Trwają przygotowania do wydarzeń w diecezjach, które poprzedzą Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. W Lublinie punktem kulminacyjnym będzie 23 lipca na stadionie tzw. Arena Młodych. 15 kwietnia - w „studniówkę” - organizatorzy zapowiadają naukę tańca do hymnu ŚDM. Powstanie też teledysk.
- Pierwszy raz wezmę udział w Światowych Dniach Młodzieży. Właśnie w Krakowie - przyznaje Emilia Jóźwiak z Lublina. - Do tej pory nie było okazji aby w takim spotkaniu z papieżem uczestniczyć. Duże znaczenie miały też względy finansowe.
Ostatnie Światowe Dni Młodzieży odbyły się w 2013 roku w Brazylii w Rio de Janeiro. W Polsce takie spotkanie odbyło się w 1991 roku z Częstochowie z Janem Pawłem II, inicjatorem tych spotkań.
- My wszyscy, którzy mieliśmy okazję uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży, niektórzy wiele razy, pamiętamy fantastyczną atmosferę tych spotkań - wspomina arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski. - Kiedy ludzie z całego świata odnajdują swoje braterstwo, swoje pokrewieństwo. Kiedy Kościół pokazuje swój uniwersalistyczny wymiar.
W tym roku Polska po raz drugi będzie gospodarzem tych spotkań. Tym razem będzie to Kraków. W dniach 25-31 lipca w spotkaniach z papieżem Franciszkiem może wziąć udział ok. 2,5 mln pielgrzymów z całego świata. Wcześniej młodzi ludzie z zagranicy będą gościć w poszczególnych diecezjach: m.in. zamojsko-lubaczowskiej, lubelskiej czy też siedleckiej.
- Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w naszej archidiecezji obejmują trzy przestrzenie - wyjaśnia ks. Adam Bab, koordynator przygotowań do ŚDM w Archidiecezji Lubelskiej. - Pierwsze to są przygotowania do przyjęcia pielgrzymów w poszczególnych parafiach. Obecnie programy są dopinane. Trwa dopracowywanie logistycznych szczegółów. Drugi poziom przygotowań to jest to, za co odpowiadamy my tutaj w centrali diecezjalnej. Mam na myśli spotkanie na Arenie Lublin w dniu 23 lipca.
Tego dnia, podczas kilkugodzinnego wydarzenia organizatorzy zaplanowali m.in. widowisko teatralno-muzyczne i mszę. - Wciąż mamy miejsca dla woluntariuszy w takich miejscach zaangażowania jak widowisko teatralne, taniec i śpiew w chórze - zachęca do aktywnego udział w tym wydarzeniu ks. Bab.
- Nabór cały czas trwa, choć próby już się odbywają.
Trwają też przygotowania do wyjazdu młodzieży z archidiecezji na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie. - Poza wyzwaniami organizacyjnymi, logistycznymi w grę wchodzi także przygotowanie duchowe. Tak, aby spotkanie w Krakowie było pewną kulminacją drogi, którą młodzież przebywa. Aby była to też dla nich zachęta do dalszego rozwoju. Aby to był początek czegoś nowego w ich życiu - dodaje ks. Bab.
Organizatorzy ŚDM w Archidiecezji Lubelskiej zapewniają, że są w stanie przyjąć nawet 6 tysięcy pielgrzymów z zagranicy. - Obecnie tych osób mamy zgłoszonych ok. 4 tysięcy - wylicza ks. Bab. - Najliczniejszej grupy pielgrzymów spodziewamy się z Belgii. W przypadku tej grupy jest mowa o ok. 800 osobach. Kilkaset osób przyjedzie też z Francji z różnych miejscowości.
Cudzoziemcy, którzy odwiedzą diecezję lubelską przez spotkaniem z papieżem będą mieszkać m.in. u rodzin w Lublinie, Lubartowie, Kraśniku, Chełmie Świdniku, Krasnymstawie i Puławach.
- Pod tym względem jesteśmy już przygotowani. O miejsca noclegowe, miejsca do przyjęcia gości się nie martwimy - mówi ks. Bab. - Czekamy nawet z nadzieją, że te miejsca będą zajęte z tego powodu, że rodziny się przygotowują. Osoby te mają nadzieję, że będą mieć gości. A to nie do końca od nas zależy. To pielgrzymi wybierają bowiem diecezję, do której chcą jechać.
W czwartek została podpisana umowa z komendantem wojewódzkim policji w Lublinie o współpracy. Policjanci będą odpowiedzialni m.in. za zapewnienie bezpieczeństwa w rejonach miejsc pobytu zorganizowanych grup pielgrzymów. Policja ma też zaplanować organizację ruchu drogowego. Poza funkcjonariuszami policji organizatorzy liczą też na współpracę z harcerzami.
- Ta współpraca już się odbywa - dodaje ks. Bab. - Innymi jednostkami, które zajmują się pomocą logistyczną są też grupy na uczelniach. Zgłaszają się też wolontariusze, którzy chcą nam pomóc.
Studniówka
- 15 kwietnia na placu przed lubelskim Ratuszem robimy studniówkę - zapowiada ks. Mirosław Ładniak, koordynator spotkania na Arenie Lublin. - Zapraszamy młodzież z różnych szkół. Po pierwsze będziemy uczyć tańca do hymnu Światowych Dni Młodzieży. Będziemy kręcić też teledysk, który będzie promować Arenę Młodych