Inicjatywa polega na pisaniu listów, które później trafią do władz oraz osób, których prawa są łamane. Listy nie tylko realnie wpływają na sytuację tych osób – zdarza się, że są uwalniani z więzień – są także wsparciem dla bohaterów i ich bliskich.

Bohaterami listów tegorocznego Maratonu są młode osoby z 10 państw świata, których prawa człowieka zostały naruszone.

Powstał w Polsce, ratuje ludzi z całego świata

308 974 – to liczba listów napisanych w ubiegłym roku w całej Polsce.

Maraton po raz pierwszy powstał w naszym kraju w 2001 roku. Był pomysłem aktywistów i aktywistek warszawskiej grupy lokalnej Amnesty. W następnych latach akcja rozpowszechniała się na inne kraje. W końcu urósł on do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka.

W 2018 roku na całym świecie podjęto prawie 6 milionów akcji w ponad 200 państwach. „Muhammad był jednym z najdłużej więzionych dziennikarzy na świecie, został uwolniony w lutym 2017 r. po 17 latach więzienia. Setki tysięcy osób napisało listy domagające się jego uwolnienia” – czytamy na stronie Amnesty International.

Jak to działa?

– Na stole leżą ulotki z wizerunkiem i opisami osób, którym można pomóc. Z treści, która się na nich znajduje można skonstruować swoją wypowiedź. Mamy też przygotowane szablony, jeżeli ktoś nie miałby pomysłu. Każdy dostaje instrukcję ze wskazówkami, jak napisać taki list. Tam jest wszystko podane np. do kogo go kierować, czy do ambasadora, czy ministra. Listy piszemy odręcznie. Przy pisaniu, należy być rzeczowym - nie dać się ponieść emocjom, co jest trudne. Te historie wywołują naprawdę silne emocje – tłumaczy Krystyna Kobiałka, wolontariuszka akcji.

Listy pomagają

Studentka Agata Flis zapewnia, że pisanie listów wywiera realny wpływ na polityków. Opowiedział jej o tym pewien Białorusin, którego znajomi byli w więzieniu. – Często jest tak, że do więzienia dostarczane są trzy worki listów. A wszystkie w sprawie jednej osoby. Wtedy jego władze są dla takich osób łagodniejsze. Nie biją, pozwalają wychodzić na spacery. Poza tym fakt, że w jednym tygodniu potrafi napłynąć dwa tysiące listów, jest bardzo budujący dla osób tam przybywających – wyjaśnia.

Sama napisała dziś list w sprawie Iranki, która walczy o obronę praw kobiet. 24-letnia Yasaman Aryani przeciwstawiła się irańskiemu prawu, rozdając ludziom kwiaty w pociągu. Nie za kwiaty została ukarana, a za odchylenie swojej chusty. Została skazana 16 lat więzienia.

– Chcemy ją uwolnić. Uważam, że kwestia wyboru ubioru powinna być indywidualna i nienarzucana innym kobietom. Za chwilę wybiorę też inne osoby i będę pisać w ich sprawie. Mamy XXI wiek, a prawa człowieka w przypadku tak wielu osób są łamane. Powinniśmy z tym walczyć – dodaje Flis.

(fot. Dominika Tworek)

Piszą nawet do władz Kanady

Magdalena Błaszczyk na co dzień działa w Samorządzie Studentów UMCS. Dziś jest wolontariuszką. Zbiera napisane listy i zachęca do wzięcia udziału w akcji innych studentów. Sama też pisze apele do władz.

– Najbardziej poruszyła mnie historia kobiety, która została skazana za obronę swoich praw i ten list napisałam najbardziej od serca. Sytuacja osób z Kanady jest niemniej poruszająca.  To kraj cywilizowany, a rzeki zatrute są rtęcią, o swoje prawa walczy młodzież, która dorasta doświadczając problemów zdrowotnych, tracąc swoje dziedzictwo kulturowe. Rząd obiecał im już dwa lata temu, że coś z tym zrobi. Nie dotrzymał słowa. Mam nadzieję, że nasze listy pozwolą im wywalczyć te zmiany – opowiada. 

– Najgorsza jest indolencja - bierność i przyzwolenie. Maraton to dla nas jedyny sposób, będąc w Lublinie, żeby pomóc osobom, które są bardzo daleko od nas. Wiemy od Amnesty, że w poprzednich edycjach, niektórym osobom udało się pomóc. Potrzebujący są różni. Mamy osoby, które walczą o swoje prawa w odniesieniu do zmian klimatu, mieszkają w trudnych warunkach zagrażających swojemu życiu i zdrowiu np. na Filipinach albo kobietę, która walczy o swoje prawa w Iranie - tam są restrykcyjne przepisy dotyczące zakrywania całego ciała. Chcemy promować prawa człowieka, które są w obiegu międzynarodowym – mówi Ada Fałdyga, studentka drugiego roku prawa.

Wstrząsające historie

Yiliyasijiang Reheman jest jednym z około miliona muzułmanów zamkniętych w tajnych chińskich obozach. Możesz pomóc jego żonie go odnaleźć, wzywając władze Chin do jego natychmiastowego uwolnienia. 

Emil Ostrowko miał 17 lat, kiedy został aresztowany i ciężko pobity przez policjantów. Teraz odsiaduje wyrok 8 lat pozbawienia wolności za drobne przestępstwo narkotykowe, co przekreśla jego plany rozpoczęcia studiów. W liście można naciskać na władze, by natychmiast uwolnili Emila i oczyścili jego kartotekę oraz żądać, by żadne dziecko nie było więzione za drobne wykroczenia narkotykowe.

Greccy ratownicy medyczni zostali postawieni przed sądem za ratowanie ludzkiego życia. Sara i Seán pomagali ludziom, którzy uciekając przed nadużyciami w swoich krajach, znaleźli się w niebezpieczeństwie na morzu. Skończyli w więzieniu, oskarżeni o szpiegostwo i przemyt ludzi. W listach można domagać się, aby władze Grecji wycofały te zarzuty.

Pisząc list możesz m.in. zażądać zagwarantowania, że Adrián, który został napadnięty przez policję i rzucony o radiowóz, otrzyma pełne zadośćuczynienie za doznane krzywdy, włączając w to odnalezienie policjantów odpowiedzialnych za pobicie i postawienie ich przed sądem.

To tylko, niektóre z dziesięciu historii młodych osób, których prawa człowieka są naruszane. Do czwartku w Café Teatralna przy ul. Peowiaków 1 można napisać list w ich sprawie.

(fot. Dominika Tworek)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty