Na zlecenie Ratusza powstaje „Księga standardów”, która określi jak mają wyglądać na Starym Mieście piwne ogródki, jak duże mogą być szyldy i gdzie wolno przycupnąć sprzedawcom pamiątek. Urząd Miasta zbiera już sugestie od zainteresowanych mieszkańców Lublina i zaprasza ich na wspólny spacer.
– Księga standardów jest potrzebna do tego, żeby na Starym Mieście było ładniej i żeby można było tam efektywniej działać – wyjaśnia Marek Poznański, który w Urzędzie Miasta jest zatrudniony jako menadżer śródmieścia. – Księga będzie zbiorem dobrych praktyk i gotowcem dla przedsiębiorców. Ustali to, co i gdzie można w tej przestrzeni ustawiać.
Powstający w Ratuszu dokument wskaże miejsca na organizację koncertów, czy rozmieszczenie budek wystawienniczych. Ustali też szczegóły dotyczące wyglądu kawiarnianych ogródków.
– Na pewno od przyszłego roku w ogródkach gastronomicznych na Starym Mieście nie będzie podestów, głównie ze względów estetycznych – zapowiada Poznański. – Oczywiście można mówić, że jest tu nierówno, że będą się chybotać stoliki, ale np. Mandragora nie ma podestów i bez problemów sobie radzi – dodaje menadżer śródmieścia. – W sprawie podestów chodzi też o grasujące pod nimi szczury.
– Do poprawy są takie kwestie, jak stojaki informujące o różnych imprezach – mówi Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków, który zwraca też uwagę na tymczasową zieleń w ogródkach restauracyjnych. – Nie wszyscy odpowiednio o tę zieleń dbają. Niektórzy mają ładne kompozycje w donicach, ale są i tacy, którzy te donice zostawiają samym sobie.
Według konserwatora warto poszukać sposobu na bardziej estetyczne rozmieszczenie kontenerów na odpady. – Mam nadzieję, że przy pomocy profesjonalistów będzie można wskazać, w jakich miejscach powinny być umieszczane wiaty na pojemniki, jakie powinny mieć rozmiary, ewentualnie zastanowić się nad pojemnikami podziemnymi – mówi Mącik.
Konsultacje w sprawie „Księgi standardów” dla Starego Miasta potrwają do końca roku. W tym czasie można zgłaszać swoje uwagi osobiście, na papierze i listownie (Biuro Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin, ul. Bernardyńska 3/107, 20-109 Lublin), telefonicznie (81 466 25 50) lub mailem (konsultacje@lublin.eu). Wykonanie „Księgi standardów” zostało zlecone przez Urząd Miasta lubelskiej Fundacji Rozwoju Designu „LuCreate”, a zawarta z nią umowa opiewa na blisko 57 tys. zł.
Na najbliższy wtorek planowane jest otwarte dla wszystkich chętnych „spotkanie badawcze” połączone ze spacerem po Starym Mieście. Początek o godz. 16.30 przy Bramie Krakowskiej.