Muzeum Lubelskie i Klasztor Dominikanów – to zdobywcy tegorocznych Laurów Konserwatorskich. W konkursie nagrodzono również parafie w Janowie Podlaskim oraz Goraju.
Laury wręczono podczas wczorajszej uroczystości w Teatrze Starym w Lublinie. Konkurs ma wyłonić wyróżniające się realizacje konserwatorskie. Promuje również dobre wzorce w realizacji prac przy zabytkach oraz wyróżnienia wzorowych inwestorów. W tegorocznej edycji konkursu przyznano cztery „Laury Konserwatorskie”.
• Muzeum Lubelskie nagrodzono za prace konserwatorsko-badawcze w kaplicy pw. Trójcy Świętej. Uwzględniono przy tym zabiegi wykonane w ostatnich latach, m.in. przy ceglanych ścianach i schodach do krypty, oraz południowej i zachodniej części ścian zewnętrznych.
• Tegorocznym „Laurem” nagrodzono również Klasztor Dominikanów. Kapituła doceniła w ten sposób kompleksowe prace konserwatorskie i restauratorskie przy elewacjach, w prezbiterium, nawie oraz w czterech kaplicach bazyliki. Rozpoczęte w 1994 r. roboty zabezpieczające fundamenty kaplicy Tyszkiewiczów były początkiem wieloetapowego remontu klasztoru. Kolejnym krokiem był remont samej bazyliki, w latach 2015-2018. Prace konserwatorskie przy kaplicach przywróciły pierwotne bogactwo wystroju sztukatorskiego i malarskiego. Kaplica Firlejów zyskała zgodny z oryginałem wystrój.
W ramach prac przeprowadzono również konserwację wielu obrazów. Chodzi m.in. o „Pożar miasta Lublina”, który powrócił do wnętrza bazyliki.
• Trzeci z tegorocznych „Laurów” trafił do Parafii Rzymskokatolickiej pw. Trójcy Świętej w Janowie Podlaskim. Kapituła nagrodziła remont kościoła parafialnego. W latach 2008 – 2018 przeprowadzono kompleksową renowację kościoła. Pracami objęto elewacje zewnętrzne, w tym detale architektoniczne. We wnętrzu świątyni odsłonięto dawne malowidła. Gruntowny remont przeszła krypta pod prezbiterium.
• Kapituła „Laurów” nagrodziła również Parafię pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Goraju. Doceniono prace konserwatorskie i restauratorskie w prezbiterium kościoła parafialnego. Barokową świątynię wzniesiono w latach 1779-1782. Przeprowadzona w ubiegłym roku konserwacja objęła malowidła w prezbiterium kościoła. Specjaliści usunęli przemalowania i wadliwe uzupełnienia tynku. Poprawiło to stan techniczny i estetykę wnętrza XVIII-wiecznego kościoła.