Politechnika Lub. i Lubelska Fundacja Rozwoju weszły w skład sieci Enterprise Europe Network, która ma łączyć świat nauki z gospodarką.
Sieć obejmuje ponad 500 instytucji z całej Europy (uczelnie, izby handlowe, regionalne agencje rozwoju), w tym 17 z Polski. Polska część EEN została podzielona na 4 konsorcja.
Lubelskie - BISNEP (Business and Innovation Support for North-East Poland) dotyczy Polski północnej i wschodniej. Oprócz PL i LFR w jego skład weszły Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego i Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego.
- Naszym zadaniem jest wspieranie działalności i rozwoju małych oraz średnich przedsiębiorstw, a także uczelni i instytutów badawczych - mówi Beata Kijak-Mitura, konsultant BISNEP w Politechnice Lubelskiej.
W jaki sposób? - Stworzymy bazę wszystkich osiągnięć naukowych, wynalazków i prac badawczych, które są prowadzone na uczelniach - tłumaczy Kijak-Mitura. - Nasi naukowcy będą tam mogli pochwalić się swoimi pomysłami i zaoferować je biznesmenom.
A ci w jednym miejscu znajdą patenty, linie technologiczne i przykłady konkretnych rozwiązań produkcyjnych, które będą mogli wykorzystać we własnej działalności. - Właściciele małych i średnich firm z Lubelszczyzny już mogą do nas przychodzić i zgłaszać zapotrzebowanie na jakiś produkt albo na opracowanie technologii jego wytworzenia - wyjaśnia Iwona Czajkowska-Deneka z PL.
Mało tego. Dzięki sieci biznesmeni będę mogli być przeszkoleni z prawa, polityki i programów Unii Europejskiej. Będą też mogli ubiegać się o pieniądze na sfinansowanie rozwoju własnych firm o nowe technologie i innowacje.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej.
Miłosz Bednarczyk