Rodziny wielodzietne nie będą musiały płacić podatku od zniżek, do których uprawnia, wydawana przez Ratusz, karta Rodzina Trzy Plus.
W zeszłym roku takie karty odebrało w Ratuszu ponad 6300 mieszkańców Lublina. We wtorek padł na nich blady strach, gdy dowiedzieli się, że korzyści z programu mogą być… opodatkowane. Konieczność takiego opodatkowania potwierdziła warszawska Izba Skarbowa w indywidualnej interpretacji opisanej przez dziennik "Rzeczpospolita”. O interpretację prosiła pomoc społeczna z podwarszawskich Łomianek, która wydaje podobne karty uprawniające do zniżek na pływalnię i przedszkola. Odpowiedź była jednoznaczna: posiadacze kart muszą płacić podatek od zniżek.
Opinia Izby Skarbowej z Warszawy nie jest wiążąca dla naszych podatników. O to, czy także u nas od korzyści z karty trzeba płacić podatek dochodowy, pytaliśmy wczoraj rano rzeczniczkę Izby Skarbowej w Lublinie, Martę Szpakowską. – Z ustawy nie wynika wprost, czy takie dodatkowe dochody powinny być zwolnione z podatku. Gdyby prawo czytać dosłownie, to podatek dochodowy należy zapłacić. Ale należałoby poczekać, aż interpretację w tej sprawie wyda Ministerstwo Finansów – mówi Szpakowska.
Nieco później pani rzecznik zadzwoniła z lepszą informacją. – Po stronie osób korzystających z tego typu karty nie ma obowiązku podatkowego – zapewnia Szpakowska, powołując się na pismo z resortu finansów.
Komu przysługuje karta
Może ją uzyskać każda rodzina, która ma na utrzymaniu, co najmniej troje dzieci w wieku do 18 lat (lub 25, jeśli dziecko nadal uczy się lub studiuje). Ograniczenia wiekowe nie obowiązują w przypadku dzieci niepełnosprawnych pozostających pod opieką rodziców. Koniecznym warunkiem jest też wspólne mieszkanie pod jednym adresem w Lublinie. Każdemu członkowi takiej rodziny przysługuje jeden egzemplarz karty.