Uniwersytet Przyrodniczy jest kolejną lubelską uczelnią, która podpisała umowę z policją. Nie chodzi jednak o więcej patroli na miasteczku akademickim, tylko o wiedzę i laboratoria naukowców, z których policjanci chcą korzystać.
– Plan badań będzie uzgadniany w taki sposób, aby z jednej strony zapewniał realizację praktycznych potrzeb policji, a z drugiej dawał pole do rozwoju dyscyplin naukowych – precyzuje prof. Eugeniusz Grela, dziekan wydziału.
Dzięki porozumieniu, naukowcy z UP będą mieli dostęp do informacji i laboratoriów będących w dyspozycji policji. Na współpracy skorzystają również studenci. Pod opieką pracowników naukowych będą mogli prowadzić badania, a także zdobywać doświadczenie zawodowe na praktykach.
Wcześniej, w lipcu, lubelska policja podpisała podobne porozumienie z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej. Pracownicy UMCS będą szkolili policjantów z języków obcych i praw człowieka. Wydział Socjologii może prowadzić badania dotyczące poczucia bezpieczeństwa przez mieszkańców czy badania okoliczności zdarzeń drogowych. Wydział Psychologii – badania profili psychologicznych przestępców.
Uniwersytet odda do dyspozycji policji swoje laboratoria, w których będą prowadzone specjalistyczne badania biologiczne czy chemiczne. Np. antyterroryści już korzystali z pomocy uniwersyteckich chemików w sprawie materiałów wybuchowych
Z kolei policja udostępni uczelni swoje bazy danych, na podstawie których studenci czy naukowcy będą mogli pisać prace naukowe lub prowadzić badania. W przyszłości komenda może też pomóc w stworzeniu na uniwersytecie nowej specjalności – kryminalistyki.