Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 czerwca 2024 r.
17:29

Noc Kultury 2024 już dzisiaj: To będzie noc pełna niespodzianek

Autor: Zdjęcie autora MG

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce już dzisiaj. Noc Kultury 2024 już od dzisiejszego wieczora, przez kilka godzin. Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„To noc pełna niespodzianek, w której każdy może odkryć coś nowego i ekscytującego. Z badań nad publicznością Nocy Kultury wynika, że poczucie zaskoczenia jest jedną z głównych motywacji do uczestnictwa w festiwalu. Zaskoczenie sprawia, że jeden czerwcowy wieczór staje się niezapomnianym przeżyciem, które łączy społeczność i tworzy wyjątkowe wspomnienia” – zachęca dyrektorka Nocy Kultury, Joanna Wiewiórka-Kamieniecka.

Na 7 godzin miastem zawładnie sztuka. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia oprócz spektakli, koncertów i wystaw, zobaczymy instalację artystyczną inspirowaną historią ratowania dwóch najsłynniejszych obrazów Jana Matejki przed zniszczeniem w czasie II wojny światowej.

Wydarzenie przybliży historię lokalnego bohaterstwa, które przyczyniło się do ocalenia dwóch ważnych dzieł sztuki polskiej: Bitwy pod Grunwaldem i Kazania Skargi.

Nocy Kultury 2024: Neurony Miasta. Nasze rekomendacje

1,5 tony Matejki – instalacja artystyczna | produkcja specjalna Warsztatów Kultury w Lublinie,. Narutowicza 4 – parking, 19-00.00
Bitwa pod Grunwaldem i Kazanie Skargi: te dwa słynne obrazy Jana Matejki podczas II wojny światowej, przez ponad cztery lata były ukrywane w naszym mieście. Ta instalacja to nie tylko okazja do upamiętnienia bohaterskich czynów przeszłości, lecz także możliwość zrozumienia głębszego znaczenia sztuki i historii dla społeczności lokalnej.

Nocka na Zakładzie – wystąpi zespół DrGree oraz przyjaciele Zakładu Męskiego. Zakład Męski, ul. Kowalska 8, 19-23
Koncert, tańce i strzyżenie. DrGree – niczym rasowy doktor – gwarantuje swoim pacjentom niecodzienne przeżycia i emocje. Zabierając nas do świata pełnego pozytywnych wibracji. Muzyka zespołu oscyluje wokół takich gatunków jak rock, punk-rock, electro, ska i reggae.

Scena Rapu/Młody rap – koncerty: Wlazix, MZM (Mati, Zaro, Maksym), Bambus oraz Tip Top. Boisko ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie, ul. Żmigród 10, 19-20:30.
Koncert utalentowanej młodzieży, czyli zwycięzców konkursu ogłoszonego przez Warsztaty Kultury.

Scena Rapu. Mandzik, Łona – Konieczny – Krupa, Simon Gilbert Rudzinski, Brut Magnifique, boisko ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie, ul. Żmigród 10, 21-1:00
Łona - Konieczny - Krupa to kooperacja szczecińskiego rapera z Andrzejem Koniecznym i Kacprem Krupą; muzykami ze składu Siema Ziemia. „Brut Magnifique: Rock’n’Roll en Français” zachęca do odkrywania rockowej muzyki w wykonaniu tego zespołu, a także stanowi doskonałą okazję do zanurzenia się w języku francuskim przez muzykę. Energia rock’n’rolla miesza się z poetyckimi tekstami w języku francuskim.

Noc Kultury w CSK. Centrum Spotkania Kultur, pl. Teatralny 1, 19-1:00
Koncerty (Fuki Nice, RoseMerry, Kokavice), widowisko i multimedialny spektakl, wystawa samochodów, kino nocne oraz nocne zwiedzanie CSK.

100-lecie Disneya oraz jam session, pl. Dominikański, 19-20
Koncert uczniów i uczennic Lubelskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej II stopnia. W programie utwory jazzowe i rozrywkowe. Po koncercie jam session, czyli wspólne, improwizowane muzykowanie.

Jerzy Nowosielski. Wystawa dział i koncert chóru Parafii Grekokatolickiej, Cerkiew św. Jozafata, ul. Zielona 3, 20:30-21:30
Prezentacja dzieł Jerzego Nowosielskiego, wybitnego twórcy sztuki sakralnej, połączona z występem chóru Parafii Greckokatolickiej w Lublinie.

Noc w Archiwum. Obraz i dźwięk. Archiwum Państwowe w Lublinie, ul. Jezuicka 13, 21-23:30
Przegląd starych filmów z zachowanych m.in. w aktach Fabryki Łożysk Tocznych w Kraśniku, Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku czy z innych miast naszego województwa.

Zaśpiewaj i zatańcz z zespołem muzyki folklorystycznej „Lubelacy”, ul. Lubartowska, 21-22
„Lubelacy” zapraszają do wspólnej zabawy w rytmach tradycyjnej muzyki ludowej regionu. Podczas koncertu, prezentowane będą typowe lubelskie przyśpiewki takie jak: „W moim ogródecku”, „Czemuś Jasieńku miły” czy „Lubelski oberek”.

Studencka Noc Musicalowa, pl. Dominikański, 0:00-1:00
Studenci różnych uczelni skupieni przy Teatrze ITP na jedną noc zamienią ulice Lublina w stolicę musicalu. Młodzi aktorzy przybliżą najpopularniejsze klasyki teatru i filmu muzycznego w polskiej wersji językowej.

„Wilk piaskowy” – spektakl studentów pracowni scenografii UMCS pod kier. Jarosława Koziary, plac po Farze, 19-19:40
Spektakl na podstawie książki Kristiny Digman „Åsy Lind” w adaptacji Bogusława Byrskiego. Piaskowy Wilk ma błyszczące futerko w kolorze piasku i był na świecie od zawsze. Opowiada rzeczy zapierające dech w piersiach i tłumaczy Karusi zagadki otaczającego ją świata.

Pantomima Teatr Re:Formacja – spektakl fundacji Twój Ruch, plac po Farze, 19-19:30
Przedstawienie teatralne bez użycia słów, ale na bardzo ważne tematy. Studencka grupa teatralna Re:Formacja zaprezentuje pantomimy, które poruszają problemy współczesnego świata i zachęcają do głębszych refleksji.

Noc Komedii Improwizowanej – MMS Impro, Cafe Qulturalna, ul. Grodzka 26, 20:30-21:30
Na bazie jednego słowa, hasła, frazy MMS impro tworzy nową rzeczywistość. To od widza zależy, czy wykreowany przez nich świat będzie bajkowy, baśniowy, kryminalny czy science fiction.

Odbicia lustrzane – performans Teatru Tańca Zmysł, plac po Farze, 21-22:15
Publiczność będzie miała okazję wcielić się w rolę choreografa tancerzy z Teatru Tańca Zmysł. Tancerze i tancerki tym razem będą tworzyć swoją choreografię wyłącznie na podstawie tego, co dostaną od publiczności.

Maskarada: sceny z maskami – spektakl Teatru Imperialnego ACKiM Chatka Żaka, ul. Lubartowska, 22-22:30
Interaktywny teatr. Plac na Starym Mieście oświetlony delikatnym blaskiem latarni, gdzie na scenie ulicznej pojawią się postacie z tajemniczymi maskami. To właśnie one będą głównymi aktorami „Maskarady”.

Wojna Światów w Lublinie, czyli Edward Hartwig spotyka... Instalacja Michała Jadczaka,
ul. Grodzka 3, 19-2:00
Kreatywna reinterpretacja starych fotografii Lublina. Jest to pierwsza część cyklu „Co by było, gdyby...”. Dzięki temu projektowi możecie zobaczyć, jak Lublin wyglądałby w obliczu inwazji kosmitów, potworów czy innych fantastycznych istot.

Domki Snów – instalacja kolektywu Lemoniadki, Stare Miasto, 19:00-2:00
Maleńkie instalacje poukrywane z zakamarkach Starego Miasta. Dzięki kodom QR poznasz senne historie prezentowanych obiektów.

Cały program Festiwalu dostępny jest na stronie nockultury.pl

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Zbigniew Ziobro ponownie może stracić immunitet. Podobny los może spotkać Marcina Romanowskiego. Nad losem polityków Zjednoczonej Prawicy w czwartek wieczorem będzie głosował Sejm. Zagrożona jest również posada jednej minister.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty