Gotowa jest już prezydencka poprawka do projektu budżetu miasta na 2016 r. Są w niej inwestycje wybrane do budżetu obywatelskiego, ale wielu innych nie udało się dopisać. Ratusz tłumaczy, że dochody nie są pewne i część wydatków być może trzeba będzie skreślić
To już niemal ostateczna wersja dokumentu, który 23 grudnia zatwierdzać ma Rada Miasta. Wtedy rozstrzygnie się, na co pieniądze będą, a na co ich zabraknie. Jak zawsze Ratusz dopisał wydatki, których w pierwotnej wersji nie było i jak zawsze nie zdołał dopisać wszystkiego. W przypadku zwycięskich projektów z budżetu obywatelskiego prezydent nie miał wyjścia.
Mniej zwierząt, więcej mięśni
To dlatego w projekcie uchwały znalazły się m.in. fundusze na montaż windy w budynku przychodni przy Weteranów, sterylizację 5 tys. zwierząt, plenerowe siłownie na Sławinie, czy ciąg pieszo-rowerowy od Różanej 16 do dna wąwozu. Powstanie też przejście dla pieszych z os. Przyjaźni na Tatary, miejsca parkingowe i remont nawierzchni przy Wiklinowej, wyremontowana ma być odnoga ul. Nadbystrzyckiej w stronę podstawówki. Lista jest o wiele dłuższa, a na obywatelskie projekty, zgodnie z deklaracją, zapisano 15 milionów zł.
Co poza tym udało się upchnąć w budżecie?
Drogie drogi
W projekcie pojawiła się m.in. budowa Jantarowej, Czapskiego i Kisielewskiego wraz z sięgaczem ul. Pileckiego, budowa chodnika między mostami ul. Pliszczyńskiej od strony Jakubowic Murowanych do Zabytkowej, nowy odcinek chodnika w ciągu ul. Krężnickiej, Tęczowej i Pszczelej.
Do listy zadań dopisano także szereg remontów dróg. Dotyczy to ul. Bronowickiej, Sławinkowskiej (od ronda do Lisa), ul. Podhalańskiej, Urzędowskiej, Łowickiej i Szczecińskiej, Powstania Styczniowego, Rogińskiego, Krasińskiego, Brzeskiej, Biedronki, chodnika przy Wyżynnej 51-57 wraz z zatokami parkingowymi, jezdni Głowackiego od Racławickich do Popiełuszki, jezdni przy Spadochroniarzy 10, chodnika przy Puławskiej (strona parzysta od Racławickich do Popiełuszki), jezdni i chodników wzdłuż Hutniczej, jezdni i chodników ul. Kiwerskiego, ciągu pieszo-jezdnego przy Plagego-Laśkiewicza 9.
Skwer w realu, targ w projekcie
Innych inwestycji nie przybyło zbyt wiele. Prezydent dołożył funduszy na tereny rekreacyjne, w tym siłownię pod chmurką na Felinie, skwery dla seniorów przy Montażowej i Motorowej, modernizację placu zabaw przy Szczerbowskiego, jak również siłownię nad Bystrzycą.
Ratusz uwzględnił np. 155 tys. zł na projekt budowlano-wykonawczy nowego targowiska dla kupców sprzedających warzywa przy Ruskiej. Stragany mają stanąć po drugiej stronie ulicy. Szczęście miał remont sali gimnastycznej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2, jak też wymiana instalacji w kuchni szkoły przy Plażowej, czy remont bursy przy Zemborzyckiej.
Krótka kołdra finansowa
To, że samorząd zdołał coś do budżetu dopisać nie oznacza, że nic z niego nie wykreśli. Nigdy nie jest tak, że już w grudniu wiadomo dokładnie, ile będzie do wydania. To zawsze są mniej lub bardziej dokładne szacunki. – Ale przyszły rok ma największy znak zapytania – podkreśla Krzysztof Żuk prezydent Lublina. – Po pierwsze nie wiemy, czy rząd nie ograniczy naszych dochodów, po drugie są opóźnienia w rozdziale funduszy europejskich. Planujemy budżet według możliwości, które mamy teraz, a które mogą być jeszcze bardziej ograniczane.