Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 października 2016 r.
6:53

Pośpimy dłużej, bo wkrótce zmiana czasu na zimowy. Ale czy to ma sens?

124 13 A A

Jedni uważają, że oszczędzamy w ten sposób energię, inni dowodzą, że powoduje to pogorszenie naszego samopoczucia. 30 października przestawiamy zegarki na czas zimowy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Historia zmiany czasu liczy blisko 100 lat. W czasie I wojny światowej zmianę czasu wprowadziły Niemcy i Austro-Węgry. Dzisiaj robią to wszystkie kraje członkowskie UE.

Jak wyjaśnia dr Stanisław Bajtlik z warszawskiego Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN chodziło o względy ekonomiczne. Zmiana miała przyczynić się do oszczędności energii i lepszego wykorzystania światła dziennego.

– Od tamtego czasu zmieniły się jednak technologie i przyzwyczajenia ludzi. Do oświetlenia zużywamy dziś nieznaczną część energii. Ale zwraca się też uwagę na coś innego. Kiedy latem jest długo widno, ludzie chętniej wychodzą z domu do kina, teatru czy restauracji. W ten sposób generują obrót gospodarczy – wyjaśnia dr Bajtlik.

Prof. dr hab. Krzysztof Murawski z Zakładu Astrofizyki i Teorii Grawitacji UMCS przypomina, że organizm łatwo przestawia się o jedną godzinę w ciągu doby. 

– Jeżeli lecimy np. sześć godzin, to przestawienie się na lokalny czas zajmuje około tygodnia – mówi profesor. – Gdyby nie było zmiany czasu, to część dnia by nam uciekała. Mnie osobiście nie przeszkadza przestawianie zegarka – uważa prof. Murawski.

O to, by zegarków nie przestawiać walczy Stowarzyszenie Interesu Społecznego „Wieczyste”. Jest ono autorem kilku petycji skierowanych m.in. do Kancelarii Premiera i Prezydenta.

– Naszym zdaniem zmiana czasu jest bardzo uciążliwa. Nie ma dziś przekonujących dowodów na to, że przynosi ona oszczędności. Są natomiast badania stwierdzające, że może mieć wpływ na zdrowie człowieka, np. bezsenność, problemy z koncentracją, rozdrażnienie, a nawet powodować zawały serca – mówi Daniel Alain Korona, prezes stowarzyszenia. – Ubolewamy, że nasze prośby pozostają bez odzewu decydentów.

Komunikat na temat zmiany czasu opublikował jakiś czas temu Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Przeczytać w nim można m.in., że przestawienie zegarków wiąże się dla naszej gospodarki z kosztami. Chodzi m.in. o dłuższy postój pociągów, dłuższą pracę szpitali czy konieczność zaktualizowania oprogramowania, na co narzekają np. banki. Zwiększać mają się także koszty dla pracodawców, którzy muszą pamiętać o dodatkowym wynagrodzeniu dla pracowników.

Zdaniem lekarki Teresy Dobrzańskiej-Pielichowskiej, zmiana czasu ma niewielki wpływ na nasze zdrowie. – Na pewno trzeba trochę zmienić swoje przyzwyczajenia, ale nie przypominam sobie pacjenta, który by się skarżył na jakieś dolegliwości z tego powodu. Jeśli już to z powodu zmiany pogody – mówi.

Co by się stało gdyby zaprzestać przestawiania zegarków? – Nic wielkiego. Przestalibyśmy być w tej samej strefie czasowej co większość krajów Unii Europejskiej – stwierdza dr Bajtlik.

Do czasu letniego wrócimy 26 marca.

Sonda: Co sądzisz o zmianie czasu?

Liczba głosów: 518
80.31%
Jest niepotrzebna
19.69%
Jest potrzebna

>>>

Zobacz także:

Wideo: Archiwum DW

Pozostałe informacje

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej
16 maja 2024, 18:00

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej

Już dziś w księgarni Dosłowna odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Las Literatury” oraz Turniej Jednego Wiersza.

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście znowu uśmiechnęło się do mieszkańców naszego województwa. We wtorkowym losowaniu Eurojackpot grający w Zamościu wygrał blisko 900 tysięcy złotych. Z kolei w Rykach padła główna wygrana w Ekstra Premii!

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty