Rok 1916. To Konstancja Bajkowska, jej mąż Wacław i dzieci – Jan i Zofia. Jedna z wielu pamiątek zachowanych w rodzinie człowieka, który był prezydentem miasta u progu niepodległości
Mojego ojca Tadeusza na tym zdjęciu nie ma. Zastanawiałam się czy „był w drodze” czy już leżał w domu w becie. Ale chyba został w domu – zastanawia się Ewa Bajkowska, córka najmłodszego syna Konstancji i Wacława. - Zdjęcie zrobiono w czasie, gdy Wacław Bajkowski był pierwszym prezydentem Lublina – dodaje.
W czwartek będzie spotkanie na którym pani Ewa zaprezentuje więcej archiwalnych zdjęć i dokumentów.
12 kwietnia o godz. 16 Archiwum Państwowe zaprasza na kolejne warsztaty archiwalne w ramach akcji „Archiwa Rodzinne”.
W programie prezentacja archiwum Ewy Bajkowskiej i opowieść o dwóch znanych mieszkańcach Lublina, którzy mieli ogromny wkład w budowanie samorządu naszego miasta. Chodzi o sędziego Bolesława Sekutowicza i adwokata Wacława Bajkowskiego, który był prezydentem miasta od grudnia 1916 do marca 1918 roku.
Ewa Bajkowska, wnuczka prezydenta Bajkowskiego pochodzi z Sandomierza ale od połowy lat 60. ubiegłego wieku mieszka w Lublinie. Studiowała historię na UMCS, wiele lat uczyła historii w lubelskich szkołach średnich. Opublikowała tomiki wierszy i prozę. Należy do Związku Literatów Polskich i Towarzystwa Przyjaciół Książki. Ostatnio wiele czasu poświęcała na przygotowanie bogato ilustrowanej i udokumentowanej książki „Wierni” w której przedstawia losy swoich bliskich – przedstawicieli rodzin Bajkowskich, Sekutowiczów, Noskiewiczów, Basiewiczów. I czasy w których żyli.
Czwartkowe spotkanie w czasie którego można zasięgnąć porad konserwatorskich, poznać zasady postępowania z domowymi archiwaliami będzie w sali konferencyjnej Archiwum Państwowego przy ul. Jezuickiej 13.
TWOJE ARCHIWUM
Archiwum Państwowe w Lublinie prosi o kontakt osoby mające ciekawe archiwalia dotyczące przodków (stare dokumenty osobiste, własnościowe, fotografie, albumy, korespondencję, plany, przejawy twórczości artystycznej przodków, kolekcje np. znaczków pocztowych, plakatów, ulotek) w celu zaprezentowania ich na wystawie zorganizowanej przez placówkę. Archiwiści proszą także o kontakt w przypadku odnalezienia dokumentów, fotografii czy planów. Kontakt: archiwarodzinne@lublin.ap.gov.pl lub tel. 81 528 61 54