Nie słyszą muzyki, ale ją czują. Grupa głuchoniemych i niedosłyszących dzieci z Niemiec uczestniczyła w Lubinie w warsztatach z muzyki rap. W piątek organizatorzy podsumowali realizowany projekt.
– Projekt „Alles Klang” jest drugim projektem, który robimy we współpracy z Caritas z Wuppertalu – mówi Hubert Pyrgies, reprezentujący grupę „Migamrap” i zespół Chonabibe. – W tym roku udało nam się przyjechać dzięki Caritasowi Archidiecezji Lubelskiej do Lublina i w tej współpracy zrealizować eksperyment dźwiękowy. Polegał ona na tym, że przez trzy dni „traktowaliśmy” osoby głuche różnymi formami dźwiękowymi i sprawdzaliśmy jak na to zagregują.
– Bardzo się cieszę, że we współpracy z Caritas z Wuppertalu realizujemy kolejny już projekt – podkreśla ks. Wiesław Kosicki, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej. – Ta współpraca trwa już kilkanaście lat.
Rozpoczęła się od projektów dotyczących pomocy migrantom i uchodźcom. Natomiast teraz realizujemy projekt polegający na wymianie młodzieży z dysfunkcją słuchu. Projekt nie jest łatwy, ale bardzo ważny.
Kilkunastoosobowa grupa głuchoniemych i niedosłyszących dzieci z Niemiec, z Wuppertalu, przyjechała do Lublina 16 lipca. W towarzystwie wolontariuszy Caritas młodzi ludzie poznawali polską kulturę, zwiedzali miasto, odwiedzili również inne miejsca w naszym regionie. Wzięli też udział w warsztatach muzycznych. Podczas spotkań młodzież grała na bębnach. Wydobywali też dźwięki z kryształowych mis i gongów. Uczestniczyli też w warsztatach body percussion.
W warsztatach brali z młodymi ludźmi uczestniczyli artyści sztuk audio-wizualnych m.in. Kacper Aleksandruk, Mariusz Ćwil, Tomasz Krzyżanowski i Marta Małocha.