Na razie nie ma mowy o rozbiórce popularnego "pedetu”. W jego miejscu ma stanąć Pasaż Victoria. Konserwator zabytków nie zgodził się jednak na budowę, w formie proponowanej przez inwestora. Teraz spółka CDI będzie musiała zmienić projekt.
W specjalnym piśmie wymienia szereg argumentów. Okazuje się, że analiza urbanistyczna załączona do projektu nie uwzględnia istniejącej zabudowy. W propozycji przesłanej przez ratusz nie wskazano też zakresu dopuszczalnych wyburzeń. Co więcej, nie wzięto pod uwagę wniosków przedstawionych przez Miejską Komisję Urbanistyczno-Architektoniczną.
To organ doradczy, w którym zasiadają lubelscy architekci i urbaniści. Mieli oni wątpliwości, dotyczące m.in. wysokości nowej zabudowy i zagospodarowania placu przez dawną Galerią Centrum. Krytykowali też proponowany układ komunikacyjny, w tym pomysł budowy parkingu na ostatniej kondygnacji Pasażu Victoria. Komisja uznała, że przed dawną Galerią Centrum należy pozostawić otwarty plac.
Parkingi powinny być zaprojektowane pod ziemią. Z kolei wysokość Pasażu Victoria od strony Krakowskiego Przedmieścia i ul. Kapucyńskiej powinna być zbliżona do obecnej wysokości dawnej Galerii Centrum. Pozostała część kompleksu nie może przewyższać sąsiednich budynków. Eksperci sprzeciwili się też wyburzeniu kamienic przy ul. Kościuszki 4 i ul. Peowiaków 5. Oficjalne stanowisko komisji było znane już w listopadzie, ale według WKZ, ratusz go nie uwzględnił.
Zdaniem konserwatora proponowane warunki zabudowy "pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami prawa”. – Wiele sformułowań zawiera alternatywne warunki zabudowy i pozostawia swobodę wyboru ostatecznych rozwiązań, co jest niedopuszczalne – czytamy w oficjalnym stanowisku WKZ.
O odrzuceniu projektu przesądziło też kilka argumentów ściśle konserwatorskich. Chodzi przede wszystkim o zbyt duży stopień zabudowy parceli. Wskaźnik ten przekroczyłby 92 proc. Kolejna z przyczyn to zbyt duże gabaryty Pasażu Victoria. Projekt wspomina o wysokości sięgającej 25 m. Tak duży gmach, zdominowałby otoczenie. Konserwator nie zgadza się również na zabudowę skweru przed popularnym "pedetem”. Przychylił się tym samym do opinii urbanistów.
Nie ma też zgody na wyburzenie dwóch kamienic przy ul. Peowiaków i ul. Kościuszki. WKZ wszczął już postępowanie w sprawie ich wpisu do rejestru zabytków.
W swoim stanowisku konserwator wytknął też urzędnikom, że roboczy projekt decyzji o warunkach zabudowy nie był wcześniej przedyskutowany z ekspertami, mimo ich wyraźnych wniosków.
– Doprowadziło to do wydania decyzji sprzecznej z postulatami MKUA, wnioskiem inwestora, grożącej naruszeniem wartości zabytkowych śródmieścia Lublina – czytamy w piśmie WKZ.
Konserwator zapewnia, że nie jest przeciwny samej inwestycji. Jego decyzja nie oznacza również, że Pasaż Victoria nie ma szans na realizację. Konieczna będzie jednak zmiana projektu przez inwestora. Z kolei urzędnicy muszą precyzyjnie określić warunki zabudowy.