Przedstawiciele instytucji zajmujących się rolnictwem w woj. lubelskim zapowiadają szkolenia i konferencje z rolnikami w całym regionie. Rolnicy otrzymają solidną dawkę wiedzy z różnych dziedzin, ale także będą mogli przekazać swoje uwagi i żale, które trafią do Brukseli, w ramach naszej prezydencji w Unii Europejskiej. Pierwsze spotkanie już w tym miesiącu, we Włodawie.
Na początek otwarte spotkania będą organizowane w każdym powiecie, a potem w każdej gminie. Rolnicy podczas każdego spotkania otrzymają dawkę wiedzy z zakresu nowych unijnych dopłat, kwestii zdrowotnych np. programów rehabilitacyjnych w ramach KRUS, możliwości pomocowych oraz nowości agrarnych.
List intencyjny w sprawie organizacji spotkań podpisali w czwartek w Lublinie prezes Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) Henryk Smolarz, dyrektor lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) Andrzej Romańczuk, dyrektor lubelskiego oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) Mateusz Winiarski oraz szef Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (LODR) Antoni Skrabucha.
Celem spotkań jest przedstawienie m.in. nowych programów i możliwości uzyskania wsparcia finansowego przez rolników, ale także wysłuchanie ich uwag i postulatów.
– Mamy teraz możliwość - jako Polska - w trakcie prezydencji w Radzie Unii Europejskiej narzucać pewien rytm, kalendarz ewentualnych zmian i kształtowania przyszłości rolnictwa w Unii i w Polsce. Wszystkie uwagi i wnioski od rolników zostaną przekazane do ministerstwa rolnictwa – powiedział inicjator spotkań, wicewojewoda lubelski Andrzej Maj.
Spotkania i szkolenia - z udziałem przedstawicieli KOWR, ARiMR, KRUS, LODR – mają dotyczyć różnych zagadnień. Omawiane będą zmiany wprowadzane w systemach dopłat bezpośrednich, m.in. nowe ekoschematy, a także programy wsparcia modernizacji gospodarstw czy inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii.
Poruszane mają być też zagadnienia dotyczące ubezpieczeń upraw, ewentualnych zmian przepisów regulujących sprzedaż gruntów rolnych, a także korzystania z Funduszu Ochrony Rolnictwa stworzonego dla rolników, którzy nie otrzymali zapłaty za dostarczone towary, ponieważ przedsiębiorstwa, które je skupowały, ogłosiły upadłość i są niewypłacalne.
Pierwsze konferencje z rolnikami odbędą się już w przyszłym tygodniu w powiatach. Szczegółowy harmonogram spotkań w poszczególnych gminach będzie ustalany i publikowany na stronach internetowych poszczególnych instytucji i we współpracy z samorządami gmin.