Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 sierpnia 2018 r.
6:35

Coraz więcej modliszek w miastach. Skąd się wzięły, czy są groźne? Lubelscy naukowcy tłumaczą

Modliszka sfotografowana w niedzielę na lubelskim osiedlu Czuby <br />
Modliszka sfotografowana w niedzielę na lubelskim osiedlu Czuby
(fot. Tomasz Piekut-Jóźwicki)

Spotykamy je coraz częściej na osiedlach, a nawet w naszych mieszkaniach. Co robią modliszki w miastach tłumaczą naukowcy z UMCS i Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na świecie żyje ponad 2 tysiące gatunków modliszek, głównie w strefie tropikalnej i subtropikalnej. W Polsce występuje jeden rodzaj: modliszka zwyczajna.

– Modliszka zwyczajna występowała w Polsce od zawsze, ale zwykle na południu kraju. Od dawna była też notowana na Lubelszczyźnie. Jednak jej liczebność wzrasta i teraz występuje w całej Polsce, nawet w Białymstoku czy Olsztynie. Jest to spowodowane ociepleniem klimatu. W Polsce zwiększa się średnia roczna temperatura i stąd też ekspansja tego gatunku na północ – tłumaczy dr Karol Wagner z Zakładu Zoologii UMCS.

– Małe modliszki mają około 6 mm i nie latają. Dlatego ich nie widzimy. Dorosłe, uskrzydlone osobniki pojawiają się w okresie wakacyjnym i nagle okazuje się, że mamy „inwazje modliszek”. Ostatnio dostałem informację, że modliszka wleciała na balkon, na 8 piętrze. Tak wysoko latają samce. Szukają partnerki do rozrodu z innej puli genetycznej, czyli np. z sąsiedniej łąki – opowiada dr inż. Damian Zieliński z Zakładu Hodowli i Dobrostanu Zwierząt Towarzyszących UP w Lublinie.

– Modliszka żyje rok. Na wiosnę wykluwają się drapieżne larwy. Na przełomie lipca i sierpnia powstają z nich osobniki dorosłe. W okresie wrzesień-październik samica składa kokon. Kiedy robi się chłodniej dorosłe osobniki giną – tłumaczy dr Karol Wagner.

– Dzisiaj dzwoniła do nas zaniepokojona mieszkanka, która znalazła modliszkę w ogródku i pytała co ma z nią zrobić. Odpowiedzieliśmy: nic, najlepiej zostawić ją w spokoju – opowiada Ryszarda Bańka ze Straży Miejskiej w Lublinie.

Potwierdza to dr Wagner. – Modliszka jest objęta ścisłą ochroną. Nie można jej zabijać. To pożyteczny owad, bo żywi się innymi owadami i pająkami. Jest niegroźny dla człowieka, nie należy się go bać. Na pewno nie ugryzie i nie przeniesie na nas żadnych chorób.

– Teoretycznie nie powinniśmy modliszki nawet dotykać, zabrania nam tego polskie prawo. Ale jeśli znajdziemy owada w domu, na parkingu czy w markecie to najlepiej przenieść go w bezpieczne miejsce. Mogą to być najbliższe zarośla, ale nie trawnik, który jest często koszony – dodaje dr inż. Damian Zieliński.

„Z miłości chcesz pożreć”

„Widzę w tobie coś z modliszki, z miłości chcesz pożreć, jak tu żyć?” – śpiewał w latach 80 zespół Universe. Jak się okazuje – nie wszystkie samiczki pożerają samca po stosunku. – Seksualny kanibalizm to popularny stereotyp. Tymczasem badania pokazują, że kanibalizm występuje przy okazji ok. 25-30 proc. aktów kopulacji. Podobne zachowania można zaobserwować u pajęczaków czy głowonogów – w świecie bezkręgowców jest to dosyć powszechne zjawisko – opowiada dr inż. Damian Zieliński z UP.

Czy istnieje Polska modliszka?

– W 1960 r. entomolog Władysław Bazyluk wyróżnił polski podgatunek modliszki zwyczajnej i nazwał ją Mantis religiosa polonica. Niestety z południa Europy migruje do nas gatunek Mantis religiosa religiosa. Im cieplejszy klimat, tym modliszek będzie więcej. Możliwe, że dojdzie do „spotkania” tych podgatunków i ich skrzyżowania. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że te dwa gatunki niczym się nie różnią. Obecnie prowadzę badania, które mają potwierdzić lub obalić tę tezę - opowiada dr inż. Damian Zieliński.

Naukowiec prowadzi też badania migracji modliszek w Polsce. Jeśli spotkałeś tego owada i chcesz pomóc w badaniach - możesz wysłać zdjęcie na e-mail: damian.zielinski@up.lublin.pl

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty