O remoncie zabytkowego parku na Bronowicach w Lublinie mówiło się już od dłuższego czasu. Przed wyborami prace w tym miejscu zapowiadał prezydent Krzysztof Żuk. Teraz ratusz ogłosił przetarg na jego wykonanie.
Znajdujący się między ulicami Fabryczną, a Bronowicką park założony został w XIX wieku. Park Bronowicki od 1982 roku wpisany jest do rejestru zabytków województwa lubelskiego.
– Rewaloryzacja zakłada stworzenie nowego układu kompozycyjnego alejek i placyków parkowych, wymianę nawierzchni alejek z asfaltowych na mineralne oraz przebudowę ogrodzenia. Zakres robót ujęty w dokumentacji obejmuje także budowę schodów terenowych, muru oporowego, zieleńca, lokalizację obiektów małej architektury, zdroju parkowego, placu zabaw, oświetlenia i monitoringu, a także rozbiórki istniejącej infrastruktury – przekazała Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego ratusza.
Park po rewitalizacji ma przypominać układem ten z początku XX wieku i wzbogacony zostanie o obecnie istniejące „przedepty”.
– Kompozycja układu opiera się na przekątnej osi wyróżnionej nawierzchnią granitową. W centralnej części parku zaprojektowano pętlę spacerową wyposażoną w tzw. ścieżki dotykowe, które ułatwią poruszanie się osobom niewidomym z laskami oraz tyflomapy. Pozostała część alejek parkowych zaprojektowana została z nawierzchni mineralnej jako powierzchni biologicznie czynnej. Główne wejście do parku zlokalizowane od strony skrzyżowania ul. Bronowickiej i Fabrycznej zaprojektowano jako plac z zieleńcem. Wybudowany zostanie również mały plac, na którym umieszczone zostaną urządzenia siłowni. Przebudowę przejdą także schody prowadzące do parku od ul. Fabrycznej i Bronowickiej oraz powstaną nowe prowadzące na górkę saneczkową. Przy wejściu do parku od ul. Fabrycznej będzie także pochylnia – opisuje nowy wygląd parku Głazik.
Na terenie placu zabaw zaprojektowano także urządzenia zabawowe wodne, a także zdrój parkowy. Teren zostanie oświetlony latarniami w klasycznym stylu. Inwestycja zakłada także przebudowę ogrodzeń oraz remont murków oporowych otaczających park, budowę kanału technologicznego, instalacji i przyłącza wodociągowego, kanalizacji deszczowej, instalacji elektroenergetycznej i oświetlenia parku wraz z systemem monitoringu. Przed rozpoczęciem budowy nowych elementów rozbiórki istniejącej infrastruktury. W związku z zabytkowym charakterem parku prace budowlane będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.
Miasto na ten remont wyda 12,5 mln zł, 7 mln z tej kwoty ma pochodzić z dofinansowania z Unii Europejskiej. Na oferty od potencjalnych wykonawców miasto czeka do końca sierpnia. Park w nowej odsłonie mieszkańcy ujrzeć będą mogli w maju 2026 roku.