(fot. Maciej Kaczanowski)
Prawie 27 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej przybyło w Lublinie w ciągu ostatniego roku – wynika z danych Urzędu Miasta. A w planach są kolejne budynki o łącznej powierzchni 90 tys. mkw.
Właśnie przekroczyliśmy wskaźnik 200 tys. mkw. powierzchni biurowej – cieszy się Mariusz Sagan, który w Urzędzie Miasta odpowiada za ściąganie do Lublina nowych inwestorów. – Osiągamy umowną granicę dojrzałości rynku. Przekroczenie 200-250 tys. oznacza, że w mieście mogą się pojawić zagraniczni deweloperzy, którzy sami przyprowadzają najemców, a nam jest wtedy łatwiej. Sądzę, że w tym roku do Lublina może wejść taki operator.
Symboliczny próg udało się przekroczyć dzięki trzem dużym inwestycjom. Największym z biurowców oddanych w zeszłym roku w Lublinie jest ten przy Spokojnej 2 wybudowany przez firmę Orion. Powstało tu ponad 18,5 tys. mkw. nowoczesnych biur oraz lokale usługowe o powierzchni przekraczającej 3600 mkw. Biurowiec został doceniony podczas XVIII edycji konkursu o Kryształową Cegłę.
Poza budynkiem Oriona powstały jeszcze dwa, chociaż już nie tak duże. U zbiegu al. Kraśnickiej i ul. Nałęczowskiej oddano do użytku 3500 mkw. w biurowcu wzniesionym przez spółkę Centrum Zana. Nowy gmach stanął obok otwartego w 2017 r. budynku tej samej spółki mieszczącego 20 tys. mkw. nowoczesnych biur.
Najmłodszy budynek pod nazwą Point 75 został oddany do użytku w ostatnim tygodniu grudnia przez lubelską spółkę firmę K-Investment. Obiekt ma ponad 1800 mkw. powierzchni biurowej i znajduje się przy al. Spółdzielczości Pracy.
Lubelscy deweloperzy planują już kolejne budynki o łącznej powierzchni mogącej sięgnąć nawet 90 tys. mkw. Jeszcze w tym roku mogą się zacząć dwie duże inwestycje.
– Szacuję, że jesienią może się zacząć budowa drugiego wieżowca na rogu al. Kraśnickiej i ul. Nałęczowskiej, gdzie będzie około 20 tys. mkw. powierzchni biurowej. Jego oddanie do użytku może nastąpić na początku roku 2021 – ocenia Sagan.
Drugą zbliżającą się inwestycją jest budowa biurowca przy ul. Jana Pawla II w rejonie Gęsiej, gdzie miałoby powstać 15 tys. mkw.
Lublin mający 204 tys. mkw. nowoczesnych biur jest siódmym co do wielkości rynkiem w Polsce. Nie wszystkie biura są wynajęte.
– Deklarowany przez deweloperów wskaźnik pustostanów wyniósł na koniec roku ponad 15 proc. – informuje Urząd Miasta. – 15 proc. to normalny wskaźnik dla takich rynków jak Lublin – uspokaja Sagan. – Oznacza to, że jest w mieście jest powierzchnia dostępna od ręki dla inwestorów zainteresowanych natychmiastową transakcją.