Zakończono urządzanie nowej placówki dla osób niepełnosprawnych. Z opieki wytchnieniowej będzie można skorzystać już od stycznia 2025 roku.
Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne znajduje się przy ulicy Poturzyńskiej na lubelskim Czechowie. Łącznie zapewni opiekę nawet całodobową dla 20 osób.
– Nowoczesne Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne to odpowiedź na potrzeby społeczne i kolejny krok w rozwoju infrastruktury opiekuńczej w Lublinie. Chcemy, aby osoby z niepełnosprawnościami znalazły tu nie tylko profesjonalne wsparcie, ale również poczucie bezpieczeństwa i domowej atmosfery. Nowa placówka stanowi również przykład działań Miasta na rzecz poprawy dostępności i jakości życia mieszkanek i mieszkańców, zgodnie z ideą włączającego Lublina – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Budynek został już oddany Zespołowi Ośrodków Wsparcia. Obecnie trwają prace nad statutem oraz regulaminami nowej jednostki. Zakupiono również meble oraz wyposażenie i w budynku kończy się urządzanie. Pierwsi podopieczni do nowego ośrodka trafią po 1 stycznia 2025 roku.
– Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne to nie tylko miejsce profesjonalnej opieki, ale przede wszystkim szansa na poprawę jakości życia i rozwój samodzielności jego podopiecznych. Uzupełnia ono ofertę trzech istniejących miejskich ośrodków wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, wzmacniając infrastrukturę pomocy społecznej w Lublinie. Nasze działania obejmują zarówno duże inwestycje – tworzenie nowych placówek, jak i mniejsze projekty, które poprawiają codzienne funkcjonowanie mieszkanek i mieszkańców – przykładem jest ostatnio oddana do użytku komfortka na Placu Litewskim – mówi Anna Augustyniak, zastępca prezydenta Lublina ds. Społecznych.
Obiekt położony jest w zacisznej części Lublina, gdzie znajduje się także dużo zieleni. Obok znajduje się także budynek Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Nowy budynek przy ulicy Poturzyńskiej ma powierzchnię 424 m2 i podzielony jest na dwie części: mieszkalną z sześcioma jednoosobowymi pokojami z łazienkami, w tym dwa dostosowane do osób wymagających intensywnego wsparcia oraz dzienną, w której znajdują się sala do zajęć grupowych, sala fizjoterapii, pokój wyciszeń, pomieszczenia medyczne oraz przestrzeń dla personelu. Oprócz tego w budynku znajdziemy kuchnię, taras wypoczynkowy oraz alejki spacerowe.
Budynek powstał dzięki dofinansowaniu z programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Centrum przy Poturzyńskiej zostało zaprojektowane w taki sposób, by sprostać potrzebom osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
To nie wszystko co miasto oferuje osobom niepełnosprawnym. Niedawno w centrum Lublina oddana do użytku została nowa komfortka – miejsce umożliwiające bezpieczne i godne wykonanie czynności higienicznych osobom z ograniczoną mobilnością, niezależnie od wieku. Na wyposażeniu znajdziemy elektryczną leżankę i specjalistyczny podnośnik.
– To kolejny krok Lublina w ramach ogólnopolskiej kampanii „Przewijamy Polskę”. Poprzednie takie miejsca powstały w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ul. Zemborzyckiej oraz na Dworcu Lublin. Dzięki komfortkom osoby z niepełnosprawnościami mogą we właściwych warunkach korzystać z przestrzeni publicznej, zwiększając swoją samodzielność i komfort życia. Montaż nowych przewijaków to odpowiedź na potrzeby środowiska osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów – mówi Monika Głazik z lubelskiego ratusza.