Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 września 2024 r.
7:16

„Przestrzenie Sztuki – Taniec”

Autor: Zdjęcie autora KN

Około 140 wydarzeń, premiery, spektakle, konkursy taneczne, projekty edukacyjne, społeczne, prozdrowotne, konferencja naukowa, pogadanki o balecie w małych domach kultury i bibliotekach w regionie oraz warsztaty ruchowe dla seniorów i dzieci z udziałem niemal 480 artystów, mają być zrealizowane podczas dwuletniego programu „Przestrzenie Sztuki – Taniec” w województwie lubelskim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas środowej konferencji prasowej w Centrum Kultury w Lublinie Kierownik Lubelskiego Teatru Tańca Ryszard Kalinowski poinformował, że głównym celem programu jest popularyzacja tańca na płaszczyźnie artystycznej, społecznej, zdrowotnej i edukacyjnej. Według Kalinowskiego większość artystów traktuje taniec jako rozrywkę, a nie temat do refleksji.

- My tworząc ten program założyliśmy, że będziemy poruszać się po czterech płaszczyznach: artystycznej, społecznej, zdrowotnej i edukacyjnej. Najczęściej spotykamy się w tańcu z aktywnością artystyczną, tworzymy spektakle, oglądamy je, organizujemy warsztaty, pokazujemy filmy taneczne, organizujemy kursy taneczne, ale brakowało nam społecznej i prozdrowotnej warstwy. One się łączą, dlatego że idziemy do seniorów z naszymi propozycjami np. warsztatami ruchowymi i ich integrujemy. Często są zorganizowani w jakiś grupach, a to pozwala jeszcze bardziej im się zżyć, dlatego że nie są tylko biernymi odbiorcami. W tańcu muszą uczestniczyć, poruszać, zbliżyć, być ze sobą w jakiś relacjach, parach, grupach. Coś mówią, uzgadniają, ale jednocześnie muszą cieleśnie, w tym uczestniczyć- tłumaczył Ryszard Kalinowski, Kierownik Lubelskiego Teatru Tańca.

Kalinowski podkreślił, że taniec jest dla wielu wyzwaniem, który pozwala na zmianę relacji na bardziej intymną i osobistą. Seniorzy dzięki warsztatom z tańca dobrze się bawią i otwierają. -Cechą naszego społeczeństwa jest trzymanie się na dystans, unikamy kontaktu, zwracamy uwagę na wygląd. Taniec pozwala na porozumienie się z drugą osobą i nawiązanie relacji- mówił kierownik Lubelskiego Teatru Tańca.

Dotychczas w Lublinie zorganizowano ogólnopolskie spotkania z tańcem dla dzieci i młodzieży „Balans", konkurs street dance „Poka Styl” i kilka spektakli. W kolejnych tygodniach zaplanowano m.in. przegląd etiud tanecznych młodych artystów „Lubelska Scena Tańca” którą będzie można zobaczyć 20 września, spektakl „Hotel H. ****” w reżyserii Dominiki Knapik z choreografią zespołu Hertz Haus, która odbędzie się 21 września oraz premierę spektaklu „Fashion Beach” z choreografią i reżyserią Stefano Silvino. Pokazy odbędą się w Centrum Kultury w Lublinie, w którym działa Lubelski Teatr Tańca.

Agnieszka Sikorska tancerka i performerka zauważyła, że udział w projekcie może być cennym doświadczeniem dla artystów niezależnych. Wg. artystki "daje miejsce do działania, zaistnienia, motywuje i podnosi na duchu”.

- Mówimy, że sport jest zdrowy, że daje nam korzyści fizyczne, które przekładają się na korzyści intelektualne, ale również mentalne i witalne. Gdy spojrzymy z perspektywy fizyczności na ruch w tańcu, de facto mamy do czynienia z kulturą fizyczną. To jest kultura człowieka ruchu, który musi ten ruch wykonywać precyzyjnie, w różnym czasie i tempie. Musi też być zgrany zespołowo. To jest poziom, który sport nam wypełnia - mówiła prof. Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

I kontynuowała: - Chcę pokazać pewną wartość, którą naukowcy od lat widzą. Jest w tańcu jakieś dobro skonkretyzowane w tańcu, które daje człowiekowi coś ekstra, czego nie daje codzienność, poza zdrowiem fizycznym o którym mówiłam. Po pierwsze daje tożsamość i integralność ze samym sobą, bo my tym tańcem, tym ruchem coś mówimy. Czasami nie umiemy powiedzieć tego słowem, to zrobimy to ruchem. Jeżeli ten ruch jest skomponowany z innymi to zaczyna się rodzić taka integralność społeczna ja tobie ty mi, ty mnie podniesiesz, ja obok ciebie przejdę, jesteś dla mnie przyjacielem, bo my jesteśmy razem w jednej przestrzeni- tłumaczyła prof.

Program taneczny PS stawia na pierwszym miejscu umożliwienie pracy artystom tańca, którzy nie posiadają stałego miejsca do pracy twórczej i prezentacji swoich dokonań i nie mają stałego dostępu do infrastruktury kultury.

Lokalnym operatorem Programu Przestrzenie Sztuki – Taniec na lata 2024-2025 w regionie lubelskim jest Centrum Kultury w Lublinie z działającym w jego strukturach Lubelskim Teatrem Tańca, który współtworzy zasady i cele Programu razem z NIMiT oraz pozostałymi Operatorami od 2020 roku. Każdy z Operatorów Przestrzeni Sztuki – Taniec otrzyma w latach 2024-2025 dofinansowanie w łącznej kwocie 950 000 złotych, a więc 475 000 złotych na każdy rok realizacji Programu. Operatorzy zobowiązani są do zapewnienia wkładu własnego (finansowego lub niefinansowego) na poziomie minimum 20% otrzymanych środków. Innymi Operatorami Programu Przestrzeni Sztuki – Taniec w latach 2024-2025 są: Instytut  Kultury Miejskiej w Gdańsku, Fundacja Rozwoju Sztuki Tańca/Białostocki Teatr Lalek/Białostocki Ośrodek Kultury w Białymstoku, Kielecki Teatr Tańca w Kielcach oraz Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark w Bytomiu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

Piłkarze Motoru po wygranej ze Stalą Mielec chcą pójść za ciosem we Wrocławiu

Motor zagra we Wrocławiu mecz przyjaźni. Śląsk musi wygrać

Przed kibicami Motoru wyjątkowe spotkanie. W końcu ich pupile zagrają w sobotę o godz. 17.30 mecz przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Na trybunach będzie święto, ale na boisku gospodarze zrobią wszystko, żeby wywalczyć kolejne punkty, bo nadal zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty