Wymienione będą wszystkie tabliczki z nazwami staromiejskich ulic i numerami budynków. Nowe będą utrzymane w stylistyce międzywojennej. Operacja zacznie się w tym roku, w przyszłym tabliczki pojawią się w rejonie deptaka, później na innych ulicach w centrum
Nowe tabliczki mają być podobne do tych, które wiszą na rogu kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 2, tuż naprzeciw Ratusza (na zdjęciu). Taki sam ma być krój liter i cyfr, ale kolory będą odwrócone. – Będzie białe tło i granatowe napisy – tłumaczy nam Paulina Skipirzepa z Warsztatów Kultury, miejskiej instytucji pilotującej ten projekt. – Nowe oznaczenia będą nawiązywać do stylistyki dwudziestolecia międzywojennego.
Wymianę tabliczek zaproponowała Rada Dzielnicy Stare Miasto, a pomysłowi przyklasnął prezydent Lublina. – Ponieważ tabliczki, które teraz znajdują się na Starym Mieście są stworzone z różnych materiałów, w różnej stylistyce, a nam zależy na poprawie estetyki przestrzeni – wyjaśnia jego rzeczniczka, Beata Krzyżanowska. – Zmiany tabliczek zostały przedyskutowane wcześniej z przedsiębiorcami, właścicielami nieruchomości i mieszkańcami.
Cała operacja ma się zacząć jeszcze w tym roku. – W pierwszym etapie będą wymienione tabliczki z nazwami ulic oraz numeryczne – zapowiada Krzyżanowska. – Zmian na Starym Mieście możemy się spodziewać na przełomie grudnia i stycznia.
Za wymianę zapłacić ma rada dzielnicy, która wykłada na ten cel 25 tys. zł ze swojego „kieszonkowego”, bo tak można określić tzw. rezerwę celową, czyli pieniądze zarezerwowane w kasie miasta na wydatki wskazane przez radę dzielnicy. Każda z dzielnic ma do dyspozycji taką samą kwotę: 129 tys. zł. „Tabliczkowy” wydatek zatwierdziła wczoraj Rada Miasta.
Ratusz zapowiada, że na Starym Mieście nie poprzestanie. – W drugim etapie, w momencie wykonywanej rewitalizacji deptaka będą wymienione tabliczki na deptaku i ul. Zielonej – informuje rzeczniczka prezydenta. – Później zmiany będą wprowadzane na kolejnych ulicach Śródmieścia.
Przypomnijmy, że stary deptak od Bramy Krakowskiej do ul. Kapucyńskiej ma być odnawiany zimą i wiosną, aby w połowie maja był już gotowy. Prace będą polegać przede wszystkim na wymianie nawierzchni (z betonowej na kamienną), drzewek (z klonów na platany) i oświetlenia (na ledowe). W projekcie budżetu na przyszły rok zarezerwowano na ten cel 14,5 mln złotych.