Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 grudnia 2024 r.
15:04

Na straganie w dzień targowy... robi się coraz bardziej pusto?

0 A A
(fot. Archiwum/DW)

Spora część targowisk zniknie w przeciągu 10 lat – tak oceniają eksperci. Nie trzeba jednak specjalnych analiz. Wystarczy pójść na Ruską czy Wileńską, które coraz bardziej świecą pustkami

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Przed kilkunastoma laty sytuacja na targach wyglądała jeszcze zupełnie inaczej. Dostawców było na tyle dużo, że momentami niebyło gdzie zaparkować. Było tłoczno, towaru nie brakowało, ale sam handel też jakoś szedł. Dzisiaj wygląda to zupełnie inaczej. Nie dość, że giełda pustoszeje, to zainteresowanie naszymi produktami też spada – mówi pan Rafał, który od 30 lat na Lubelskim Rynku Hurtowym „Elizówka” sprzedaje paprykę, fasolę szparagową i inne płody rolne. Swoje towary wystawia też na miejskich targowiskach.

– Drobne rolnictwo upada, co chyba widać na każdym kroku. Czasy, gdy rolnik z kilkoma hektarami mógł się dorobić, już bezpowrotnie minęły. Na pewno zmieniło się rolnictwo, ale zmienił się też cały rynek. Teraz ogrodniczy sadownik specjalizuje sie w produkcji jednego rodzaju towaru. Wchodzi w spółki, podpisuje umowy z odbiorcami, a po jego produkty przyjeżdżają tiry. Te warzywa i owoce najczęściej trafiają na przetwórstwo, ale też zaopatrują markety. Teraz tam znajdziemy właściwie wszystko, czego potrzebujemy.

Targowiska kontra markety

Nieco innego zdania jest prezes Lubelskiego Rynku Hurtowego.

– Obserwujemy niewielki spadek zakupów spożywczych towarów na Rynku Elizówka. Jest to podyktowane koniunkturą sezonową. Wygodnictwo konsumenta spowodowało, że wiele osób kieruje się na zakupy do marketów, nie bacząc na jakość i wartości odżywcze produktów, które kupują– mówi Krzysztof Urbaś, prezes zarządu.

– Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce oferuje produkty od polskiego producenta zdrowe, wysokiej jakości i w dobrej cenie. Duże sieci handlowe oferują właściwie wszystko: zaczynając od zwykłych ziemniaków i cebuli, na batatach i egzotycznych owocach kończąc. W jednym miejscu jesteśmy w stanie kupić wszystko czego nam potrzeba – od chemii, artykułów spożywczych, po wspomniane warzywa i owoce, po które jeszcze kilka lat temu trzeba było chodzić do warzywniaka.

Dziś tego typu sklepików jest w Lublinie jak na lekarstwo. Pozostają za to targowiska, jak to na ulicy Wileńskiej czy Ruskiej. Można tu kupić towar od handlarzy, ale też mniejszych producentów– sprzedających wiejskie jaja, sery czy kiszonki.

Na granicy

– Jest dramat. Na tygodniu są tu prawdziwe pustki. Klienci wyraźnie zmienili swoje preferencje. Swoich stałych bywalców widzę teraz na przykład w pobliskim markecie. Taki handel jest momentami na granicy wytrzymałości. Nie wiem, ile tak pociągniemy – mówi pani Irena, która sprzedaje na Wileńskiej. Podobne spostrzeżenia mają inni sprzedawcy.

– Różnie z tym handlem bywa. Czasami zależy to też od sezonu. Na pewno wiosną i latem kupujących jest więcej; być może ze względu na wielość świeżych produktów, ale też ładną pogodę, która zachęca do zakupów na świeżym powietrzu – tłumaczy pan Mariusz, sprzedawca. – Jesienią i zimą targ trochę zamiera, jest na pewno spokojniej, ale to też zależy. Na przykład w okresie okołoświątecznym tych klientów mamy więcej.

Targi i bazarki

Kto kupuje? Tu też jest różnie, ale z obserwacji wynika, że najwięcej jest osób po 50.roku życia, głównie to emeryci, choć nie zawsze.

– Targ na Wileńskiej mam blisko pracy, więc czasami tu przychodzę. Jest naprawdę spory wybór towarów, ale widzę, że popularność tego miejsca spada. Inaczej jest na sobotnich bazarkach. Tylko to już nieco inny rodzaj handlu – mówi Krzysztof, który na targu robi poranne zakupy.

Mówiąc o bazarku, nasz rozmówca ma na myśli sobotnie stoiska w Gali, na których można zaopatrzyć się w ekologiczną żywność, dobrej jakości chleb i wyroby mleczne. Zainteresowaniem cieszą się również jednodniowe targi wiejskie. Takich jest co najmniej kilka w okolicach Lublina. W Markuszowie zakupy możemy zrobić w poniedziałki, w Wąwolnicy w czwartki, a w soboty w Milejowie. Choć są to jednodniowi wystawcy, którzy najczęściej w okolicach południa już zamykają swoje stragany, to zainteresowanie jest widoczne, a o potencjale tego miejsca może świadczyć różnorodność towarów. Nie kupimy tu tylko warzyw i owoców, ale także ubrania, sprzęty kuchenne i gospodarskie. To ważne szczególnie dla tych, którzy na co dzień nie wybierają się do miasta po większe zakupy. Analitycy zauważają, że wielość produktów może świadczyć o atrakcyjności targowisk. Przy czym tego typu miejsca mogą spełniać rozmaite funkcje: od tych gastromicznych po społeczne i kulturalne.

Mało optymistyczne dane

 Fakty są jednak takie, jakie są. Tylko w ostatnim roku liczba sprzedawców na targowiskach skurczyła się o niemal 10 tys. – podaje Dun&Bradstreet na potrzeby portalu rp.pl.

– Zwykli ludzie chcą mieć estetyczny produkt, dobrze zapakowany. To nie ważne, że nie pochodzi z naszych regionów. Liczy się również jego cena. Promocje przyciągają klientów i wbrew pozorom niektóre rzeczy kupimy tam taniej – komentuje jeden z naszych rozmówców.

W pierwszym półroczu około 3,2 tys. straganów zdecydowało się zawiesić działalność. Wśród powodów znalazły się m.in. koszty prowadzenia działalności oraz silna konkurencja Internetu i dyskontów. Przyszłość targowisk nie wygląda więc najlepiej. Według sceptyków za kilka lat mogą one zupełnie zniknąć z przestrzeni miejskiej.

Póki co na terenie Lublina mamy 6 tego typu miejsc, które dzierżawią tereny od miasta:

  • targowisko prowadzone przez Spółkę Bazar Sp. z o.o. przy al. Tysiąclecia o pow.3250 m2
  • targowisko prowadzone przez Spółkę Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowo--Produkcyjne Podwale Sp. z o.o. przy al. Unii Lubelskiej o pow. 7100 m2
  • targowisko prowadzone przez Stowarzyszenie Kupców Rynek Bronowice położone przy ul. Krańcowej o pow. 3500 m2
  • targowisko prowadzone przez Spółkę Miejską Korporację Komunikacyjną Sp. z o.o. położone przy ul. Ruskiej o pow. 4602 m2
  • targowisko prowadzone przez Spółkę Przedsiębiorstwo Wielobranżowe TARGPOL Sp. z o.o. położone przy ul. Pocztowej o pow. 2042 m2.
  • targowisko prowadzone przez FHU „Witkowski” przy ul. Jutrzenki / ul. Różanao pow. 482 m2.
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Aleksandra Mirosław z mężem i trenerem Mateuszem Mirosławem, który został trenerem roku

Aleksandra Mirosław sportowcem 2024 roku w 90. Plebiscycie Przeglądu Sportowego

W sobotę Aleksandra Mirosław do swojej gabloty z pucharami dołożyła kolejne trofeum. Tym razem zawodniczka KW Kotłownia Lublin wygrała 90. Plebiscyt Przeglądu Sportowego na sportowca roku.

Tanio już było. Teraz tylko drogo, coraz drożej

Tanio już było. Teraz tylko drogo, coraz drożej

Czynsz w górę. Prąd, gaz i śmieci też. Codzienne zakupy też będą droższe. Lista sprawunków i usług, które na razie nie podrożeją nie jest niestety tak okazała

Przepisy i historia, czyli flaki: skandal, parmezan i szafran

Przepisy i historia, czyli flaki: skandal, parmezan i szafran

O co chodziło w aferze o ser parmeński na Wawelu? Co mają wspólnego flaki z parmezanem i co łączy w tej materii Lwów z Urzędowem? Pytań jest więcej ale jedno jest pewne: można flaki kochać albo nienawidzić.

Artyści ze Sienna Gospel Choir wystąpią w Zamościu z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego
6 stycznia 2025, 19:00

Kolędy w rytmach gospel. Darmowy koncert w Zamościu

Noworoczne koncerty kolęd w kościele Franciszkanów w Zamościu to już tradycja. Najbliższy planowany jest za dwa dni, na poniedziałek 6 stycznia. Warto się wybrać.

Orszak Trzech Króli w Zamościu - styczeń 2024

Kłaniajcie się królowie. Orszaki przejdą ulicami wielu miast

Nie tylko w dużych i mniejszych miastach, również w wioskach przyjęła się już tradycja organizowania Orszaków Trzech Króli. W tym roku też tak będzie.

Już po ślubowaniu. Można do nich dołączyć, trwa rekrutacja do tej formacji

Już po ślubowaniu. Można do nich dołączyć, trwa rekrutacja do tej formacji

Była uroczyście odczytana rota i błogosławieństwo od kapelana. W piątek w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej ślubowanie złożyło 50 nowych funkcjonariuszek i funkcjonariuszy. Ta mundurowa formacja wciąż rekrutuje.

Wilfredo Leon znowu napsuł rywalom sporo krwi swoją zagrywką

Jak nie wygrywasz 3:0, to przegrywasz 2:3. Bogdanka LUK Lublin odwróciła losy meczu w Bełchatowie

Po bardzo zaciętym i emocjonującym spotkaniu Bogdanka LUK pokonała PGE GiEK Skrę Bełchatów 3:2. Trzeba podkreślić, że lublinianie przegrywali już 0:2 w setach, zaś w czwartej partii rozbili gospodarzy 25:12. Statuetkę MVP, po raz szósty w sezonie, otrzymał przyjmujący Wilfredo Leon.

MKS FunFloor bez większych problemów pokonał Sośnicę Gliwice

MKS FunFloor bez większych problemów pokonał Sośnicę Gliwice

Drugi mecz pod wodzą nowego trenera Pawła Tetelewskiego i druga wygrana. Tym razem obyło się bez horroru w końcówce, bo MKS FunFloor pokonał na wyjeździe Sośnicę Gliwice 35:23.

Pomogli, postrzelali i poćwiczyli, czyli 2024 z terytorialsami
galeria

Pomogli, postrzelali i poćwiczyli, czyli 2024 z terytorialsami

Operacja „Feniks”, której celem było niwelowanie skutków powodzi i niesienie pomocy poszkodowanym mieszkańcom Dolnego Śląska, to główne wydarzenie w 2024 roku dla żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Po za tym, jak zwykle: poligon, strzelania i nieustanne doskonalenie wojskowego rzemiosła.

Park Miejski w Zamościu

Szukają człowieka od zieleni. Praca na pełny etat

Zazielenimy Zamość – obiecywał w kampanii wyborczej Rafał Zwolak. Zapowiadał też utworzenie stanowiska „ogrodnika miejskiego”. Ratusz właśnie ogłosił nabór. Ale to jeszcze nie spełnienie obietnicy. Szukają podinspektora ds. architektury, zieleni miejskiej, ochrony przyrody i zadrzewień.

PGE Start wygrał w sobotę ósmy mecz w tym sezonie

PGE Start Lublin rozpoczął 2025 rok od pewnego zwycięstwa w Stargardzie

W piątek nowy sponsor, a w sobotę pewna wygrana w Stargardzie. PGE Start Lublin pokonał na wyjeździe PGE Spójnię 86:73. W sumie z ostatnich siedmiu meczów podopieczni trenera Wojciecha Kamińskiego wygrali aż sześć i obecnie mają bilans 8-5.

"Kłaniajcie się królowie!". Puławy zapraszają na orszak i kolędy

"Kłaniajcie się królowie!". Puławy zapraszają na orszak i kolędy

Będzie wesoło, kolorowo i paradnie. W poniedziałek, 6 stycznia, podczas święta Trzech Króli, głównymi ulicami miasta Puławy przejdzie orszak symbolizujący narody europejskie, afrykańskie i azjatyckie. Całość zakończy pokaz walki dobra ze złem oraz kolędowanie z zespołem Grześ.

Kupili nowe mieszkania. Ale bez gazu. Prokuratura oskarża inspektora nadzoru

Kupili nowe mieszkania. Ale bez gazu. Prokuratura oskarża inspektora nadzoru

W papierach z pozoru wszystko grało. Ale właściciele nowych mieszkań kilka miesięcy żyli bez ciepłej wody i ogrzewania, bo do bloków w ogóle nie podłączono gazu. Inspektor nadzoru budowlanego, który kontrolował budynki, grozi teraz nawet 5 lat więzienia.

Skoki narciarskie. "Życiówka" Pawła Wąska w Innsbrucku. Na Austriaków nie ma jednak mocnych

Skoki narciarskie. "Życiówka" Pawła Wąska w Innsbrucku. Na Austriaków nie ma jednak mocnych

Wielkie emocje podczas trzeciego konkursu 73. Turnieju Czterech Skoczni. Wciąż nie ma mocnych na reprezentantów Austrii, ale w sobotę życiowy rekord pobił Paweł Wąsek zajmując w Innsbrucku znakomite, piąte miejsce

Śnieg pada i będzie padał. Jest ślisko. 60 kolizji w jeden dzień
galeria

Śnieg pada i będzie padał. Jest ślisko. 60 kolizji w jeden dzień

W takich warunkach lepiej zdjąć z nogę z gazu. Bo kiedy pada śnieg, drogi robią się śliskie, a widoczność jest ograniczona. Wielu kierowców w Lubelskiem przekonało się już o tym dotkliwie. Tylko wczoraj w regionie policja odnotowała 60 kolizji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

89,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

135,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty