Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 września 2023 r.
14:54

„Powietrze złowonne” czasami kręci na Hajdowie

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 A A
Oczyszczalnia Ścieków „Hajdów” przyjmuje i oczyszcza ścieki z terenu Lublina, Świdnika, Wólki (w tym osiedla Borek) i innych ościennych gmin
Oczyszczalnia Ścieków „Hajdów” przyjmuje i oczyszcza ścieki z terenu Lublina, Świdnika, Wólki (w tym osiedla Borek) i innych ościennych gmin (fot. MPWiK Lublin)

Nasz czytelniczka, mieszkanka osiedla Borek, wraca do sprawy przykrych zapachów z oczyszczalni Hajdów. Powietrze złowonne, jak to ładnie się nazywa, bywa uciążliwe dla mieszkańców pobliskich domów a jak się okazuje, nawet osiedla Borek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Chciałabym zwrócić uwagę, że w ostatnim czasie jest gorzej niż było (chodzi o sytuację z końca sierpnia –przyp. red). Mieszkam na osiedlu Borek w Turce i ostatnimi czasy smród z oczyszczalni jest taki tragiczny, że normalnie żyć nie można – czytamy w liście pani Katarzyny. – Najgorzej jest w dni upalne. Fala smrodu jest porażająca. Nie mam pojęcia, co się tam dzieje i dlaczego czasami nic nie czuć, a czasami ten smród jest taki okropny. Zrzucają ścieki do rzeki? Mieszkam w Turce od dłuższego czasu i tak źle jeszcze nie było. Lublin ma oczyszczalnie, a swoje smrodki sprzedaje sąsiadom – kończy nasza czytelniczka.

Oczyszczalnia Ścieków „Hajdów” przyjmuje i oczyszcza ścieki z terenu Lublina, Świdnika, Wólki (w tym osiedla Borek) i innych ościennych gmin. Są to przede wszystkim ścieki bytowe pochodzące z gospodarstw domowych. Na przestrzeni ostatnich lat MPWiK zhermetyzował najbardziej uciążliwe urządzenia wstępnego oczyszczania ścieków i wszystkie obiekty przeróbki osadów.

O odniesienie się sprawy poprosiliśmy Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie, właściciela oczyszczalni. – Obecnie złowonne powietrze oczyszczane jest w siedmiu biofiltrach, które systematycznie poddawane są badaniom, ocenie skuteczności działania oraz wymianie zużytego złoża. Według ostatnich badań stopień redukcji zanieczyszczeń przez biofiltry wynosi powyżej 91,9 proc. – czytamy w odpowiedzi Magdaleny Bożko, rzeczniczki prasowej MPWiK Lublin.

Proces redukcji zły zapachów polega m.in. na regularnym stosowaniu preparatów chemicznych ograniczające emisję z kolejnych potencjalnych źródeł odorów. Na początku procesu technologicznego oczyszczalni dozowany jest preparat redukujący siarkowodór – związek, którego obecność jest jedną z głównych przyczyn nieprzyjemnego zapachu ścieków, osadów oraz wytwarzanego biogazu. Inne preparaty ograniczają powstawanie piany i kożucha, które także mogą być źródłem nieprzyjemnych zapachów.

– Pomimo znacznego wzrostu cen tych środków chemicznych, Spółka nie ograniczyła ich stosowania, z uwagi na świadome i odpowiedzialne podejście do kwestii maksymalnego ograniczenia emisji odorów z prowadzonych procesów – dodaje rzeczniczka.

Magdalena Bożko informuje, że od lat są przeprowadzane wielomilionowe inwestycje wprowadzając nowe mechaniczne i chemiczne metody ograniczające uciążliwości zapachowe powstające w procesie oczyszczania ścieków i przeróbki osadów.

– Głównym czynnikiem wpływającym na emisję zapachów z oczyszczalni jest skład chemiczny ścieków surowych dopływających do oczyszczalni. Znaczenie ma również pora roku: wysokie temperatury, jak również sezon urlopowy, przekładający się na znaczne zmniejszenie ilości przepływających ścieków, a także na ich zwiększone stężenie, sprzyjają powstawaniu procesów gnilnych w sieci kanalizacyjne – dodaje rzeczniczka. Ścieki są bardziej zagęszczone, zawierają więcej substancji organicznych, co wpływa na zwiększenie intensywności wydzielania nieprzyjemnych zapachów przede wszystkim ze studzienek kanalizacyjnych, ale też z urządzeń technologicznych służących oczyszczaniu.

Panujące ostatnio wysokie temperatury i mały napływ może dodatkowo potęgować emisję odorów. Ponadto wrzucane do kanalizacji odpady, które powinny trafić do kubłów na śmiecie, powodują problemy eksploatacyjne oczyszczalni ścieków zapychając urządzenia i powodując konieczność przeprowadzania dodatkowych, nieplanowanych napraw. Niejednokrotnie naprawy te wymagają czasowego wyłączenia urządzenia bądź obiektu z eksploatacji i prowadzenia procesu w sposób niestandardowy.

– Mogą wyjątkowo zdarzać się okresy, w których emisja nieprzyjemnych zapachów z oczyszczalni jest nieznacznie wyższa, tylko w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu. Nasze służby na bieżąco kontrolują stan urządzeń do usuwania powietrza złowonnego oraz monitorują parametry technologiczne prowadzonych procesów – kończy Magdalena Bożko.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magdalena Balsam jest liderką MKS FunFloor Lubin

KPR Gminy Kobierzyce na drodze MKS FunFloor Lublin po siódme zwycięstwo z rzędu

MKS FunFloor Lublin dzisiaj o godz. 20.30 zagra hitowy mecz w Kobierzycach. Będzie to dla podopiecznych Edyty Majdzińskiej zakończenie ligowego maratonu

Nagrodzona praca Kornelii z PM nr 1
galeria

Ratusz na pocztówce, na znaczku ZOO. Poczta skorzysta z dziecięcych obrazków

Kornelia tak pięknie namalowała zamojski ratusz, że jej obrazek znajdzie się na pocztówkach. A zwierzaki z ogrodu zoologicznego z pracy Oliwii ozdobią pocztowe znaczki.

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Introdans
WYDARZENIE

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Młoda Polska i taniec

Prezentacja najciekawszych artystów tańca współczesnego z Polski i zagranicy – to główny cel Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. Dziś, 4 listopada, rozpoczęła się już 28. edycja tego wydarzenia.

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK
koncert
14 listopada 2024, 19:00
film

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK

Nad wyraz atrakcyjnie zapowiada się listopad w Klubie Muzycznym CSK. Najpierw (7 listopada) wystąpi Maciej Tubis w zjawiskowym repertuarze Krzysztofa Komedy. Dwa tygodnie później crème de la crème, czyli Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio w programie „Songs from yesterday”

Jan Antolak (numer 23) dostał "awaryjne" powołanie do kadry

Jan Antolak z Azotów Puławy z powołaniem do kadry

Rozgrywający Azotów Puławy Jan Antolak z szansami na występ w meczach eliminacji mistrzostw Europy

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin
koncert
15 listopada 2024, 20:00
film

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin

Po głośnym debiucie Darii ze Śląska, który przyniósł jej dwa Fryderyki, Daria wraca na klubową scenę z nową płytą „Na południu bez zmian”, który przynosi nowe emocjonalne utwory. Artystka wystąpi 15 listopada (piątek) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Rutynowa kontrola sokistów w Wólce Niedzieliskiej zakończyła się zatrzymaniem mężczyzny z narkotykami. Wpadł, bo pił alkohol i palił papierosy na peronie.

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie
koncert
10 listopada 2024, 19:00
film

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie

Świetliki – zespół legenda. Wokalistą jest pochodzący z Piask, Marcin Świetlicki. Zespół w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Jubileuszowy koncert odbędzie się 10 listopada (niedziela) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Mobilny gabinet dentystyczny zaparkuje w mniejszych miejscowościach w regionie. Dzieci i młodzież mogą tam m.in. wyleczyć próchnicę i zrobić zdjęcie RTG.

zdjęcie ilustracyjne

Nie ma czym dojechać do stacji PKP. Tym razem w grupie siła

Będzie kolejna próba skomunikowania Radzynia Podlaskiego ze stacją PKP w Bedlnie. Tym razem, miasto chce postarać się o dofinansowanie wspólnie z innymi samorządami.

Wyróżnienia otrzymały także przestrzenie młodych, które powstały w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W sumie w mieście jest ich osiem.

Trzy projekty Lublina jako inspiracja dla innych miast

Komitet URBACT wyróżnił trzy projekty Lublina za innowacyjne podejście do rozwoju społeczności.

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Na niebezpieczne znalezisko natrafiono na jednym z terenów budowy w Stężycy. Okazało się, że to pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej.

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

Na funkcje kierownicze powołałem osoby spoza ekosystemu - tak o nowych dyrektorkach ośrodka kultury i biblioteki mówi burmistrz Radzynia Podlaskiego. Obie panie na stanowiska trafiły bez konkursu.

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

 Miasto podpisało umowy na wykonanie remontu kolejnych chodników. Drogowcy zmodernizują piesze trakty w dzielnicach Śródmieście i Kośminek o łącznej długości ok. 700 m. Z kolei na ul. Pasiecznej powstanie nowe oświetlenie drogowe na odcinku ponad 850 m.

Górniczki nie dały rywalkom z Częstochowy żadnych szans

Wygrana piłkarek Górnika Łęczna w Częstochowie to był obowiązek

GKS Górnik Łęczna rozgromił Skrę Częstochowa. Zielono-czarne do przerwy prowadziły 2:0, a po przerwie zaaplikowały rywalkom jeszcze cztery gole.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty