Prędkość internetu może wzrośnąć aż 20-krotnie. Orange wkracza do Lublina z siecią 5G. Testy rozpoczną się w najbliższym czasie i będą obejmowały 4 dzielnice – Śródmieście, Tatary, Wieniawę i Ponikwodę oraz 10 stacji bazowych.
Sieć 5G pozwoli na o wiele szybsze przesyłanie danych. Dzisiejsze sieci umożliwiają przesył danych z prędkością 300 mb/s. Sieć piątej generacji pozwoli przesyłać dane z prędkościami nawet 800 mb/s. Lublin jest drugim po Warszawie miastem w Polsce, w którym odbędą się testy tej sieci.
– Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego miasta. Lublin bardzo dużo inwestuje w rozwój cyfryzacji. Ma bardzo wielu studentów i cieszy się bardzo szybkim postępem – podkreśla Jean-Francois Fallacher, prezes Orange Polska, który dodaje, że w Lublinie firma zatrudnia ponad tysiąc osób.
Z nowej inwestycji cieszy się również prezydent Lublina, który mówi, że 5G pomoże w rozwoju miasta. – Ta technologia silnie odbije się na biznesie. Na tych rozwiązaniach, które udoskonalamy w gospodarce Lublina – mówi Krzysztof Żuk. – Zauważmy, że w Lublinie mamy bardzo zaawansowane procesy automatyzacji i robotyzacji w firmach – dodaje prezydent.
Za obsługę technologiczną sieci będzie odpowiadać Nokia. Aby móc obsługiwać sieć 5G w Lublinie trzeba posiadać specjalny smartfon Orange Neva Jet lub urządzenie stacjonarne Nokii.
– Telefony, które na co dzień używamy obsługują sieć 4G, 3G czy 2G, ale 5G już nie – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska.
– Główną funkcjonalnością tej sieci i smartfonów będzie szybszy internet, szybsze aplikacje, streaming, oraz dostęp do social mediów. W tej chwili średnia prędkość w sieci 4G to 40 mb/s, a zatem ta prędkość wzrośnie dwudziestokrotnie – dodaje Jean-Francois Fallacher, prezes zarządu Orange Polska.
W testach weźmie udział 100 wybranych osób, którzy przez pewien czas będą sprawdzały zasięg i prędkość internetu. Testy będą trwać do końca roku.
Na początku przyszłego roku rozpocznie się aukcja, która zadecyduje o przyznaniu operatorom częstotliwości do budowy 5G w Polsce.