Otwiera się dla nas rynek pracy w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Za kilkanaście dni nie będzie żadnych ograniczeń. Bardzo wiele osób zamierza z tego skorzystać. Najwięcej zyskają ci, którzy znają język.
– Już teraz Polacy otrzymują tam kontrakty i pozwolenie na legalną pracę, ale po 1 maja będzie jeszcze łatwiej – uważa Adam Grendziak z Polsko-Niemieckiego Domu Gospodarki. – Niemcy w tej chwili poszukują przede wszystkim specjalistów informatyków. Chętnie zatrudnią też lekarzy i pielęgniarki.
– Brat i dwoje przyjaciół szukają szczęścia w Irlandii i w Londynie. Ja się zastanawiam nad Berlinem – mówi Michał Doroszewski z Lublina. – Pochodzę z Zamościa, w Lublinie studiowałem socjologię. Zastanawiam się nad jakimiś podyplomowymi studiami, bo jako humanista pracy nie znajdę. Na razie pracuję w firmie budowlanej, ale równie dobrze mogę to robić w Berlinie. Albo cokolwiek innego. Muszę powtórzyć niemieckie słówka z podręcznika z ogólniaka – dodaje.
– Z pracą nie ma problemów, także dla Polaków. Jest tylko jeden kłopot, w mediach też często to podkreślają – wielu obcokrajowców przyjeżdża bez znajomości języka niemieckiego. Ci na dobrą pracę nie mają co liczyć – mówi Dietmar Stelzig z Darmstadt koło Franfurtu.
– Najwięcej ofert jest w branży budowlanej. Najlepszymi pracodawcami we wschodnich landach są… Polacy, którzy tam wykupili mnóstwo podupadłych gospodarstw (podobnych do naszych PGR-ów – przyp. red.) i fabryk. Nie obawiamy się tabunów Polaków, jesteśmy przyzwyczajeni do obcokrajowców – dodaje Stelzig, który uważa, że wizerunek Polaków bardzo się w Niemczech zmienił. Na korzyść.
– Obecnie stopa bezrobocia w Niemczech wynosi ok. 7,5 proc. i jest najmniejsza od 18 lat, ale bardzo zróżnicowana. Od 4 proc. w Bawarii do nawet 15 proc. w niektórych wschodnich landach – mówi Andrzej Jasieniecki, prezes Euro- Tax.pl jednej z największych polskich firmą zajmujących się doradztwem w zakresie zwrotu podatku płaconego przez osoby legalnie pracujące za granicą. – Szacujemy, że w perspektywie 3 lat za Odrą znajdzie pracę najwyżej 700 tys. Polaków.
• www.arbeitsangentur.de i jobboerse.arbeitsagentur.de (znajdziesz tu tysiące ofert pracy, druki przydatnych formularzy) • www.step-stone.de (dużo ofert pracy) • www.jobmarket.de (dużo ofert pracy)
• www.monster.de (jak się ubiegać o pracę, porównanie zarobków w różnych branżach)
• www.jobware.de (sporo ofert pracy, przyjazna wyszukiwarka)
• www.stellenanzeigen.de (ogłoszenia o pracy, przyjazna strona)
• www.cesar.d (sporo ofert pracy).
W środę i czwartek poradnik – Praca w Niemczech. Jak założyć tam firmę, kto ma szansę na posadę