Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 lipca 2003 r.
21:58
Edytuj ten wpis

Pół miliona pasażerów za dwadzieścia lat

Autor: Zdjęcie autora Jan Kasprzak

Za dwa lata na nowej płycie świdnickiego lotniska wylądują pierwsze pasażerskie samoloty. W dwadzieścia lat później – według wyliczeń angielskiej firmy konsultingowej Halcrow – będą już przewozić pół miliona pasażerów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Samoloty ze Świdnika będą latać do wielu miast w kraju i kilku zagranicznych samolotami zabierającymi do 60 pasażerów, mówi Stanisław Wysok, członek zarządu Port Lotniczy Lublin Spółka Akcyjna w Świdniku. Mamy za sobą najtrudniejszy początkowy okres, w którym byliśmy uwikłani w różnego rodzaju procedury i protesty. Najliczniej napłynęły one z lubelskich osiedli Felin i Majdanek. Po przychylnych dla nas decyzjach NSA mamy już ten problem rozwiązany.
Teraz, kiedy świdnicka Rada Miasta dokonała niezbędnych zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, wspólnicy wystąpią o decyzję o warunkach zabudowy. Będzie ona podstawą do ogłoszenia przetargu na wykonanie projektu pasa startowego długości 1,5 km. Prace budowlane ruszą na początku przyszłego roku. Obejmą one między innymi halę odpraw pasażerskich. Dworzec lotniczy będzie się znajdować po północno-zachodniej stronie lotniska w pobliżu ul. Lotniczej, naprzeciw wieży kontroli lotów. W najbliższym czasie Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze Agencja Ruchu zainstaluje już urządzenia radionawigacyjne wartości 600 tys. dolarów.
O wejściu do spółki zdecydował lubelski samorząd wojewódzki. Toczą się rozmowy z dużymi zagranicznymi inwestorami. Ich udział zagwarantuje, że znajdzie się 15 mln dolarów na budowę. Wcześniej chęć współpracy wyraziły Siemens, American Association of Airport, Bae System i kilka innych. Od dłuższego czasu trwają również negocjacje z obecnym właścicielem lotniska, Bankiem PKO SA. Rozmowy są trudne, ale w niedługim czasie możliwy jest kompromis – mówią ich uczestnicy. Jego osiągnięcie oznacza początek budowy.

Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika

Otwarcie lotniska pozytywnie wpłynie nie tylko na rozwój miasta, ale również całego regionu. Z każdym rokiem przybywać będzie miejsc pracy, powstaną nowe firmy usługowe, hotele, poprawią się drogi. Potrzebni będą różni specjaliści, w tym ze znajomością języków obcych. Szybkie połączenia biznesowe sprzyjać będą powstawaniu firm z kapitałem zagranicznym.

Nie chcą lotniska

Mieszkańcy osiedla Felin są przeciwni budowie lotniska w Świdniku. Według nich stworzy ono zagrożenie życia i zdrowia dla ok. 120 tys. mieszkańców wschodnich i południowych osiedli Lublina, Świdnika, Kalinówki i okolicznych miejscowości.

Sportowe, ale nie osobowe
Zarząd Osiedla Felin wystosował w tej sprawie list otwarty do radnych Sejmiku Województwa Lubelskiego, w którym
zwrócił uwagę, że powstanie lotniska
w Świdniku spowoduje m. in. spadek cen mieszkań na Felinie i w sąsiadujących osiedlach, a ruch lotniczy może być przyczyną uszkodzenia budynków. Jako alternatywę widzą ulokowanie lotniska w miejscowości Niedźwiada.
– Lotnisko poprawia infrastrukturę miasta, ale tylko wtedy jeśli jest umieszczone poza jego granicami – argumentuje Longin Rozwadowski, przewodniczący Zarządu Osiedla Felin. – Budowa lotniska wymusi wycięcie lasu i przebudowę dróg, tak że w efekcie może się okazać droższa niż w Niedźwiadzie. Nikt nie buduje lotnisk w środku miasta! Dopuszczalne jest małe lotnisko sportowe, ale nie osobowo-towarowe.

Świdnik nie wyklucza Niedźwiady
Według radnych Sejmiku Wojewódzkiego, którzy w ubiegłym tygodniu, przegłosowali wejście do spółki Port Lotniczy Lublin lubelskiego samorządu, powstanie lotniska w Świdniku wcale nie wyklucza budowy lotniska w Niedźwiadzie.
– Nie ma tu żadnej sprzeczności, są to inicjatywy komplementarne – przekonywał radnych Konrad Rękas, przewodniczący sejmiku. – W Niedźwiadzie może powstać duże, międzynarodowe lotnisko, podczas gdy lotnisko w Świdniku będzie niedużym lotniskiem podmiejskim.
– Lotnisko w Świdniku ma szansę powstać szybciej, ale nie neguje to prac w Niedźwiadzie – wtórował Henryk Makarewicz, marszałek województwa lubelskiego.

Pójdziemy do Strasburga
Według kierownictwa Portu Lotniczego Lublin w Świdniku, lotnisko nie będzie zagrażało mieszkańcom Felina i sąsiednich osiedli. – Było wiele protestów, ale wszystkie zostały odrzucone przez NSA w marcu tego roku – twierdzi Zbigniew Sałka, prezes Portu Lotniczego Lublin. – Mieszkańcy zostali poinformowani, że lotnisko im nie zagraża. Samoloty będą podchodziły do lądowania od strony wschodniej, więc nie nad Majdankiem i Felinem. Nie będą to też wielkie samoloty.
Te argumenty nie przekonują jednak protestujących. – Jeśli nasze władze odmówią nam poparcia a Naczelny Sąd Administracyjny odrzuci skargi, wtedy skierujemy sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu – zapowiada L. Rozwadowski. – Jeśli lotnisko świdnickie powstanie,
będziemy domagać się od władz miasta odszkodowania.

Tomasz Kolasa

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty