Na Czubach i Wrotkowie powstaną dzienne domy Senior +, które będą oferować starszym osobom różne zajęcia, w tym ćwiczenia rehabilitacyjne. Obie placówki utworzy samorząd Lublina, który dostał na to rządowe pieniądze. Niedługo powinna się rozpocząć rekrutacja zainteresowanych seniorów.
Jako pierwsza otwarta będzie mniejsza placówka, która ma działać na Wrotkowie, przy Nałkowskich 108. Będzie mieć charakter klubu seniora. – Mają tu być prowadzone zajęcia w wymiarze pięciu godzin dziennie, m.in. z rehabilitantem i psychologiem – mówi Anna Walczak, dyrektor Zespołu Ośrodków Wsparcia. – Rekrutację planujemy już we wrześniu. Placówkę uruchomimy jesienią.
W przyszłym miesiącu powinny się rozpocząć prace budowlane w pomieszczeniach, w których utworzony będzie drugi, większy dom Senior +. – Przeznaczony będzie dla 40 seniorów, osób w wieku powyżej 60 lat, nieaktywnych zawodowo – informuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego w lubelskim Ratuszu.
– Otworzymy go najpóźniej 1 stycznia – zapowiada Walczak. – Placówka ma działać na zasadzie centrum dziennego pobytu. Zajęcia będą tu prowadzone w wymiarze minimum ośmiu godzin dziennie. Będzie rehabilitacja, zajęcia edukacyjne, prozdrowotne, terapia zajęciowa. Będzie też jeden ciepły posiłek.
Dom Senior + zostanie utworzony przy ul. Jana Pawła II 11 w lokalu będącym dotychczas siedzibą archidiecezjalnej rozgłośni radiowej. Pomieszczenia trzeba najpierw przystosować do nowych funkcji. Konieczne jest wykonanie nowych ścian działowych, ułożenie płytek na podłogach i ścianach oraz montaż zewnętrznej platformy dla osób niepełnosprawnych, która umożliwi dotarcie na pierwsze piętro budynku. – Dom będzie pozbawiony barier architektonicznych – zapewnia Mazurek-Podleśna.
Przetarg na prace przystosowawcze został już ogłoszony i powinien być rozstrzygnięty na początku września. Roboty budowlane miałyby trwać nie dłużej niż do 29 listopada. Na jesień planowana jest rekrutacja chętnych do korzystania z domu Senior +. – Nabór zaczniemy najpóźniej na początku listopada. Decydująca będzie kolejność zgłoszeń – dodaje dyrektorka Zespołu Ośrodków Wsparcia.
Utworzenie i wyposażenie nowych placówek będzie kosztować prawie 530 tys. zł. Zdecydowaną większość tej kwoty, prawie 384 tys. zł wyłożyło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z warunkami rządowego programu Senior + placówki muszą być utrzymane przez samorząd miasta przez co najmniej trzy lata.