Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 lutego 2021 r.
8:00

Nieprędko wyleczymy się z lubelskiej "reklamozy"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
W Lublinie problemem jest nie tylko zalew legalnych reklam, ale również samowolnie umieszczane nośniki. Jedną z takich samowolek, jak twierdzi miejski konserwator zabytków, jest płachta na ścianie kamienicy przy ul. Narutowicza.
W Lublinie problemem jest nie tylko zalew legalnych reklam, ale również samowolnie umieszczane nośniki. Jedną z takich samowolek, jak twierdzi miejski konserwator zabytków, jest płachta na ścianie kamienicy przy ul. Narutowicza. (fot. Maciej Kaczanowski)

Dwa lata może potrwać oczyszczanie ścisłego centrum Lublina z natłoku reklam, w tym również billboardów. Taki termin miałby zostać narzucony przez Radę Miasta tzw. uchwałą krajobrazową. Prace nad jej projektem jeszcze się nie zakończyły.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Efekty dotychczasowych prac oceni Komisja Kultury i Ochrony Zabytków, która działa w Radzie Miasta. Komisja właśnie dostała dokument, który nie jest jeszcze ostatecznym projektem uchwały, tylko „propozycją uregulowań”.

Do dyskusji

– To oczywiście nadal materiał do dyskusji – zastrzega Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków, który pracuje nad lokalnymi przepisami mającymi oczyścić śródmieście z reklamowego chaosu.

Co znalazło się w „propozycjach”? Lublin miałby zostać podzielony na dwie części. W jednej, śródmiejskiej, obowiązywałyby surowsze zasady, w drugiej łagodniejsze.

* Pierwszą strefę ograniczałyby: ul. Sowińskiego, Poniatowskiego, Północna, Jaczewskiego, Unicka, Podzamcze, Kalinowszczyzna, rzeka Bystrzyca do Czerniejówki, rzeka Czerniejówka do linii kolejowej, dalej w uproszczeniu ul. Muzyczną i Głęboką do ul. Sowińskiego. * Pozostały obszar miasta byłby drugą strefą.

Dwa szyldy

W pierwszej strefie wprowadzony miałby być zakaz umieszczania reklam i urządzeń reklamowych. Dozwolone byłyby szyldy równoległe lub prostopadłe do ściany, także ażurowe, umieszczane wyłącznie na parterze. Żaden z podmiotów działających na terenie danej nieruchomości nie mógłby zamontować więcej niż dwóch szyldów. Stosowane w nich litery nie mogłyby mieć więcej niż 50 cm wysokości, a długość napisu nie mogłaby przekraczać 3,5 m.

Szyldy znajdujące się na tej samej elewacji miałyby mieć „ujednolicone rozmiary i kolorystykę”, musiałyby też szanować istniejące podziały elewacji i jej detale architektoniczne. Powinny się znajdować na parterze, Łącznie nie mogłyby zajmować więcej niż 10 proc. powierzchni elewacji. Dozwolone miałyby też być szyldy malowane bezpośrednio na budynku lub wykonywane z giętych lamp neonowych. Szyldy prostopadłe do budynku nie mogłyby odstawać od elewacji bardziej niż na 1,5 m.

Koniec pulsowania

We wspomnianej strefie zakazane byłoby pokrywanie witryn reklamami i informacjami w sposób „eliminujący otwór okienny z kompozycji budynku”, a ewentualne przesłony nie mogłyby zajmować więcej niż 30 proc. powierzchni otworu okiennego. Ani szyldy, ani witryny nie mogłyby być oświetlane pulsującym światłem, zakazane byłyby też szyldy świetlne pokazujące ruchome obrazy.

Uchwała miałaby też określać sposób ustawiania ogródków gastronomicznych i wskazywałaby lokalizację słupów ogłoszeniowych ale propozycje tych uregulowań są jeszcze opracowywane. Dopuszczane miałoby też być stawianie przenośnych tablic reklamowych o powierzchni nie większej niż 1 mkw., ale tylko przy chodnikach mających ponad 2 m szerokości.

Victoria zgaśnie?

Jeżeli takie zasady zostaną ustalone przez Radę Miasta (nie nastąpi to prędko, do czego za chwilę wrócimy), to po wejściu ich w życie niemożliwe stanie się legalne umieszczenie konstrukcji niezgodnych z uchwałą, np. powieszenie billboardu w centrum Lublina.

Istniejące nośniki reklamowe oraz szyldy niezgodne z uchwałą miałyby być usunięte w ciągu dwóch lat od wejścia w życie tej uchwały. Dlaczego konserwator przyjął dwuletni termin? Według Mącika należy dać odpowiedni czas przedsiębiorcom, którzy powiesili swoje reklamy zgodnie z uzyskanymi niegdyś pozwoleniami.

Obecna „propozycja uregulowań”, wciąż wstępna, mogłaby „zmieść” np. neon hotelu Victoria, który mocno wrósł już w krajobraz miasta i raczej nie jest postrzegany jako element inwazyjny, czy też napisy z gmachu Poczty Głównej. M.in. z tego powodu konserwator zastrzega, że nad projektem nowych zasad trzeba jeszcze popracować.

Łagodniejsze zasady

Co z drugą strefą? Tutaj obowiązywałyby o wiele łagodniejsze zasady. Wśród nich zakaz umieszczania reklam na budynkach wpisanych do rejestru zabytków, na cmentarzach i ich ogrodzeniach oraz na „terenach urządzonej zieleni” (w tym parkach, placach zabaw, zieleńcach) oraz ich ogrodzeniach. Konserwator proponuje ponadto zakaz umieszczania reklam w odległości mniejszej niż 20 m od obrysu korony drzewa uznanego za pomnik przyrody. W drugiej strefie uchwała miałaby również utrzymywać w mocy wszystkie postanowienia obowiązujących planów zagospodarowania dotyczące reklam. Wszelkie obiekty niezgodne z powyższymi zasadami musiałyby być usunięte w ciągu trzech lat od wejścia w życie uchwały.

Propozycje konserwatora nieprędko jednak staną się obowiązującym w Lublinie prawem lokalnym. Zanim trafią pod głosowanie Rady Miasta muszą zostać uzgodnione z wieloma instytucjami i wyłożone do publicznego wglądu, by mieszkańcy mogli zgłosić swoje uwagi. Dopiero po tych procedurach projekt może być poddany pod głosowanie Rady Miasta.

Konstytucja i wymuszanie

Z uchwałą krajobrazową jest jeszcze jeden problem. Chodzi o konstytucyjność przepisów ustawy krajobrazowej, która jest podstawą do podejmowania uchwał przez lokalne samorządy. Wątpliwości w tej sprawie nabrał Naczelny Sąd Administracyjny, który jeszcze w zeszłym roku wystąpił w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego. NSA poprosił o ocenę, czy zgodny z Konstytucją jest przepis pozwalający samorządom wymuszać usunięcie takich nośników, skoro nie stwarza ich właścicielom możliwości dochodzenia odszkodowania.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie i w rewanżu wygrała w lidze 3:1
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin lepsza od Steam Hemarpol Norwida Częstochowa

W spotkaniu 26. kolejki Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie zwyciężając 3:1. MVP meczu wybrany został przyjmujący gospodarzy Mikołaj Sawicki

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?
rozmowa

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?

Uczestnik wielu konwojów na Ukrainę, który trzy lata temu sam przyjął kilkudziesięciu uchodźców, także do własnego domu. O tym jak wyglądały pierwsze miesiące po rosyjskiej agresji, bezinteresownej fali pomocy i tym, jak zmieniła się Ukraina - rozmawiamy z Henrykiem Kozakiem, społecznikiem i prezesem kazimierskiego stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.

Tegoroczny Sacrofilm w CKF Stylowy w Zamościu planowany jest na pierwszą połowę marca
9 marca 2025, 18:00

Prawie trzy dekady z filmem religijnym. Kolejny przegląd wkrótce

Już po raz 29. w Zamościu odbędą się Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego. Tegoroczny Sacrofilm potrwa od 9 do 13 marca. W tym czasie wiele projekcji, prelekcji i spotkań, a także wydarzenia towarzyszące. Hasło tej edycji brzmi: „Pielgrzymi nadziei w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca”.

Jakub Lempach był trzeci w biegu na 60 metrów

Sześć medali naszych lekkoatletów na Halowych Mistrzostwach Polski

W weekend Toruń tradycyjnie w ostatnich latach był areną zmagań w ramach Halowych Mistrzostw Polski. To była udana impreza dla naszych zawodników, którzy w sumie wywalczyli sześć medali. Największe powody do radości mieli: Piotr Tarkowski, który okazał się najlepszy w konkursie skoku w dal oraz sztafeta mieszana 4x400 metrów AZS UMCS Lublin.

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy
foto
galeria

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy

W szczytowym okresie (lata 60. XX w.) w Lublinie funkcjonowało 16 kin. Do kultowych, które pamiętają całe pokolenia należą nie istniejące już: „Kosmos”, „Robotnik”, „Wyzwolenie” czy „Staromiejskie”. Zobaczmy, jak wyglądały te legendarne miejsca.

Adrian Zanberg w Chełmie

Zandberg w Chełmie: Polska nie może już dłużej stać w przedpokoju

Wzmocnienie obronności Polski, zmiana kursu polityki wobec Stanów Zjednoczonych czy też wyniki wyborów do Bundestagu – to tylko część tematów poruszonych przez Adriana Zandberga, kandydata partii Razem na prezydenta podczas konferencji prasowej w Chełmie.

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

W ambulansach, ale też np. domach kultury, parafiach i urzędach będą w najbliższym czasie organizowane zbiórki krwi. Pracownicy RCKiK w Lublinie pojadą do wielu miejscowości, by przyjąć krwiodawców. Ale tych, którzy mają grupę AB RhD+ wcale specjalnie nie oczekują.

Abdullatef Khmmaj to nowy lekarz w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym

Zatrudnili lekarza z Libii. Kolejki do ważnej poradni mają być krótsze

Dr n. med. Abdullatef Khmmaj, emerytowany profesor nadzwyczajny z Libii jest nowym pracownikiem Zamojskiego Szpitala Niepublicznego. Dołączył do grona medyków poradni hematologicznej. Szefostwo placówki zapewnia, że dzięki temu czas oczekiwania na wizytę znacznie się skróci.

UM Zamość pracuje bez sekretarza już kilka lat

Wakat w Ratuszu do wzięcia. Znów szukają sekretarza

To stanowisko w urzędzie być powinno, ale od kilku lat w Zamościu jest nieobsadzone. Ratusz właśnie ogłosił kolejny nabór. Poszukiwany jest sekretarz do magistratu.

Rafał Król w czwartek spotkał się z kibicami w Perła Sport Pubie, a w poniedziałek oficjalnie pożegna się z Motorem

Motor w poniedziałek oficjalnie pożegna Rafała Króla

Rafał Król w barwach Motoru Lublin rozegrał aż 290 meczów. Pierwszy z nich w 2008 roku. Ostatni pod koniec 2024 roku. W zimie doświadczony pomocnik i kapitan żółto-biało-niebieskich zdecydował się jednak wrócić do czwartoligowej obecnie Stali Kraśnik. W poniedziałek przy okazji meczu z GKS Katowice beniaminek pożegna swoją legendę.

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym
ZDJĘCIA
galeria

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym

Najczęściej czas źrebień zaczyna się wiosną. Ale są odstępstwa od reguły. W hodowli rezerwatowej koników polskich Roztoczańskiego Parku Narodowego pierwsze w tym roku młode przyszły na świat już kilka dni temu. I to w wyjątkowo mroźną noc.

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka
ZDJĘCIA
galeria

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka

Pierwszy tydzień ferii dobiega końca. Miasto przygotowało moc atrakcji dla najmłodszych mieszkańców, by mogły spędzić ten czas w ciekawy sposób.

Pałac Zamoyskich to potężna budowla o powierzchni 6,5 tys. m.kw. Składa się z głównego budynku, a także dochodzących do niego oficyn. Na tyłach nadal są mieszkania komunalne
galeria

Nowy pomysł na pałac. Już nie hotel ze SPA, ale centrum nauki

Po pierwszym liście przyszedł czas na kolejny. Prezydent Zamościa znów napisał do wiceminister kultury z prośbą o wsparcie przy ratowaniu Pałacu Zamoyskich. Przedstawił też pomysł na wykorzystanie zabytku.

Beret na żywo
foto
galeria

Beret na żywo

Ostatnia walentynkowa galeria. Tym razem z Rzut Beretem. Jeśli chcecie sobie przypomnieć jak się bawiliście, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Przedsiębiorcy z ul. Szambelańskiej w Lublinie zawiesili nad swoimi stoiskami girlandy świetlne. Radni zwrócili się do prezydenta miasta z prośbą o zwolnienie ich z opłat za zajęcie pasa drogowego. Miasto odpowiedziało, że nie ma podstaw prawnych do takiej decyzji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty