Miejski radny chce, by władze miasta jeszcze w tym roku przeznaczyły 200 tysięcy złotych na pomoc dla rzemieślników. Ratusz odpowiada, że realizuje szereg działań i rozważa kolejne. Ale konkretów dotyczących przyszłości wsparcie rzemiosła nie podaje.
Marcin Nowak, wiceprzewodniczący Rady Miasta w Lublinie, zaapelował do prezydenta Krzysztofa Żuka o przygotowanie i wprowadzenie programu wsparcia dla lubelskich rzemieślników. Chodzi mu o przedsiębiorców prowadzących swoją działalność w miejskich zasobach lokalowych.
1 czerwca radny napisał w tej sprawie interpelację a niedługo potem na ul. Świętoduskiej, nieopodal jednego z warsztatów rzemieślniczych, zorganizował konferencję prasową. Podkreślał podczas niej, że sytuacja wywołana pandemią i rosnącą inflacją, mocno uderzyła w lubelską branżę rzemieślniczą, powodując zamknięcie przez wielu warsztatów i pracowni.
- Ci, którzy wciąż funkcjonują na rynku, bardzo często rozważają zakończenie działalności wobec rosnących kosztów i braku właściwych rozwiązań pomocowych - mówił Marcin Nowak i apelował do lubelskiego Ratusza o uruchomienie programu pozwalającego w ramach konkursu przyznać pieniądze rzemieślnikom np. na działania edukacyjne.
Na interpelację, w imieniu prezydenta Krzysztofa Żuka, odpowiedział sekretarz Andrzej Wojewódzki. Poinformował, że Wydział Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta w latach poprzednich oraz obecnie realizował szereg działań skierowanych do rzemieślników, przedsiębiorców oraz osób kreatywnych.
Przytoczył m.in. projekty zakończone w 2021 r.: Kreatywne Przemiany, Pracownia Rzemiosła Artystycznego i Szyldy. Dodał także, że przedsiębiorcy kreatywni oraz rzemieślnicy m.in. z dzielnic Śródmieście oraz Stare Miasto mogą obecnie skorzystać z bazy Przemysłów Kreatywnych, która jest narzędziem marketingowym pozwalającym przedsiębiorcom pokazać się mieszkańcom i potencjalnym klientom. Przypomniał, że działa także Rada Przemysłów Kreatywnych przy Prezydencie Miasta Lublin, a w ramach jednego z działań projektu MATCH studenci Wydziału Zarządzania Politechniki Lubelskiej przygotowują propozycje działań marketingowych dla przedsiębiorców i rzemieślników z ul. Zamojskiej oraz ul. Lubartowskiej. Działaniem objętych jest 13 zakładów.
- Podsumowując Urząd Miasta Lublin już dziś realizuje szereg działań wspierających przedsiębiorców, rzemieślników oraz osoby kreatywne, w ramach różnego rodzaju projektów z dofinansowaniem zewnętrznym. Rozważamy także kolejne formy wsparcia dla rzemieślników działających w tradycyjnych zawodach, w tym m.in poprzez działania edukacyjne, w ramach których przedstawiciele ginących profesji mogliby w roli ekspertów dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami na przykład z uczniami szkół, czy innymi zainteresowanymi osobami. Analizujemy dostępne rozwiązania formalno-prawne i możliwy zakres finansową - napisał Andrzej Wojewódzki.
- Nie prosiłem o wątki dziejowe. Świetnie znam historię, patrzę jednak w przyszłość - mówi radny Nowak rozczarowany odpowiedzią i zapowiada, że sam przygotuje propozycję programu grantowego dla rzemieślników. - Złożę ją na ręce pana prezydenta do 15 lipca - zapewnia Nowak.