Fot. Lubelskie Spotkania Plastyczne
To nie będą zwykłe przechadzki między blokami, a wyprawy śladem Lubelskich Spotkań Plastycznych. Odwiedzanie tego, co zostało. I opowieść o tym, co zniknęło lub nigdy nie doczekało się realizacji. Europejska Fundacja Kultury Miejskiej zaprasza na cykl spacerów po osiedlach Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Pod szyldem Lubelskich Spotkań Plastycznych artyści przyjeżdżali do Lublina w latach 1976-1979. Po jednych zostały rzeźby i ścienne malowidła. Po innych projekty, które do dziś istnieją tylko na papierze. - Ludzie niewiele wiedzą o tych pracach, a jeszcze mniej o niezrealizowanych projektach - mówi Rafał Lis, który wcieli się w rolę przewodnika po LSM. - Np. Bałdygowie zrobili świetną rzecz, która nigdy nie powstała.
1100-metrowa ścieżka zdrowia z 12 urządzeniami do ćwiczeń zaprojektowana przez Barbarę Sosnowską-Bałdygę i Stanisława Bałdygę miała powstać na południowym stoku wąwozu za os. Konopnickiej. Podobny los spotkał wiele prac. Szacuje się, że realizacji doczekało się jedynie ok. 30 proc. projektów. Przyszłość tych prac też nie okazała się różowa. Od lat zaniedbane, sukcesywnie chowane po termoizolacją, wciąż niedoceniane. Spacerów będzie osiem (po dwa dziennie). Co dwa tygodnie organizatorzy zapraszają na inne osiedle.
Na pierwszy ogień - w sobotę, 29 lipca - osiedle Słowackiego, gdzie zachowały się prześwity z mozaikami. 12 sierpnia spacer po os. Mickiewicza (galeria rzeźb przy ul. Filaretów), a 9 września po os. Piastowskim. - Pierwotnie było tu 40 rzeźb z piaskowca. Do niedawna myśleliśmy, że niektóre zostały zniszczone - mówi Lis. - Podczas inwentaryzacji okazał się, że wszystkie nadal są. Niektóre tylko trudno widoczne zza zieleni.
Na koniec os. Krasińskiego (30 września). - Tu było mnóstwo realizacji: ściany szczytowe i prześwity dekorowane malowidłami i mozaikami - wylicza Lis. - Do dziś został tylko "Pegaz" Jana Borowczaka. W dodatku w zmienionej formie
Start zawsze w tym samym miejscu, o tej samej godzinie: Dom Kultury LSM (ul. Wallenroda 4A), godz. 13. Powtórka spaceru o godz. 16 (z tłumaczeniem na język migowy). Udział w spacerach jest bezpłatny, nie trzeba się też wcześniej zapisywać. am