Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 czerwca 2021 r.
12:54

Lublin. Wielka przeprowadzka przetwórni opadów. Gdzie teraz będzie?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 3 A A
Krakowska spółka CANPACK Recykling ma zakład działający przy Garbarskiej 18.
Krakowska spółka CANPACK Recykling ma zakład działający przy Garbarskiej 18. (fot. Maciej Kaczanowski)

Z ul. Garbarskiej 18 na Turystyczną 32 przeniesiona ma być przetwórnia odpadów aluminiowych, głównie puszek po napojach. Dziennie ma przyjmować oraz wysyłać do huty nawet 10 ton aluminium z odzysku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do takiej przeprowadzki przymierza się krakowska spółka CANPACK Recykling, która dostała już od Urzędu Miasta decyzję środowiskową dopuszczającą uruchomienie przetwórni w nowym miejscu.

Firma ma w Polsce dziewięć zakładów przetwarzania puszek aluminiowych, w tym jeden w Lublinie. Właśnie ten zakład, działający dotąd przy Garbarskiej 18, musiał sobie poszukać nowego miejsca. Powodem są „planowane zmiany zagospodarowania terenu”.

U zbiegu ul. Garbarskiej z Drogą Męczenników Majdanka, także na terenie przetwórni odpadów aluminiowych, ma powstać osiedle bloków mieszkalnych. Jego budowę rozpoczyna spółka TTS Development.

Przetwórnia puszek zainstaluje się przy ul. Turystycznej 32, w dawnej hali magazynowej, obecnie nieużywanej. Hala ma blisko 1800 mkw., zakład ma zająć nieco ponad połowę tej powierzchni.

Spółka dostała już od Urzędu Miasta decyzję środowiskową dopuszczającą zamontowanie przy Turystycznej urządzeń do przetwarzania odpadów. Dostarczane do zakładu odpady będą najpierw wstępnie sortowane, żeby oddzielić od nich większe zanieczyszczenia. Później trafią do urządzenia, które wyciągnie magnesem wszystkie metale żelazne, a kolejna maszyna ma wychwycić zanieczyszczenia organiczne i metale kolorowe.

Po wszystkich tych czynnościach złom aluminiowy ma trafić do brykieciarki formującej go w kostki o masie od 10 do 20 kg. Każda z kostek ma być prześwietlona i jeśli okaże się, że zawiera zanieczyszczenia, wtedy zostanie rozbita i skierowana do ponownej segregacji. Czysty złom ma trafiać do hut aluminium.

Wszystkie te urządzenia mają pracować w hali stojącej zaledwie 30 metrów od najbliższych domów mieszkalnych. Mimo to urzędnicy twierdzą, że zakład nie będzie „źródłem ponadnormatywnych oddziaływań na klimat akustyczny najbliższego otoczenia”.

– Hala została wykonana w konstrukcji żelbetowej z obudową z płyt warstwowych z rdzeniem z wełny mineralnej, dodatkowo stanowiącej skuteczną izolację akustyczną – stwierdza w decyzji środowiskowej Blanka Rdest-Dudak, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Lublin. Zakład ma pracować od godz. 7 do 15, natomiast „w sezonie zwiększonego zapotrzebowania” może być czynny od godz. 6 do 22.

Ile odpadów ma być przetwarzanych przy Turystycznej? Decyzja środowiskowa nie daje jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W jednym miejscu możemy przeczytać, że rocznie do przetwórni ma trafiać 6 300 ton odpadów, w tym około 6 000 ton „czystych odpadów aluminium” oraz około 300 ton „ewentualnych zanieczyszczeń”.

Jeśli podzielimy 6 300 ton przez 365 dni, okaże się, że w ciągu doby może tu trafiać ponad 17 ton odpadów. Tymczasem w kolejnym zdaniu decyzji można przeczytać, że „masa przetwarzanych odpadów nie będzie przekraczać” 10 ton na dobę. Skąd ta rozbieżność?

– Zapisy w decyzji są zgodne ze złożonym wnioskiem i określają, że rocznie zakład przyjmował będzie maksymalnie łącznie ok. 6 300 ton odpadów, natomiast masa przetwarzanych odpadów nie będzie przekraczać 10 ton na dobę – stwierdza Izolda Boguta z biura prasowego Ratusza.

Zwalnia teren pod budowę bloków i zainstaluje się przy ul. Turystycznej 32, w dawnej hali magazynowej (fot. Maciej Kaczanowski)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Przed weekendem bialscy kryminalni ustalili, że 37-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej posiada przy sobie znaczne ilości narkotyków. Mężczyzna został zatrzymany na terenie miasta. Zastosowano wobec niego areszt tymczasowy.

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

W piątkowy wieczór Wisła Grupa Azoty Puławy bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z GKS 1962 Jastrzębie i wciąż nie może być w pełni pewna pozostania w eWinner Drugiej Lidze, choć cel wydaje się być jak najbardziej do osiągnięcia. Jak mecz podsumowali trenerzy obu ekip?

4 owczarki pogryzły chłopca

4 owczarki pogryzły chłopca

Podczas zabawy cztery podrastające owczarki niemieckie rzuciły się na 11-letniego chłopca. Pogryzione dziecko odwieziono do szpitala. Wcześniej dzieci wielokrotnie bawiły się młodymi psami

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS stracił władzę w powiecie, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty