W jednej z lubelskich podstawówek można się uczyć jeździć konno. Ale ułan z kompanii reprezentacyjnej WP zaprasza wszystkie dzieci.
Krzysiek, Iza, Asia Raczyńskie, Ania Borowik i inne dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 32 tworzą zastęp kawalerii. A kawalerzysta musi wiele umieć i wiele wiedzieć.
- Uczyliśmy się stopni wojskowych i historii - mówi zastępowa Iza Raczyńska. - Będziemy ćwiczyć musztrę, uczyć się nazw oporządzenia konnego. Ale najbardziej się cieszę, że jeździmy konno - mówi dziewczynka.
Na musztrę przyjdzie czas, kiedyś może nawet z szablą. Na razie trzeba wkuć, z czego składa się ogłowie, co jest przystułą a co puśliskiem. I przede wszystkim opanować bodaj wsiadanie na konia.
Przykładne siodłanie demonstruje Grzegorz Gromadki, ułan z kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego, który na swoim Fuksie wyczynia cyrkowe sztuki, z jazdą na stojąco włącznie.
Krzysiek Makowski ma 11 lat i 110 cm wzrostu, więc nawet nie sięga ręką końskiego grzbietu. Na dodatek kulbaka waży ze dwadzieścia kilo, więc ułański adept na razie praktykuje trzymanie szczotki. Czyszczenie konia to też odpowiedzialna czynność.
- Nie boisz się? -Wcale - chłopiec bohatersko głaszcze Fuksa po chrapach. - Na pewno nauczę się jeździć. Nie tylko jeździć.
Teraz w szkole przy ul. Przerwy Tetmajera 2 są dwa zastępy konne, razem dwanaścioro dzieci. Dwa zastępy to już drużyna, którą nazwały Młode Orły. Orły szykują się do alertu "Znicz”, zapalą lampki na grobach nieznanych żołnierzy.
- Czekamy na wszystkie dzieci, które się uczą w V klasie i starsze. Na chłopców i dziewczynki. Chcemy przy naszym stowarzyszeniu stworzyć drużynę kadetów, młodszych ułanów - mówi Marcin Wieczorek, rotmistrz Stowarzyszenia Grupy Konnej im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich. - Porozumieliśmy się z dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 32, tam mamy salę na zajęcia z historii i tradycji kawalerii polskiej. Miejscem zajęć praktycznych z jazdy konnej jest stajnia i ujeżdżalnia u pana Drwala, mamy do dyspozycji 8 koni kolegów ze stowarzyszenia. Zapewniamy fachową kadrę, z uprawnieniami instruktorskimi. Zajęcia są bezpłatne.