W sobotę wystartował 17. Lubelski Festiwal Nauki. Tradycyjnie jednym z pierwszych wydarzeń w ramach imprezy był niedzielny Piknik Naukowy, który mimo opadów deszczu przyciągnął na plac Teatralny sporo mieszkańców Lublina.
– Nikogo nie trzeba przekonywać, jaka jest waga nauki i odkryć naukowych w życiu codziennym. Wszyscy korzystamy z telefonów komórkowych, przyjechaliśmy tu samochodami, będziemy latać rakietami… Pokutuje wśród nas taki osąd, że nauka jest hermetyczna i naukowcy są wyalienowani. Ale bardzo zależy nam na tym, żeby dzielić się efektami naszej aktywności. Często zapraszamy młodzież do naszych laboratoriów, a dziś odwracamy role i wychodzimy z naszymi laboratoriami w przestrzeń naszego miasta – mówił podczas otwarcia pikniku prof. Wiesław Gruszecki, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UMCS.
Na pl. Teatralnym przygotowano ok. sto wydarzeń naukowych z różnych dziedzin. W programie były m.in. pokaz działania wariografu, prezentacja poduszkowca czy warsztaty średniowiecznej kaligrafii. Sukcesem zakończyła się próba bicia rekordu Polski na największy polimer. Chodzi o popularny wśród najmłodszych tzw. slime, czyli lepką masę plastyczną, która nie przykleja się do innych przedmiotów. By pobić rekord, trzeba było stworzyć polimer o wadze co najmniej 150 kg. Wyzwanie podjęło blisko 50 osób, którym udało się zrobić slime’a ważącego ponad dwa razy więcej.
Od poniedziałku Lubelski Festiwal Nauki przenosi się na obiekty pięciu uczelni wyższych z Lublina. W sumie przygotowały one ponad 1300 projektów. Na część z nich zostały ostatnie wolne miejsca. Wciąż można rezerwować miejsca także na spotkania z udziałem sław krajowej i światowej nauki. Dziś pierwszy z wykładów pod hasłem „Nauka bez granic” wygłosi Robert Huber, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Kolejnymi gośćmi w ramach cyklu będą: językoznawca prof. Jerzy Bralczyk (21 września), nauczyciel chemii i autor kanału „Pan Belfer” w serwisie YouTube Dawid Łasiński (22 września) oraz amerykański fizyk i myśliciel prof. Charles H. Bennett.
Udział we wszystkich wydarzeniach Lubelskiego Festiwalu Nauki jest bezpłatny. Rezerwacja miejsc odbywa się za pośrednictwem strony internetowej festiwal.lublin.pl.