Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 listopada 2024 r.
9:00

Zachęcali do zatrudniania osób z chorobami psychicznymi. Przeciw stygmatyzacji

Autor: Zdjęcie autora KN
0 0 A A

Jak przełamywać bariery i przeciwdziałać stygmatyzacji pracowników niepełnosprawnych lub zmagających się z zaburzeniami psychicznymi - zastanawiali się uczestnicy konferencji poświęconej temu problemowi. Wydarzenie zorganizował Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Konferencja pt. „Zatrudnianie osób z niepełnosprawnością z zaburzeniami psychicznymi – obowiązek, przywilej czy prestiż” miała miejsce w poniedziałek. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz regionalnych, eksperci ze środowiska osób z niepełnosprawnościami, lekarze, pracodawcy zatrudniający tę grupę osób, przedstawiciele instytucji oferujących wsparcie finansowe przedsiębiorcom, a także osoby z niepełnosprawnościami zatrudnione na otwartym rynku pracy.

- W województwie lubelskim, jak podają statystyki, około 90 tysięcy osób korzysta regularnie z porad ambulatoryjnych i leczy swoje zdrowie psychiczne. Z czego ok. 20 procent być może ma zatrudnienie. Chcemy te trendy odwrócić, bo pamiętajmy, że takie osoby są nam również potrzebne. W danych zakładach pracy mogą się realizować. Nie są na utrzymaniu swoich rodzin czy bliskich, tylko chcą być aktywnymi uczestnikami życia społecznego i gospodarczego. Dlatego musimy zrobić wszystko, aby osoba niepełnosprawna, która leczy się psychiatrycznie, była pełnoprawnym pracownikiem - mówił Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. - Pamiętajmy, że najgorsze jest stygmatyzowanie. Tak jak każdy z nas będzie seniorem, podobnie każdego z nas może dotknąć choroba psychiczna - podkreślił. 

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. prof. dr hab. Hanna Karakuła-Juchnowicz, specjalistka psychiatrii, Małgorzata Paprota, Dyrektor Lubelskiego Oddziału PFRON, oraz Grażyna Gwiazda, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie.

Prof. Karakuła-Juchnowicz zwróciła uwagę na rolę pracy w procesie zdrowienia osób z zaburzeniami psychicznymi. Z kolei Małgorzata Paprota przedstawiła działania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w zakresie aktywizacji zawodowej, podkreślając dostępność programów wspierających zatrudnienie tej grupy osób.

Osoby z zaburzeniami psychicznymi mają trudności w podjęciu zatrudnienia. Dlatego tym bardziej wszystkie działania, jakie możemy podejmować, kierujemy do tych osób, aby zachęcić pracodawców do ich aktywności zawodowej. By osoby te nie chorowały, a epizod choroby nie powtarzał się, by mogły realizować się zawodowo i rodzinnie. Środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych są generalnie przeznaczone na wsparcie osób z niepełnosprawnościami. Mówimy tutaj o dofinansowaniach do wynagrodzeń dla pracodawców, którzy zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby z zaburzeniami psychicznymi. Wtedy ta stawka jest podwyższana o odpowiednią kwotę dla pracodawcy, który taką osobę zatrudni – mówiła Małgorzata Paprota, Dyrektor Lubelskiego Oddziału PFRON.

Dyrektor PFRON podkreśliła, że możliwości wsparcia jest wiele, np. doposażenie stanowisk pracy, pomoc w założeniu działalności gospodarczej. Osoba niepełnosprawna może również aplikować o środki z PFRON-u do Powiatowych Urzędów Pracy. Odniosła się również do sytuacji młodych osób wkraczających na rynek pracy.

– Dla młodych osób mamy agencje zatrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami, a także kilkanaście organizacji pozarządowych, które realizują w ramach konkursów zadania związane z aktywizacją tych osób. Są to szkolenia pod odpowiedniego pracodawcę, staż, a później zatrudnienie – tłumaczyła Paprota.

Grażyna Gwiazda omówiła konkretne formy wsparcia, jakie oferują Powiatowe Urzędy Pracy dla przedsiębiorców decydujących się na współpracę z osobami z niepełnosprawnościami psychicznymi, a także jakie wyzwania niesie za sobą zatrudnienie tej grupy osób, czego można się spodziewać i czy należy się tego obawiać.

Uczestnicy konferencji dzielili się swoimi doświadczeniami, zarówno jako pracodawcy, jak i pracownicy. Dyskusja zwróciła uwagę na stereotypy oraz trudności, z którymi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami, jednocześnie podkreślając korzyści płynące z ich zatrudnienia.

Celem konferencji było nie tylko uświadomienie potencjalnym pracodawcom wspomnianych korzyści płynących z zatrudniania osób z niepełnosprawnościami oraz wskazanie dostępnych form wsparcia. Przedstawiono szereg narzędzi, które mogą zachęcić przedsiębiorców do nie odrzucania kandydatów leczących się psychiatrycznie. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

Przetwornice napięcia to niezwykle praktyczne urządzenia, które umożliwiają zasilanie urządzeń w miejscach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony np. w samochodzie, na kempingu czy w instalacjach fotowoltaicznych. W jaki sposób? Za pomocą swojego układu elektronicznego przetwornica konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) o napięciu 230V, czyli taki jaki mamy w gniazdkach domowych.

5 powodów, dla których warto wybrać hotel przyjazny dzieciom na rodzinny urlop

5 powodów, dla których warto wybrać hotel przyjazny dzieciom na rodzinny urlop

Rodzinny urlop to czas, który powinien dostarczać radości wszystkim jego uczestnikom, niezależnie od wieku. Dlatego wybór miejsca na wakacje ma ogromne znaczenie. Hotele dla dzieci oferują komfort i rozrywkę zarówno dla najmłodszych, jak i starszych członków rodziny. Sprawdź, dlaczego warto zarezerwować pobyt w hotelu przyjaznym rodzinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Poszukuję

kobieta poszukuje pracy

lublin

0,00 zł

Praca -> Poszukuję

szukam pracy

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Komunikaty