Miasto przekazało wczoraj plac przy ul. Krochmalnej pod nowy stadion. Tymczasem, MOSiR szykuje się do budowy hali lodowej.
Namiot przy Al. Zygmuntowskich, w którym od kilku lat działa Icemania, zostanie rozebrany. Łyżwiarze będą tam jeździli jeszcze tylko tej zimy. Na następną przeniosą się do hali.
Nowe lodowisko zaprojektuje warszawski architekt Paweł Tiepłow, specjalizujący się w obiektach sportowych. To on przygotował projekt lubelskiego basenu olimpijskiego.
– Pan Tiepłow kilka lat temu wygrał konkurs na koncepcję zagospodarowania całego terenu przy Al. Zygmuntowskich, głównie pod kątem budowy 50-metrowego basenu. W kompleks basenowy zostało wkomponowane też lodowisko – mówi Zdzisław Hołysz, wiceprezes Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lublinie.
Miasto zdecydowało się na budowę basenu z całym zapleczem (szatniami, łazienkami, saunami, restauracjami, sklepami), ale budowę lodowiska odłożono na półkę. Teraz sprawa wróciła, razem z pytaniem: Korzystać z koncepcji Tiepłowa czy przygotować nowy projekt ślizgawki?
– Pan Tiepłow ma prawa autorskie do całej koncepcji, razem z lodowiskiem. Dlatego to on przygotuje szczegółowy projekt budowlany – mówi Hołysz. – Teraz rozmawiamy o naszych uwagach, które chcemy wnieść do projektu. Tafla musi mieć takie same gabaryty jak obecnie. Chcemy tam też tzw. strefy ciepła z prawdziwego zdarzenia i innych udogodnień dla łyżwiarzy – dodaje Hołysz.
Ostateczny projekt ma być gotowy w styczniu. Budowę zaplanowano na przyszły rok. Ślizgawka powinna być gotowa na przyszłą zimę.
Miasteczko rowerowe
W miejscu obecnej Icemanii powstanie zadaszona część miasteczka ruchu drogowego, o budowie którego słyszmy od lat. Teraz wreszcie najmłodsi lublinianie doczekają się miejsca, gdzie po miniulicach z prawdziwymi znakami, skrzyżowaniami i rondami będą mogli jeździć rowerami, a nawet samochodzikami na akumulatory.
Pieniądze czekają od 2010 r., kiedy MOSiR dostał decyzję o przyznaniu unijnej dotacji. Ośrodek przygotował dokumentację i ogłosił przetarg. Część miasteczka miała powstać w parku Ludowym, druga obok hali i basenu przy Al. Zygmuntowskich. Przetarg zakończył się jednak fiaskiem, bo firmy budowlane zażyczyły sobie za dużo pieniędzy.
Wtedy prezydent Krzysztof Żuk zdecydował, że rezygnujemy z parku i całość budujemy przy Al. Zygmuntowskich. Do tego trzeba było jednak przejąć od władz województwa część terenu, na którym ma powstać inwestycja. Udało się to w tym roku.
Teraz Ratusz kompletuje dokumentację do ogłoszenia nowego przetargu, łącznie z projektem nowej hali dla potrzeb miasteczka. Hala powstanie w miejscu obecnego lodowiska, część odkryta ośrodka na terenie dawnej przychodni medycyny sportowej (obok kortów tenisowych, które pozostaną na swoim miejscu).
Całość ma być gotowa do końca 2013 r.
Basen olimpijski
Przetarg na budowę basenu olimpijskiego nadal czeka na rozstrzygnięcie. Magistrat musi uporać się z odpowiedzią na ok. 500 pytań, które zostały zadane przez firmy starające się o to zlecenie. Ratusz mówi, że to opóźnienie nie utrudni budowy.
– Harmonogram nie wygląda na zagrożony. Na wiosnę przyszłego roku powinna się rozpocząć budowa – oznajmił niedawno Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Cały kompleks ma się składać z trzech budynków. Przy 50-metrowym basenie będą trybuny na 2 tys. osób. Będzie też część aquaparkowa. Termin zakończenia inwestycji został wyznaczony na 23 lutego 2015 r.
Hotel i parking
Ratusz chce, żeby obok kompleksu sportowego powstała prywatna inwestycja.
– Poszukujemy chętnego do budowy parkingu i hotelu – przyznaje prezydent. Władze miasta liczą na to, że inwestorów skusi bliskość dworca kolejowego, sąsiedztwo nowoczesnej bazy sportowej oraz nieduża odległość od zabytkowego centrum Lublina.
Stadion miejski
Wczoraj miasto przekazało warszawskiej firmie Budimex teren pod budowę stadionu przy ul. Krochmalnej.
– Teraz zaczną się prace przygotowawcze, tj. wycinka sześciu drzew – informuje Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. – Po uzyskaniu pozwolenia na budowę rozpocznie się niwelacja terenu i palowanie części gruntu.
– Spodziewamy się, że te prace będziemy mogli zacząć około 15 grudnia – szacuje Andrzej Urbański, kierownik budowy z firmy Budimex.
W pierwszej kolejności w ziemię wbitych zostanie 600 pali pod płytę stadionu i budynek główny. – Pozwoli to na rozpoczęcie na wiosnę prac przy fundamentach – dodaje Szczepańska. Później będą wbijane pozostałe pale (będzie ich łącznie ok. 5 tysięcy) na terenach, na których mają znajdować się m.in. place, drogi i parkingi.
– W pierwszym etapie robót budowlanych pracować będzie około 30 ludzi. W szczytowym momencie będzie tu do 450 pracowników, a to największe spiętrzenie robót przewidujemy na okres od kwietnia do października przyszłego roku – zapowiada Urbański.
Budowa pochłonie 136 milionów złotych i powinna się zakończyć w czerwcu 2014 r., zaś otwarcie jest planowane na wrzesień 2014 r. Obiekt ma mieścić 15,5 tys. widzów, przy jednej z bramek ma być mocowana scena, a na czas koncertów murawa będzie zakrywana specjalnymi płytami.
Stadion będzie budowany według zmienionego projektu, który przewiduje o wiele więcej powierzchni komercyjnej, co ma zmniejszać koszty utrzymania obiektu. Takie lokale będą mieć ok. 2 tys. mkw., czyli o 700 mkw. więcej niż w pierwszej wersji. W tych dodatkowych lokalach znajdą się restauracje i sklepy.