Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 sierpnia 2019 r.
21:02

Czy prezydent miał rację blokując tę inwestycję w Lublinie? Sprawą zajmie się sąd

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Elektrociepłownia na Wrotkowie
Elektrociepłownia na Wrotkowie

Lubelski sąd ponownie zajmie się losami niedoszłej elektrowni na słomę planowanej u zbiegu ul. Mełgiewskiej i Tyszowieckiej. Jej powstanie zablokował prezydent miasta, bo uznał, że zakład byłby uciążliwy dla otoczenia a wysoki komin popsułby widok z Wieży Trynitarskiej. Sąd ma ocenić, czy prezydent miał rację

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że lubelscy sędziowie muszą jeszcze raz ocenić sprawę zdecydował Naczelny Sąd Administracyjny. Jego wyrok wcale jedynie wydłużył spór, który trwa już pięć lat i może jeszcze potrwać kilka kolejnych, o ile jedna ze stron nie da za wygraną. Widzami „serialu” jest kilka tysięcy mieszkańców przeciwnych budowie elektrowni.

Już w 2014 r. do władz miasta zgłosiła się spółka TergoPower Lublin zamierzająca produkować przy ul. Mełgiewskiej energię elektryczną ze spalanej słomy. Aby zbudować taki zakład inwestor potrzebował od prezydenta decyzji środowiskowej.

Jedni na tak, drudzy na nie

O zablokowanie inwestycji apelowali do prezydenta mieszkańcy Tatar, ale też dalszych dzielnic. Obawiali się tego, co będzie ulatywać z komina, choć spółka zapewniała, że spełni wszelkie normy. Powoływali się też na uciążliwości związane z dowozem paliwa ciężarówkami kursującymi nawet 100 razy dziennie.

O zgodę na elektrownię apelował za to rektor Politechniki Lubelskiej. W liście do władz miasta pisał o milionach złotych, które zarobią na słomie okoliczni rolnicy. Przekonywał, że instalacja pokryje 25 proc. zapotrzebowania Lublina na prąd, a tirów i tak jest tu dużo, więc kolejnych 100 to nic strasznego.

Przed wydaniem decyzji środowiskowej Urząd Miasta musiał zasięgnąć opinii m.in. sanepidu oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Ich opinie były pozytywne.

Prezydent przeciwny elektrowni

Jesienią 2016 r. prezydent zdecydował, że na elektrownię jednak nie pozwoli. Odmowę tłumaczył tym, że budowa byłaby według niego sprzeczna z planem zagospodarowania terenu i to z dwóch powodów.

Po pierwsze miałaby się znaleźć w tzw. strefie ochrony dalekiego widoku, tymczasem jej 70-metrowy komin miałby szpecić panoramę Lublina widzianą z Wieży Trynitarskiej. Po drugie plan wyklucza tu lokowanie zakładów o uciążliwości wykraczającej poza granice działki, a według prezydenta transport słomy byłby uciążliwy dla okolicy.

Spółka nie zamierza rezygnować

Inwestor nie zgodził się z tymi argumentami. Tłumaczył, że analiz widokowych nie prowadzi się na etapie decyzji środowiskowej, tylko później, przy wydawaniu pozwolenia na budowę.

Spółka wskazywała także na to, że plan zagospodarowania wyznacza tutaj strefę aktywności gospodarczej, czyli grunty inwestycyjne. Według spółki każda inwestycja pociąga za sobą zwiększenie ruchu pojazdów, więc elektrownia nie jest sprzeczna z planem, a argument o uciążliwych ciężarówkach jest według inwestora chybiony.

Zaczęła się bitwa na paragrafy

Spór przeniósł się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, gdzie spółka TergoPower zaskarżyła decyzję prezydenta. Kolegium przyznało rację władzom miasta. Stwierdziło, że uciążliwość elektrowni wykroczy poza jej nieruchomość, a komin będzie widoczny z wieży.

Spółka nie dała za wygraną i odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Przekonywała tam, że „uciążliwość” to przekroczenie norm, a prezydent nie wskazał norm, które miałaby naruszać. Natomiast w sprawie wysokości komina spółka tłumaczyła, że zapisane w planie ograniczenie zabudowy do „niskiej i średniowysokiej” nie dotyczy przypadków wynikających z technologii produkcji, a zatem nie dotyczy komina.

Sąd uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, ale z innych powodów niż wskazywane przez TergoPower Lublin. Okazało się, że SKO wydało swoją decyzję trzy dni po śmierci jednej ze stron postępowania: sąsiadki planowanej elektrowni. Kolegium nie wiedziało o jej śmierci, ale sąd uznał, że decyzja jest przez to wadliwa i musi być uchylona.

Ten wyrok został zaskarżony do wyższej instancji przez spółkę Budostal, która stałaby się najbliższym sąsiadem planowanej elektrowni i wcale nie była tym zachwycona. Wskutek tej skargi spór trafił do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uchylił wcześniejszy wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia sądowi w Lublinie.

Co to oznacza dla elektrowni?

Ostatni wyrok nie zamyka sporu. Odmowna decyzja prezydenta i utrzymująca ją decyzja SKO pozostają ważne, więc o budowie elektrowni na razie nie ma mowy. To, czy decyzje zostaną uchylone, zależy od Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Termin rozprawy nie został jeszcze wyznaczony.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Biznes i Finanse -> Usługi -> Wykonam

Sprzedam oprogramowanie w wersji elektronicznej

Lublin

97,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

149,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne
Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Lublin

2 576 546,00 zł

Komunikaty