Trwa XXIV edycja Lubelskich Spotkań Naukowych. Specjaliści z całej Polski przyjechali do Lublina, aby podyskutować na temat współczesnych wyzwań w psychiatrii.
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest: „Psychiatria dzisiaj: integracja, innowacja, inspiracja – odpowiedzialność w obliczu współczesnych wyzwań”. W ramach wydarzenia, w dniach 23-25 maja, uczestnicy biorą udział w warsztatach, wykładach, prelekcjach i panelach naukowych.
- Konferencja Lubelskie Spotkania Naukowe, którą jest organizowana od prawie 30 lat. Jest jednym z najważniejszych w kraju miejsc spotkań i wymiany doświadczeń lekarzy oraz profesjonalistów ochrony zdrowia zainteresowanych szeroko pojętą problematyką zdrowia psychicznego. W LSN uczestniczą lekarze z całej Polski, w tym spora grupa stałych uczestników. Od lat dokładamy wszelkich starań, by różnorodność sesji tematycznych, wypełnionych wykładami i warsztatami znakomitych polskich naukowców i klinicystów, spełniła najwyższe standardy i zaspokoiła oczekiwania naszych uczestników – informują organizatorzy.
23 maja zostały podjęte różnorodne tematy m.in. „Problemy młodzieży 3.0”, „Zastosowanie sztucznej inteligencji w diagnozie i terapii depresji”, „Postępowanie z pacjentką z zaburzeniami osobowości typu borderline” czy warsztaty o uzależnieniach wśród lekarzy.
Dziś, grono specjalistów debatowało m.in. na temat uzależnień od alkoholu, relacji internetowych, postępowaniu w przypadku dorosłych z ofiar przemocy seksualnej czy nowościach w leczeniu Alzheimera. Zaprezentowany został także trwający już Lubelski Projekt Badawczy dotyczący wpływu napojów energetycznych na psychikę młodego dorosłego. Projekt jest współtworzony przez Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Medyczny, Politechnikę Lubelską i Uniwersytet Jagielloński.
Na ostatni dzień zaplanowane zostały sesje kół naukowych oraz sesja doktorska. Wśród poruszanych tematów mają znaleźć się m.in. „Aplikacje mobilne w ramach treningu poznawczego w chorobach otępiennych”, „Mleczne kwasy tłuszczowe: Zdrowe czy niezdrowe?” czy „Związek między spożyciem polifenoli, a stanem zdrowia osób z depresją”.
Komitetem organizacyjnym i naukowym jest I Klinika Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji UM w Lublinie.