Dzisiaj w Lublinie, Zamościu i na Roztoczu rozpoczęła się trwająca tydzień 30. jubileuszowa międzynarodowa konferencja naukowa „The Permanent European Conference for the Study of the Rural Landscape” (PECSRL 2024). Na konferencji będą gościć naukowcy nie tylko z Polski.
– Głównym celem konferencji jest prezentacja i wymiana aktualnych rezultatów badań, osiągnięć oraz doświadczeń wśród naukowców i praktyków zajmujących się badaniami krajobrazu oraz społecznymi, kulturowymi, politycznymi i gospodarczymi procesami zachodzącymi w regionach przygranicznych – tłumaczy Katarzyna Skałecka z biura prasowego UMCS. – Jest to wydarzenie cykliczne, organizowane co dwa lata w różnych krajach europejskich. Obecna edycja odbędzie się w Polsce po raz drugi, pierwsza miała miejsce w 1975 roku w Warszawie. Tegorocznym organizatorem jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Konferencja jest także jednym z wydarzeń towarzyszących w ramach jubileuszu 80-lecia uczelni – dodaje.
Jak przekazują organizatorzy, swój udział w konferencji zgłosili naukowcy z większości europejskich państw oraz z kilku pozaeuropejskich (m.in. Chile, Japonia, Kanada, USA). Podczas sesji plenarnych wystąpią wybitni naukowcy, tacy jak profesor Marc Antrop (Uniwersytet w Ghent, Belgia), profesor Anssi Paasi (Uniwersytet w Oulu, Finlandia), profesor Jussi Laine (Uniwersytet Finlandii Wschodniej, Finlandia) czy profesor Raili Nugin (Uniwersytet w Tallinie, Estonia).
Badacze w ciągu pięciu dni konferencji będą badać nasz region w najdrobniejszych szczegółach. Najważniejszym dniem ma być trzeci, a to z racji tego, że wtedy naukowcy zbadają tereny przygraniczne województw lubelskiego i podkarpackiego, co pozwoli im na poznanie historii i charakteru pogranicza polsko-ukraińskiego.
Po pięciu dniach konferencji w ramach tego wydarzenia uczestników czeka dwudniowa wycieczka.