Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 lutego 2021 r.
8:00

Nieprędko wyleczymy się z lubelskiej "reklamozy"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
W Lublinie problemem jest nie tylko zalew legalnych reklam, ale również samowolnie umieszczane nośniki. Jedną z takich samowolek, jak twierdzi miejski konserwator zabytków, jest płachta na ścianie kamienicy przy ul. Narutowicza.
W Lublinie problemem jest nie tylko zalew legalnych reklam, ale również samowolnie umieszczane nośniki. Jedną z takich samowolek, jak twierdzi miejski konserwator zabytków, jest płachta na ścianie kamienicy przy ul. Narutowicza. (fot. Maciej Kaczanowski)

Dwa lata może potrwać oczyszczanie ścisłego centrum Lublina z natłoku reklam, w tym również billboardów. Taki termin miałby zostać narzucony przez Radę Miasta tzw. uchwałą krajobrazową. Prace nad jej projektem jeszcze się nie zakończyły.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Efekty dotychczasowych prac oceni Komisja Kultury i Ochrony Zabytków, która działa w Radzie Miasta. Komisja właśnie dostała dokument, który nie jest jeszcze ostatecznym projektem uchwały, tylko „propozycją uregulowań”.

Do dyskusji

– To oczywiście nadal materiał do dyskusji – zastrzega Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków, który pracuje nad lokalnymi przepisami mającymi oczyścić śródmieście z reklamowego chaosu.

Co znalazło się w „propozycjach”? Lublin miałby zostać podzielony na dwie części. W jednej, śródmiejskiej, obowiązywałyby surowsze zasady, w drugiej łagodniejsze.

* Pierwszą strefę ograniczałyby: ul. Sowińskiego, Poniatowskiego, Północna, Jaczewskiego, Unicka, Podzamcze, Kalinowszczyzna, rzeka Bystrzyca do Czerniejówki, rzeka Czerniejówka do linii kolejowej, dalej w uproszczeniu ul. Muzyczną i Głęboką do ul. Sowińskiego. * Pozostały obszar miasta byłby drugą strefą.

Dwa szyldy

W pierwszej strefie wprowadzony miałby być zakaz umieszczania reklam i urządzeń reklamowych. Dozwolone byłyby szyldy równoległe lub prostopadłe do ściany, także ażurowe, umieszczane wyłącznie na parterze. Żaden z podmiotów działających na terenie danej nieruchomości nie mógłby zamontować więcej niż dwóch szyldów. Stosowane w nich litery nie mogłyby mieć więcej niż 50 cm wysokości, a długość napisu nie mogłaby przekraczać 3,5 m.

Szyldy znajdujące się na tej samej elewacji miałyby mieć „ujednolicone rozmiary i kolorystykę”, musiałyby też szanować istniejące podziały elewacji i jej detale architektoniczne. Powinny się znajdować na parterze, Łącznie nie mogłyby zajmować więcej niż 10 proc. powierzchni elewacji. Dozwolone miałyby też być szyldy malowane bezpośrednio na budynku lub wykonywane z giętych lamp neonowych. Szyldy prostopadłe do budynku nie mogłyby odstawać od elewacji bardziej niż na 1,5 m.

Koniec pulsowania

We wspomnianej strefie zakazane byłoby pokrywanie witryn reklamami i informacjami w sposób „eliminujący otwór okienny z kompozycji budynku”, a ewentualne przesłony nie mogłyby zajmować więcej niż 30 proc. powierzchni otworu okiennego. Ani szyldy, ani witryny nie mogłyby być oświetlane pulsującym światłem, zakazane byłyby też szyldy świetlne pokazujące ruchome obrazy.

Uchwała miałaby też określać sposób ustawiania ogródków gastronomicznych i wskazywałaby lokalizację słupów ogłoszeniowych ale propozycje tych uregulowań są jeszcze opracowywane. Dopuszczane miałoby też być stawianie przenośnych tablic reklamowych o powierzchni nie większej niż 1 mkw., ale tylko przy chodnikach mających ponad 2 m szerokości.

Victoria zgaśnie?

Jeżeli takie zasady zostaną ustalone przez Radę Miasta (nie nastąpi to prędko, do czego za chwilę wrócimy), to po wejściu ich w życie niemożliwe stanie się legalne umieszczenie konstrukcji niezgodnych z uchwałą, np. powieszenie billboardu w centrum Lublina.

Istniejące nośniki reklamowe oraz szyldy niezgodne z uchwałą miałyby być usunięte w ciągu dwóch lat od wejścia w życie tej uchwały. Dlaczego konserwator przyjął dwuletni termin? Według Mącika należy dać odpowiedni czas przedsiębiorcom, którzy powiesili swoje reklamy zgodnie z uzyskanymi niegdyś pozwoleniami.

Obecna „propozycja uregulowań”, wciąż wstępna, mogłaby „zmieść” np. neon hotelu Victoria, który mocno wrósł już w krajobraz miasta i raczej nie jest postrzegany jako element inwazyjny, czy też napisy z gmachu Poczty Głównej. M.in. z tego powodu konserwator zastrzega, że nad projektem nowych zasad trzeba jeszcze popracować.

Łagodniejsze zasady

Co z drugą strefą? Tutaj obowiązywałyby o wiele łagodniejsze zasady. Wśród nich zakaz umieszczania reklam na budynkach wpisanych do rejestru zabytków, na cmentarzach i ich ogrodzeniach oraz na „terenach urządzonej zieleni” (w tym parkach, placach zabaw, zieleńcach) oraz ich ogrodzeniach. Konserwator proponuje ponadto zakaz umieszczania reklam w odległości mniejszej niż 20 m od obrysu korony drzewa uznanego za pomnik przyrody. W drugiej strefie uchwała miałaby również utrzymywać w mocy wszystkie postanowienia obowiązujących planów zagospodarowania dotyczące reklam. Wszelkie obiekty niezgodne z powyższymi zasadami musiałyby być usunięte w ciągu trzech lat od wejścia w życie uchwały.

Propozycje konserwatora nieprędko jednak staną się obowiązującym w Lublinie prawem lokalnym. Zanim trafią pod głosowanie Rady Miasta muszą zostać uzgodnione z wieloma instytucjami i wyłożone do publicznego wglądu, by mieszkańcy mogli zgłosić swoje uwagi. Dopiero po tych procedurach projekt może być poddany pod głosowanie Rady Miasta.

Konstytucja i wymuszanie

Z uchwałą krajobrazową jest jeszcze jeden problem. Chodzi o konstytucyjność przepisów ustawy krajobrazowej, która jest podstawą do podejmowania uchwał przez lokalne samorządy. Wątpliwości w tej sprawie nabrał Naczelny Sąd Administracyjny, który jeszcze w zeszłym roku wystąpił w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego. NSA poprosił o ocenę, czy zgodny z Konstytucją jest przepis pozwalający samorządom wymuszać usunięcie takich nośników, skoro nie stwarza ich właścicielom możliwości dochodzenia odszkodowania.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Morawiecki i Obajtek przyjadą do Białej Podlaskiej. Będą mówić o cudzoziemcach i Małaszewiczach

Morawiecki i Obajtek przyjadą do Białej Podlaskiej. Będą mówić o cudzoziemcach i Małaszewiczach

Były premier Mateusz Morawiecki (PiS) spotka się z mieszkańcami Białej Podlaskiej. Nie przyjedzie sam – towarzyszyć mu będzie Daniel Obajtek (PiS), były prezes Orlenu.

Lublin przebuduje Żłobek nr 9. Powstanie 180 nowych miejsc dla dzieci

Lublin przebuduje Żłobek nr 9. Powstanie 180 nowych miejsc dla dzieci

Miasto ogłosiło przetarg na modernizację placówki przy ul. Zelwerowicza. Inwestycja, dofinansowana kwotą 6,5 mln zł, pozwoli zwiększyć liczbę miejsc opieki do 390 i poprawić warunki dla dzieci oraz personelu.

Straż Graniczna odmówiła przyjęcia wniosku o azyl obywatelce Gwinei

Straż Graniczna odmówiła przyjęcia wniosku o azyl obywatelce Gwinei

Tylko jeden wniosek o udzieleniu ochrony międzynarodowej został odrzucony przez funkcjonariuszy straży granicznej po wejściu w życie przepisów.

Bartosz Zmarzlik w piątek w Łodzi będzie głównym faworytem do zwycięstwa

MAXTO ITS Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Zmarzlik znów faworytem

W piątek wieczorem na łódzkiej Moto Arenie odbędzie się dwunasta edycja MAXTO ITS Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi imienia Zenona Plecha. W stawce znalazło się trzech żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin: Bartosz Zmarzlik, Dominik Kubera oraz Wiktor Przyjemski

rektor UM w Lublinie - prof. Wojciech Załuska
rozmowa

Poważne zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego. Rektor: sprawa będzie mieć finał w sądzie

W lokalnych mediach pojawiły się zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego i jego kierownictwa. Sprawa odbiła się szerokim echem. Postanowiliśmy zapytać rektora uczelni o to, jak odniesie się do oskarżeń.

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Saperzy przystępuję do działań
aktualizacja

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Saperzy przystępuję do działań

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Urzędnicy czekają na przyjazd saperów.

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Taxi bryczka będzie wozić turystów po Janowie Podlaskim. Ale pomysłów jest więcej, bo gmina opracowuje swoją strategię rozwoju turystyki.

Święto muzyki alternatywnej
przegląd
9 kwietnia 2025, 18:00

Święto muzyki alternatywnej

W najbliższy weekend po raz piętnasty odbędzie się SPAM, czyli Studencki Przegląd Alternatywnej Muzyki. Jest to wydarzenie stawiające na pasję, pomysłowość i oryginalność w muzyce. Będzie to znakomita okazja posłuchać – być może – przyszłych gwiazd.

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont
tylko u nas
galeria

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont

Mieszkańcy ulicy Janowskiej od lat bezskutecznie domagają się remontu zniszczonej drogi, oświetlenia i uporządkowania terenu. Po pracach kanalizacyjnych ulica zamieniła się w dziurawe pobojowisko, a MPWiK odmówił naprawy – twierdzą. – Jest ciemno, niebezpiecznie i brudno. To nie jest życie, tylko walka o przetrwanie – mówią. Teraz szykują wniosek do budżetu obywatelskiego, bo na pomoc miasta przestali liczyć.

Star Trek: Nieznane nowe światy
film

Star Trek: Nieznane nowe światy: Zwiastun trzeciego sezonu już jest (wideo)

Tuż przed Dniem Pierwszego Kontaktu pojawił się zwiastun trzeciego sezonu serialu Star Trek: Nieznane nowe światy. Premiera jeszcze w tym roku.

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Do tragicznego zdarzenia doszło w czwartek rano na lubelskim osiedlu. Na miejscu pracuje policja pod nadzorem prokuratora.

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

47-letni mieszkaniec Chełma odpowie za kierowanie gróźb karalnych. Jego celem była posłanka na Sejm RP.

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

Piękna, młodzieńcza skóra to marzenie wielu kobiet. Z upływem lat skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, a kontur twarzy ulega zmianie. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom estetycznym, można skutecznie zatrzymać czas i przywrócić twarzy jej naturalne piękno. Klinika FullFace stworzyła unikalny kompleks zabiegów FullFace, który zapewnia kompleksowe odmłodzenie i harmonizację rysów twarzy.

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone
galeria

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone

Mirosław B. (50 l.), który brutalnie zabił swoją żonę i teściową, decyzją Sądu Okręgowego w Lublinie, nie zostanie osądzony. Ze względu na jego stan zdrowia, postępowanie karne wobec niego umorzono. Biegli uznali, że w chwili zdarzenia był niepoczytalny.

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty