Marcin Czaja, artysta z Krakowa, wygrał konkurs na projekt i realizację muralu upamiętniającego 75-lecie powstania Państwowego Muzeum na Majdanku. W środę rozpoczęły się prace przy ścianie u zbiegu Drogi Męczenników Majdanka i ul. Wolskiej.
– Ściana jest długa, ma ok. 42 metry i w najwyższym punkcie jest na trzy metry wysoka. Sporym wyzwaniem było to, co na niej namalować, żeby całość była czytelna – przyznaje autor projektu wybranego spośród dwunastu nadesłanych na konkurs propozycji. – Dlatego postanowiłem przedstawić historię opowiedzianą od prawej do lewej strony.
Na muralu zobaczymy znajdujące się w muzealnych zbiorach przedmioty codziennego użytku: buty, okulary, grzebienie, biżuterię, przyrządy do golenia, zabawki i inne rzeczy, które należały do więźniów dawnego hitlerowskiego obozu.
– Są narysowane w taki sposób, żeby nie skazywać na ich jednoznaczność czasową, mogą być interpretowane jako przedmioty współczesne – opowiada Marcin Czaja i dodaje, że podczas pracy nad projektem inspirował się „Guerniką” Pabla Picassa. – Chciałem nawiązać do dramatu tego obrazu, który jest bardzo wyrazisty i ekspresyjny w swoim wyrazie. Przedmioty po prawej stronie będą idealne, wręcz odrysowane. Zagłębiając się w historię do lewej strony, zaczynają się rozpadać i dezintegrować. Pojawiają się też elementy ściśle związane z obozem, czyli wieżyczka strażnicza i drut kolczasty.
Efekty pracy artysty związanego z krakowską Akademią Sztuk Pięknych będzie można zobaczyć za kilka dni. Jeśli na przeszkodzie nie stanie pogoda, obraz powinien być gotowy do końca przyszłego tygodnia.
– Ostateczny koszt będziemy znali po ukończeniu muralu. Zależy on przede wszystkim od potrzeb związanych z zakupem materiałów. Autor otrzyma wynagrodzenie w wysokości 5 tys. zł brutto – informuje Krzysztof Stanek z Państwowego Muzeum na Majdanku.
Mural jest elementem obchodów 75. rocznicy powstania instytucji. Ma też być nową formą dotarcia do odbiorcy. – Do ludzi, którzy często nie wiedzą o istnieniu naszego muzeum, nie interesują się II wojną światową i martyrologią – dodaje Stanek.
Podobnym przedsięwzięciem było wydanie komiksu „Chleb wolnościowy” opartego na historiach więźniów dawnego obozu. Jego autorem jest Paweł Piechnik. Główne wydarzenia związane z 75-leciem Państwowego Muzeum na Majdanku odbędą się jesienią. Na 6 października planowany jest koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej. Dzień później rozpocznie się trzydniowa Ogólnopolska Konferencja Naukowa Muzeów Martyrologicznych „Historia w przestrzeniach pamięci. Obóz-Miejsce-Muzeum”. Pokazujemy dwa fragmenty muralu i prace nad przygotowaniem ściany.