Utworzenie nowego wydziału planują władze Uniwersytetu Przyrodniczego. Od nowego roku akademickiego studenci i pracownicy mają wprowadzić się do uczelnianego budynku na Felinie
Chodzi o obiekt przy ul. Doświadczalnej 50A (na zdjęciu), w którym na 1,4 tys. mkw. powierzchni do niedawna pracowało zaledwie kilka osób z jednostek wchodzących w skład Wydziału Inżynierii Produkcji. Niedawno zostali przeniesieni do Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowego Nowych Technik i Technologii Inżynierii Produkcji przy ul. Głębokiej, gdzie mieści się siedziba całego wydziału.
Pomysłów na zagospodarowanie budynku na Felinie było kilka. W planach było m.in. ulokowanie tu Centralnego Laboratorium Agroekologicznego. Wcześniej funkcjonowało ono w pomieszczeniach wynajmowanych w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym, co rocznie kosztowało uczelnię kilkaset tysięcy złotych. Ostatecznie laboratorium zostało przeniesione na ul. Głęboką. Obiekt przy Doświadczalnej posłuży za to do celów dydaktycznych.
- Zmodernizowany budynek będzie przeznaczony na potrzeby naukowo-dydaktyczne między innymi dla nowego Wydziału Biologii Środowiskowej, jaki władze uczelni planują powołać z dniem 1 września – informuje Iwona Pachcińska, rzecznik prasowy UP.
Jak słyszymy od rzeczniczki, nowa jednostka zostanie wydzielona z Wydziału Biologii, Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki, a jej powstanie ma związek z nową ustawą o szkolnictwie wyższym. Na szczegóły jest jednak jeszcze za wcześnie, formalnościami z tym związanymi ma zająć się senat uniwersytetu.
Uczelnia szuka obecnie firmy, która wykona termomodernizację przyszłej siedziby nowego wydziału. Prace powinny potrwać do października tego roku. Ich koszt wyniesie ok. 2,5 mln zł.