43 lokale na wynajem mają się znaleźć w budynku powstającym na skraju os. Piastowskiego. Inwestor przekonuje, że będzie to obiekt dla seniorów, którzy chcieliby mieszkać sami, ale nie czuć się samotnie. Jego budowę współfinansuje rząd Norwegii.
Dwupiętrowy budynek wznoszony jest niedaleko stalowej kładki łączącej os. Piastowskie i os. Mickiewicza koło kościoła. Placem budowy jest teren między ul. Filaretów a biurowcem będącym siedzibą Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.
– Zakończenie inwestycji szacowane jest na koniec roku 2023 – mówi Magdalena Solarska, wiceprezes spółki MSCG, na której zlecenie stawiany jest budynek. Tłumaczy, że nie będzie to ani blok mieszkalny, bo lokale nie będą na sprzedaż, ani też dom pomocy, bo mieszkańcy nie będą mieć całodobowej opieki, a obiekt będzie przeznaczony dla osób samodzielnych.
– W Polsce jest to trend zupełnie nowy – przekonuje Solarska i sięga po pojęcie „cohousingu”, czyli mieszkania trochę razem, trochę osobno. – Pierwsze obiekty cohousingowe powstały w latach 70. w Danii – dodaje wiceszefowa spółki. Przekonuje też, że mieszkanie w bliskim kontakcie z sąsiadami może być korzystne dla starszych osób. – Brak więzi międzyludzkich ma bardzo negatywny wpływ na myślenie, funkcje społeczne i pamięć.
W budynku powstającym na skraju os. Piastowskiego ma być część wspólna z salą fitness, gabinetem rehabilitacji, salą warsztatowo-integracyjną i kawiarnią oraz część prywatna, w której przewidziano 43 lokale na krótko- i długoterminowy najem. – Zawsze ktoś może przyjść i spróbować mieszkać w takiej wspólnocie na próbę, na miesiąc – zapewnia Marcin Sobczak, prezes MSCG. Ile będzie się za to płacić? – Szacujemy, że ceny będą się zaczynać od 2300 zł za miesiąc – mówi Solarska.
Najmniejsze z lokali (spółka nazywa je „apartamentami”) mają mieć powierzchnię 19 mkw., zaś największe 31 mkw. W każdym z nich ma się znaleźć aneks kuchenny i osobna łazienka.
– W obiekcie zostanie zastosowany system sensorów monitorujących zdrowie seniorów w sposób nieinwazyjny – dodaje Sobczak. – Sensory wykryją, gdy senior dostanie gorączki lub upadnie. W takim przypadku zostaną zastosowane procedury powiadamiania.
Koszt obiektu jest określony na 15 mln zł. Budowę współfinansuje rząd Norwegii, który przyznał MSCG prawie 2 mln euro dofinansowania w ramach dotacji na „Technologie poprawiające jakość życia”. Lubelska spółka współpracuje przy tej inwestycji z norweską firmą No Isolation.