Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 lutego 2011 r.
10:20
Edytuj ten wpis

Radni zatwierdzili zamiar łączenia szkół (relacja)

Autor: Zdjęcie autora (drs)
0 57 A A
Z transparentem w obronie swojej szkoły przyszli uczniowie z ul. Długiej.<br />
 (Maciej Kaczanowski)
Z transparentem w obronie swojej szkoły przyszli uczniowie z ul. Długiej.
(Maciej Kaczanowski)

Kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli czeka w Ratuszu na decyzję radnych w sprawie zmiany w sieci miejskich szkół. Proponowane zmiany wielu osobom się nie podobają. Z transparentem w obronie swojej szkoły przyszli uczniowie z ul. Długiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Prezydent podtrzymuje w całości swoje plany reorganizacji sieci szkół, w Radzie Miasta rozpoczęła się dyskusja w tej sprawie, radni mają uwagi krytyczne.

Ratusz tłumaczy, że dzięki łączeniu szkół oszczędzi m.in. na kosztach utrzymania budynków oświatowych, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczy na budowę nowych placówek w rozwijających się dzielnicach.

– Dotyczy to dzielnic Sławin, Szerokie i nowego osiedla u zbiegu ul. Jana Pawła II i al. Kraśnickiej – mówi Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w lubelskim Urzędzie Miasta.

W trakcie dyskusji pojawiają się głosy krytyczne. Dotyczą m.in. połączenia IV LO z ul. Szkolnej i mieszczącego się po sąsiedzku Gimnazjum nr 19, co zdaniem urzędników ma przynieść 300 tys. zł oszczędności.

– Bardzo wnikliwie będę sprawdzał te oszczędności, które moim zdaniem są wykazane na wyrost – Zbigniew Ławniczak, radny PO.

– Pomimo wielkich nadziei, jakie wiążę z pana prezydenturą tego projektu nie jestem w stanie poprzeć – mówi Marcin Nowak, radny PiS. Działania magistratu porównuje do sceny z filmu "Poszukiwany, poszukiwana”. – Gdy dyrektor chciał stawiać blok w miejscu jeziora i powiedział, że jezioro się przeniesie – mówi Nowak.

– To wszystko jest za późno robione, bez konsultacji społecznych – twierdzi Marek Jakubowski, radny PiS. Wytyka, że traci np. Gimnazjum nr 12 na Podwalu, które ma być przeniesione na Farbiarską, do siedziby VII LO, które nie ma boiska.

Ma wątpliwości m.in. co do łączenia placówek przy Szkolnej, czy też przeniesienia Technikum Energetycznego z Długiej na Magnoliową. W tym ostatnim przypadku apeluje do prezydenta, by wstrzymał się ze sprawą o rok. Przez ten czas szkoły mogłyby ze sobą rywalizować, a utrzymana zostałaby ta lepsza.

Zwolennikiem zmian jest przewodniczący Komisji Oświaty w Radzie Miasta. Mariusz Banach (PiS) podkreśla, że prezydent nie miał złej woli, że oszczędności w oświacie są konieczne i mogą się przysłużyć m.in. budowie szkoły na Sławinie, czy przedszkola na Felinie.

– To nie jest winą prezydenta ani radnych, że do szkół, o których my dyskutujemy chodzi coraz mniej uczniów. Też jestem przeciwny likwidacji Zespołu Szkół Energetycznych, ale ten zespół sam się zlikwidował tam jest tylko Technikum Energetyczne. Też chciałbym, żeby uczyło się tam 1000 uczniów, bo na taką liczbę ta szkoła została zbudowana – mówi radny Banach. – Przyjęcie tego projektu nie będzie wielkim sukcesem miasta, ale jeśli go nie przyjmiemy będzie to porażką.

Łączenie placówek przy ul. Szkolnej krytykuje radny SLD, Jan Gąbka. – Oszczędnością może być tylko jeden dyrektor, jeden konserwator i jedna woźna. Nie wiem, czy warto – mówi Gąbka. Nie podoba mu się też pomysł wcielenia Technikum Energetycznego z ul. Długiej do Lubelskiego Centrum Edukacji Zawodowej na Magnoliową. – W warsztatach szkolnych, które są przy Długiej planuje się utworzyć zawód technik odnawialnych źródeł energii, co jest dzisiaj bardzo pożądane. Wszędzie mamy deficyt fachowców, jeśli chodzi o robotników fizycznych. Dzisiaj przeniesienie tej szkoły na Magnoliową wymagać będzie również likwidacji warsztatów, pracowni, laboratoriów. To nie jest tak, że się przeniesie komputery i ławki.

- Tam, gdzie są białe plany, budujmy. Ale nie likwidujmy dobrych szkół. Panie prezydencie apeluję do pana, żeby akurat te dwa przypadki bardzo dokładnie pan przeanalizował - apeluje radny Gąbka.

Dyskusja radnych zakończyła się, teraz głos mają przedstawiciele szkół.
- W uchwale są nieścisłości i tendencyjność – Alina Krzyżanowska, pedagog Zespołu Szkół Energetycznych. – Fakt, że nie ma audytu określającego korzyści z uchwały wskazuje na nieuzasadniony pośpiech. Nie pozwólcie by zniknęła szkoła przy ul. Długiej, która od 100 lat wpisuje się w historię Lublina.

- Argument o oszczędnościach jest nieuzasadniony, będą wręcz duże koszty przebicia ścian między obydwoma budynkami, a to zabytkowe ściany, zaś strop jest drewniany – podkreśla Anna Radziwiłko, psycholog IV LO. – Poza tym argument demograficzny w naszym przypadku też jest nieuzasadniony, bo nie mamy problemów z naborem.

– My nie jesteśmy przeciwni oszczędnościom i zaciskaniu pasa, ale muszą to być racjonalne przemyślenia – stwierdza Celina Stasiak, szefowa ZNP w Lublinie. – Związek Nauczycielstwa Polskiego nie miał przyjemności zapoznania się z projektem uchwały, a zgodnie z ustawą samorząd zobowiązany jest do zaciągania opinii związków zawodowych. Grozi to tym, że z przyczyn formalnych ta uchwała może później zostać unieważniona przez wojewodę.


– Od lat powtarzamy, że na oświacie nie wolno oszczędzać, w oświatę trzeba inwestować – mówi Teresa Misiuk z Sekcji Oświaty i Wychowania Regionu Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność”.

– Zawsze był zapis, że wszyscy nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni przy tego typu zmianach zachowują pracę – mówi Ewa Dumkiewicz-Sprawka. – Nie chciałabym w tym momencie być nietaktowna i powiedzieć, ze są wśród państwa tacy, którzy wywodzą się ze szkól prowadzonych przez Daewoo, szkoła była likwidowana, pracownicy zostali przeniesieni do Zespołu Szkół Energetycznych i dalej pracują.

– Ile? Dwie osoby – krzyczą nauczyciele z miejsc na widowni.

- Ale są – odpowiada Dumkiewicz-Sprawka.

Ratusz odpiera zarzut dotyczący kiepskiego wyposażenia warsztatów przy Magnoliowej. – Przykładem może być np. utworzenie w ubiegłym roku przygotowanie nowych stanowisk do mechatroniki – mówi Dumkiewicz-Sprawka. – Pozostaje pytanie, czy szkoły lokować w budynkach, które już remontujemy, czy w takich, które w przyszłości trzeba będzie remontować.

– Jeżeli włączymy technikum z ul. Długiej do LCEZ to szkoła nie będzie miała więcej, niż 750 uczniów, w tym określoną liczbę uczniów dorosłych. Nie grozi tu nawet dwuzmianowość – mówi Dumkiewicz-Sprawka. Podkreśla, że będzie też możliwe zmodernizowanie boiska przy VII LO. Będzie też możliwość taka, by młodzieży z Gimnazjum nr 12 dać możliwość korzystania z basenu przy SP23, żeby zrekompensować im brak boiska.

Ratusz nie zgadza się z zarzutami o brak konsultacji ze związkami zawodowymi. Twierdzi, że do konsultacji może skierować równie dobrze przyjęte już uchwały o zamiarze likwidacji szkół.

Na wniosek klubu radnych PiS zarządzona została przerwa w obradach do godz. 12.40

Po przerwie ma się odbyć głosowanie nad projektem w sprawie zmiany sieci szkół.

Radni przyjęli prezydencki projekt zmian w sieci szkół

Za projektem głosowało 21 radnych, 9 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu

Jak rozłożyły się głosy

Za projektem zmian głosowali:

Mariusz Banach (PiS), Jacek Bednarczyk (PO), Elżbieta Dados (PiS), Leszek Daniewski (PO), Piotr Dreher (PO), Dariusz Jezior (PiS), Zbigniew Jurkowski (PO), Piotr Kowalczyk (PiS), Wojciech Krakowski (PO), Michał Krawczyk (PO), Piotr Kuty (PiS), Jan Madejek (PO), Elżbieta Mroczkowska (PO), Jarosław Pakuła (PO), Stanisław Podgórski (PO), Krzysztof Siczek (PiS), Beata Stepaniuk (PO), Zbigniew Targoński (PiS), Sylwester Tułajew (PiS), Marta Wcisło (PO), Mateusz Zaczyński (PO)

Przeciw projektowi głosowali:
Zdzisław Drozd (PiS), Jan Gąbka (SLD), Marek Jakubowski (PiS), Zbigniew Ławniczak (PO), Marcin Nowak (PiS), Tomasz Pitucha (PiS), Marcin Pogorzałek (PiS), Mieczysław Ryba (PiS), Małgorzata Suchanowska (PiS)

Od głosu wstrzymała się radna PiS Jadwiga Mach

Pozostałe informacje

Wyczyściła bankowe konto, a gotówkę wyrzuciła do śmieci

Wyczyściła bankowe konto, a gotówkę wyrzuciła do śmieci

Nie do wiary. 72-letnia mieszkanka Puław sądząc, że ratuje swoje oszczędności przed kradzieżą, sama podarowała pieniądze oszustom.

Większość ratuje mandaty pięciu radnych prezydenta
Lublin

Większość ratuje mandaty pięciu radnych prezydenta

Po doniesieniach medialnych pięć radnych klubu prezydenta Krzysztofa Żuka znalazło się pod lupą. Ich mandaty były zagrożone. Ale w Radzie Miasta Lublin jest większość, która zagłosowała przeciwko wnioskom PiS w tej sprawie.

Po wygranej w Gliwicach Piotr Ceglarz i jego koledzy chcą przywieźć pełną pulę także z Lubina

Motor Lublin jedzie do Lubina na mecz z Zagłębiem po kolejne trzy punkty

Po przerwie reprezentacyjnej jako pierwsi do walki o punkty wrócą piłkarze Motoru Lublin i Zagłębia Lubin. Obie ekipy zmierzą się na stadionie „Miedziowych” już w piątek o godz. 18.

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty