Jak uchronić się przed powodzią? Jakie organizmy żyją w Bystrzycy? Tego dowiedzieli się dzisiaj uczniowie ze szkoły podstawowej nr 39 w Lublinie podczas zajęć z programu "Aktywni Błękitni".
"Aktywni Błękitni" to program organizowany przez Wody Polskie. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we współpracy z innymi służbami, takimi jak straż pożarna, policja czy ratownictwo medyczne organizują spotkania dla dzieci w wieku szkolnym i promują ochronę środowiska, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej.
Podczas środowych zajęć w Szkole Podstawowej nr 39 im. Szarych Szeregów w Lublinie uczniowie mogli dowiedzieć się trochę o tym jakie organizmy żyją w Bystrzycy i zalewie Zemborzyckim. Wraz z ekspertami z Uniwersytetu Przyrodniczego przyglądali się mikroorganizmom żyjącym w naszych wodach
- To już czwarta edycja programu Aktywni Błękitni. W roku szkolnym 2024-2025 do akcji zgłosiło się 43 placówki z terenów podległych lubelskiemu oddziałowi RZGW. W zeszłym roku było tych placówek 39, więc widzimy że program cieszy się coraz więszym zainteresowaniem - mówi Marcin Troć, dyrektor lubelskiego oddziału RZGW. - W ramach programu dzieci będą mogły uczestniczyć w szkoleniach, które odbywać się będą na terenie zbiorników podległych Wodom Polskim, na terenie naszych urządzeń hydrotechnicznych, gdzie raz z pracownikami zapoznają się jak funkcjonują te urządzenia, jak przebiega praca pracowników Wód Polskich.
Podczas zajęć najmłodsi dowiedzą się także o ochronie środowiska w przypadku katastrof naturalnych takich jak powódź czy susza oraz o bezpiecznym wypoczynku nad wodą.
- Te lekcje poglądowe to są też lekcje, które wpoją im takie zasady, które mam nadzieję uchronią ich przed niebezpieczeństwem w przyszłości - dodaje Troć.
Więcej informacji o programie dostępna jest na stronie internetowej Wód Polskich.